انواع رادیولوژی

انواع رادیولوژی

رادیولوژی به معنی موج تابش میباشد.به عبارتی همان تصاویری که از تابش اشعه ایکس روی بدن به دست می آید اشعه ایکس از تمام مواد از گاز، مایع و جامدات عبور کرده و البته هر چه جامدات دارای عدد اتمی بالائی  باشند کمتر اشعه را عبور می‌دهند مثلا سرب پرده حاجب خوبی است که می‌تواند جلو ی رد شدن اشعه را بگیرد لذا در مکان های اشعه با هدف حفظ لای دیوارها از ورقه‌های سرب نازک استفاده می‌شود.

دستگاه رادیولوژی

دستگاه‌هایی که یه وسیله آن این کار صورت می پذیرد . عبارتند از نوع ساده معمولی برای بدست آوردن  تصویر ریه و استخوان و… ،  رادیولوژی دیژیتال که عمدتا برای آنژیوگرافی استفاده می‌شود و دستگاه سیتی‌اسکن برای تهیه تصاویر دیژیتال مقطعی که بدن را از نظر تصویری عین کالباس به ورقه‌هائی تقسیم می‌نماید.

آیا رادیولوژی خطرناک است

تابش اشعه ایکس به بدن ایجاد درد و خونریزی نمی‌کند ولی بدون ضرر هم نیست اما در حد استانداردهای پزشکی و رادیولوژی و با مراقبت متخصص رادیولوژی و تکنسین‌ها، بدون ضرر یا کم ضرر هستند اما در مقادیر زیاد می‌تواند منجر به آسیب‌های جبران‌ناپذیر روی بدن شود.

رادیولوژی

 کاربرد رادیولوژی

رادیولوژی ۳  نوع کاربرد دارد: تشخیصی، درمانی و مصارف صنعتی.

کاربرد تشخیصی:

با هدف کشف بیماری‌ها، شکستگی‌ها و استفاده‌های کنترلی در بعضی درمان‌هاست که با کمک آن می‌توان بیمار را از طریق سوزن و لوله باریک جراحی نمود.

کاربرد درمانی:

اشعه درمانی یا رادیوتراپی برای نابودی تومورها و سرطان‌هاست که در آن مقدار بیشتری اشعه نسبت به  رادیولوژی تشخیصی نیازمند است.

مصارف صنعتی:

کاربرد آن برای بررسی بعضی از مواد لازم است

رادیولوژیست کیست؟

رادیولوژیست متخصصی می باشد بعد از گذراندن دوره پزشک عمومی، در رشته تخصص رادیولوژی به تحصیلات خود ادامه داده است. رادیولوژیست اطلاعات گسترده ای از بیماری های مختلف ، بروز و نشانه ها و تطابق آنها با اطلاعات تصویری و همچنین با انطباق بالینی، برای بیمار تشخیص‌های ممکن را بررسی کرده و یک تشخیص دقیق تری را برای پزشک معالج مطرح می‌نماید لذا بر خلاف آزمایشگاه پاراکلینیک یا جزو افراد موازی بالینی نبوده بلکه رادیولوژیست در بالین بیمار قرار دارد و در تیم پزشکی معالج نقش مهمی را بازی می‌کند.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مرتضی جورابیان متخصص سونوگرافی و رادیولوژی

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + شانزده =

Call Now Button