انحراف زانو پرانتزی یا ضربدری بودن

انحراف زانو پرانتزی یا ضربدری بودن

آیا در هنگام راه رفتن احساس درد در مچ پای خود می کنید ؟ می دانستید بسیاری از افراد شکل زانوی آنها  ضربدری یا پرانتزی است بدون اینکه متوجه آن باشند ؟ بدانید اگر این عارضه درمان نشود منجر به عوارض جدی در آینده می شود . با ما در ادامه همراه باشید تا به این موضوع بپردازیم.

انواع انحراف زانو

انحراف زانو به یکی از دو شکل می باشد :

 1. زانوی ضربدری یا واروس که انحراف زانو به سمت خارج می باشد .

این مشکل معمولا در سنین کودکی ایجاد می شود و در برخی موارد مشکل برطرف می شود . در بزرگسالی به عللی از جمله عفونت ، شکستگی ها ، نرمی استخوان در اثر کمبود کلسیم و ویتامین D ، ناهنجاری های استخوانی ایجاد می شود .

علائم زانوی ضربدری

 • دور شدن قوزک پا از یکدیگر
 • احساس درد در پشت ساق و جلوی ران
 • آرتروز زانو
 • سائیگی کناره پا به کفش در هنگام راه رفتن
 • سائیده شدن زانو به هنگام راه رفتن
 1. زانوی پرانتزی یا والگوس که انحراف زانو به سمت داخل می باشد .

این مشکل معمولا در کودکان سه ساله رخ می دهد که در برخی موارد خود به خود درمان می شود . اما در بزرگسالی به عللی از جمله بیماری های متابولیک و تغذیه ای مانند راشیتیسم و بد جوش خوردن شکستگی های اطراف مفصل زانو و بیماری های دیسپلازی استخوانی ایجاد می شود.

تشخیص انحراف زانو

انحراف زانو مشکل شایعی است که اگر در سنین پایین تشخیص و درمان شود ، عواقب کمتری برای فرد در سنین بالا دارد . در سونوگرافی دکتر جورابیان با استفاده از دستگاه رادیولوژی دیجیتال UR و با استفاده از قابلیت اتوماتیک استیشین می توان از اندام تحتانی بدن تصویر یکپارچه و تمام قد تهیه کرد . با تعیین زوایای اندام های تحتانی کمک زیادی به پزشک معالج می شود .

درمان انحراف زانو

برای صاف کردن زانو از قسمت بالای زانو پا شکسته می شود و پا صاف می شود . جراحی در پایین مفصل زانو انجام می شود و خود مفصل زانو درگیر نیست . زمانی که برش استخوانی در جراحی ایجاد می شود از پیوند استخوان استفاده می شود.

آیا بعد از جراحی انحراف زانو درد وجود دارد ؟

بسیاری از افراد از درد بعد از عمل انحراف زانو واهمه دارند . در صورتی که درد خفیف است و با داروهای مسکن قابل کنترل است و بعد از یک الی دو هفته بعد از عمل درد برطرف می شودو جای نگرانی ندارد.

مراقبت های بعد از جراحی پای پرانتزی یا ضربدری

 • بلافاصله بعد از جراحی از زانو بند استفاده کنید . در گذشته از گچ و آتل استفاده می شد که باعث سرد شدن بیمار می شد . امروزه از زانوبندهای استاندارد با 6 عدد چسب استفاده می شود. این زانو بند قابلیت باز کردن دارد و بیمار می تواند هر زمان تمایل داشت زانو بند را باز کند .
 • بعد از عمل بیمار باید با دو عصا راه برود و تا یک ماه نباید پای جراحی شده خود را در هنگام راه رفتن یک ماه زمین بگذارد.
 • در هنگام نشستن بیمار می تواند زانوبند را باز کرده و زانو را خم و راست کند.

درجات پای پرانتزی

تشخیص درجات پای پرانتزی چگونه صورت می گیرد؟

کدام ورزش ها پای پرانتزی را اصلاح می کند؟

در این مقاله سعی شده است به توضیح جامع و مفصل پیرامون درجات پای پرانتزی پرداخته شود، جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید، پس با ما همراه شوید…

پای پرانتزی  ( Genu Varum)‏ یا پرانتزی شدن ساق پاها به سمت و داخل انحراف پاها گفته می شود به گونه ای که در حالت طبیعی قوزک در کنار یکدیگر قرار نگیرید.

علل پرانتزی شدن پاها چه می باشد؟

 • پاره شدن رباط ها
 • آرتروز (استئوآرتریت)
 • بیماری پاژه
 • عدم هماهنگی در صفحه رشد کودکان
 • عدم جوش خوردگی درست و اصولی
 • داشتن آرتروز
 • وارد آمدن ضربات به صفحه رشد
 • داشتن بیماری راشیتیسم و استئومالاسی
 • عدم جوش خوردن استخوان ران ها که در اثر شکستگی

ترتیب درجات پای پرانتزی

 • خفیف
 • متوسط
 • شدید
 • خیلی شدید

پرانتزی شدن پا در اطفال چگونه رخ می دهد؟

در اینجا متذکر می شویم که در بیشتر اطفالی که تازه اقدام به راه رفتن نموده اند، 90 % اصلاح می شود. به این نوع از پاها ، فیزیولوژیک بودن  زانوها اطلاق می شود. در واقع این مورد تا 18 ماهگی برطرف می شود. چرا که درمان خاصی را برایشان به کار نمی برد. بهتر است که والدین اضطراب و استرس نداشته باشند، این مورد خود به خود اصلاح می شود. در واقع کودک به درجه خفیف مبتلا شده است؛ و والدین برای درمان نباید اقدام خاصی را انجام دهند. شایان ذکر است که گفته شود اگر تغییر شکل اصلاح پیدا نکند، حتما برای درمان اقدامات صورت گیرد.

تشخیص پرانتزی بودن اندام تحتانی پاها قابل کنترل است؟

بهترین وسیله برای سنجش استخوان های زیرین ، گرفتن اشعه ایکس می باشد که مرکز سونوگرافی و رادیولوژی با گرفتن عکس و اشعه  X-RAY  اقدام به اخذ هرگونه ناهنجاری و اختلال ازاستخوان بیمار در قسمت پاها می گیرند. اما باید بگوییم که گرفتن این اشعه کمک می کند که پزشک متوجه شود که بیمار دارای نرمی استخوان  یا بیماری پاژه نیز می باشد یا خیر؟

تشخیص بسیاری از سونوگرافی ها امروزه با مجهزترین دستگاه ممکن شده است. سونوگرافی دکترمرتضی جورابیان در اهواز همگام با علم روز دنیا خدمات شایانی را به شما عزیزان ارائه می دهد. شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 25 70 33 33 -061 و اینستاگرام حاصل نمائید .

آیا عارضه پای پرانتزی قابل پیشگیری است یا خیر؟

متاسفانه پای پرانتزی قابل پیشگیری نمی باشد چرا که قابل شناسایی زودرس نمی باشد اما با انجام برخی از سونوگرافی ها و رادیولوژی ها می توان با مصرف ویتامین D   و داشتن رژیم غذایی اصولی و همچنین قرار گرفتن در معرض نورخورشید و… از عارضه نرمی استخوان پیشگیری کرد. گفته می شود که پای پرانتزی اصلا مسری نمی باشد.

تاکید می شود ارزیابی این کار حتما کودک زیر نظر متخصص اطفال واقع شود، مخصوصا اگر زیر 2 سال  باشد.

یکی از بهترین درمان های پای پرانتزی شرکت در جلسات فیزیوتراپی است که درمانگر پاها را تحریک می کند تا  بدون نیاز به جراحی  پاها در موقعیت درست واقع شود و بهبودی کامل خود را بیابد. ممکن است که از بیمار خوسته شود که برخی حرکات را نیز در منزل انجام دهد تا غضلات سفت و سخت شود.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

Call Now Button