دکتر جورابیان / سونوگرافی / آیا تعیین جنسیت در غربالگری اول درست است؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

آیا تعیین جنسیت در غربالگری اول درست است؟

آیا تعیین جنسیت در غربالگری اول درست است؟

در این مقاله سعی نموده ایم که به توضیح جامع و مفصل پیرامون زمان دقیق برای تعیین جنسیت جنین و یا این که آیا تعیین جنسیت در غربالگری اول درست است؟ پاسخ داده شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. بهتر است  ما را با ادامه مطلب همراهی کنید…

یکی از هیجان انگیزترین زمان حاملگی هر خانمی، مشخص شدن تعیین جنس نوزاد است به همین جهت برای رفتن به پزشک و انجام هرگونه سونوگرافی و آزمایشی که کمک نماید تا زودتر جنسیت جنین مشخص گردد، عجله می کند.

از جمله دغدغه های ذهنی و سوالاتی که برای اکثر زنان باردار پیش می آید این است که:

چه رابطه ای میان ضربان قلب جنین و تعیین جنسیت وجود دارد؟

جنسیت جنین چه زمانی مشخص می شود؟

آیا تعیین جنسیت جنین فقط با سونوگرافی امکان پذیر است؟

و دیگر سوالات مشابه آن…

آیا تعیین جنسیت در غربالگری اول درست است؟

جنسیت جنین:

جنسیت جنین از زمانی که لقاح تخمک و اسپرم صورت می گیرد، تعیین می شود. اما این بدان معنا نمی باشد که دختر و پسر بودنشان در همان زمان مشخص می شود، چرا که تخمک دختر و پسر با هم متفاوت است. به طور مثال: پسر در هفته 6 یا 7 بارداری کروموزوم xy  او شکل می گیرد، برعکس دختر.

از جمله سوالاتی که اغلب مادران و زنان باردار از سونوگرافیست خود می پرسند: این است که آیا می توان با سونوگرافی nt  یا سونوگرافی آنومالی تعیین جنسیت را مشخص نمود؟ به اظهار و عقیده بهترین سونوگرافیست تعیین جنسیت با سونوگرافی nt  احتمال خطا و اشتباه در آن بسیار دیده می شود و اگر خواهان اطلاع دقیق از این نوع سونوگرافی می باشید، می توانید در هفته 14 بارداری مراجعه کنید، چرا که 100% جواب قطعی از تعیین جنسیت را مشخص خواهد نمود. اما سونوگرافی آنومالی نیز با توجه به این که برخی مادران در اطراف شکم خود چربی زیادی دارند یا وضعیت قرار گیری نامناسب جنین نیز احتمال خطا بسیار در آن وجود دارد. گفته می شود که در صورتی که حجم مایع آمنیوتیک نیز بالا باشد، جنسیت جنین نیز به درستی قابل مشاهده نخواهد بود.

بهترین زمان برای تعیین جنسیت جنین زمانی است که مادران برای بررسی ناهنجاری جنین به مرکز رادیولوژی و سونوگرافی مراجعه می کنند، همان زمان نیزمی توانند، تعیین جنسیت نوزاد را مطلع شوند و نیازی به انجام سونوگرافی مجزا برای این پروسه را ندارند.

گفته می شود که سونوگرافی و غربالگری دوران بارداری به منظور بررسی ناهنجاری جنین در هفته 16 تا 18 بارداری صورت می گیرد، مراجعه مادران قبل از آن برای تعیین جسیت جنین توصیه نمی شود.

اخیرا یکی از پیشرفته ترین دستگاه ها جهت تشخیص جنین در هفته 12 تا 14 بارداری، استفاده از سونوگرافی سه بعدی است که اغلب پزشکی آن را تجویز می کند و بهترین راه تشخیص از طریق سونوگرافی سنتی و روتین 2 بعدی می باشد. سونوگرافی سه بعدی را برای مادرانی تجویز می کنند که موارد خاصی داشته باشند یا عجله زیادی برای اطلاع از جنسیت جنین را می خواهند داشته باشند.

اخیرا تشخیص بسیاری از سونوگرافی ها و رادیولوژی ها با مجهزترین دستگاه ممکن شده است. سونوگرافی دکترمرتضی جورابیان در اهواز همگام با علم روز دنیا خدمات شایانی را به شما عزیزان ارائه می دهد. شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 25 70 33 33 -061 و اینستاگرام حاصل نمائید.

رابطه ضربان قلب جنین و تعیین جنسیت:

هیچ گونه تحقیقات و پژوهشی که ثابت نموده باشد که میان ضربان قلب جنین و تعیین جنسیت رابطه وجود داشته باشد، ثابت نشده است و یک فرضیه کاملا غلطی است. به اشتباه گفته شده است که اگر ضربان قلب جنین بیش از 140 باردر دقیقه بزند، جنین دختر می باشد و اگر کمتر بزند، نوزاد پسر خواهد بود.

باید بگوییم که قلب جنین از هفته 6 بارداری شروع به تپیدن می کند و در سونوگرافی می توان تعداد ضربان را اندازه گیری نمود. در صورتی که مادری باردار باشد ضربان قلب از 140 تا 170 نوسان ادامه دارد و هیچ گونه نظریه ای که دال بر سونوگرافی تعیین جنسیت از روی ضربان قلب جنین محاسبه نمی شود و تعیین نمی گردد.

فرضیه نادرست برخی از پزشکان این است که اگر مادری باردار به جنین پسر باشد، ضربان قلب بیشتری در دقیقه می زند.

جنسیت جنین چه زمانی تعیین می شود؟

اگر اسپرم کامل به تخمک برسد، جنسیت تعیین می گردد. گفته شده است که حتی اگر مادری نداند که بارور است، جنسیت رخ می دهد، اما دستگاه تناسلی بعدها تشکیل می شود.

از هفته 10 تا 20 بارداری تغییر در جنین صورت می گیرد و جنسیت جنین تعیین می گردد. در بیشتر مواقع پزشک مراجعه به سونوگرافی برای تعیین جنسیت را در بین هفته 16 تا 20 را توصیه می کند اما این بدان معنا نمی باشد که در هفته های کمتر جنسیت مشخص نگردد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مرتضی جورابیان در اهواز.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

تماس سریع با دکتر جورابیان