جفت سر راهی

توسط دسامبر 17, 2017 مقالات بدون نظر

جفت سر راهی

جفت یا به عبارتی بند ناف عضوی است که در زمان بارداری وقتی که جنین شروع به رشد می کند در طول این زمان به وی خون و اکسیژن می رساند . در حالت بارداری طبیعی جفت در قسمت نیمه بالایی رحم و به دور از دهانه رحم قرار دارد اما در موارد بسیار کم جفت به حالت نیمه پایینی رحم می آید که در چنین مواقعی جفت تمام دهانه رحم را می پوشاند . به این حالت جفت پایین به عبارتی پلاسنتا پریویا یا به صورت عامیانه میتوان جفت سر راهی گفت .

علائم و نشانه های آن

با وجود اینکه در بعضی از خانم های باردار جفت سر راهی هیچگونه علائمی ندارد اما در کل به نشانه هایی برای جفت پایین رحم می توان اشاره کرد :

  • به صورت ناگهانی و بدون هیچ دردی خونریزی رخ می دهد که می تواند هم خفیف و یا شدید باشد . رنگ این خون معمولا قرمز روشن می باشد .
  • نشانه هایی که زایمان زودرس را هشدار میدهد . منقبض شدن به صورت منظم و همراه با درد در قسمت پایین شکم و پشت صورت می گیرد .
جفت سر راهی

جفت سر راهی

به همین دلیل اگر علائم فوق را در سه ماهه اول و یا دوم مشاهده کردید هر چه سریعتر به متخصص زنان مراجعه کنید .

  • عوامل خطر زایی وجود دارد که بعضی از آن ها را می توان کنترل کرد و بعضی دیگر را نمی توان کنترل کرد .
    عوامل مختلفی مانند : مصرف سیگار در دوران حاملگی – داشتن عمل سزارین در گذشته – بیشتر از 5 بار باردار شدن – مادر بالای 35 سال سن داشته باشد – سابقه داشتن جفت سر راهی – سابقه جراحی متعدد که در قسمت رحم انجام شده است .اگر متخصص زنان جفت سر راهی را قبل از هفته بیستم بارداری تشخیص دهد به احتمال خیلی زیاد خطری شما را تهدید نمی کند .

مرحله تشخیص
در بیشتر اوقات جفت پایین رحمی در دوران سه ماهه اول بارداری در سونوگرافی مشخص می شود .

درمان جفت سر راهی به دلایل زیر بستگی دارد

  • اندازه خونریزی
  • میزان تاثیراتی که پایین بودن جفت بر سلامت مادر و جنین دارد .
  • زمان باقی مانده تا زایمان

در همچین مواردی استراحت مطلق و استفاده از داروهای تجویز شده برای بهبود بخشیدن به رحم می باشد تا جفت فرصت جابه جایی به حالت اصلی خود یعنی بالای رحم را داشته باشد .

اگر فرد خونریزی داشته باشد ممکن است در بیمارستان بستری شود .

در بعضی اوقات این خونریزی مادر و جنین را به خطر می اندازد به همین دلیل پزشک  سریعتر عمل سزارین را انجام میدهد . هنگامی که دارای جفت سر راهی هستید اجسام سنگین را بلند نکنید .

برخی از خدمات سونوگرافی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

با تشکر مدیریت سایت مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر مرتضی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

 

ارسال نظر

شانزده − 16 =