دکتر جورابیان / اخبار / درمان چسبندگی جفت
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

درمان چسبندگی جفت

درمان چسبندگی جفت

چسبندگی جفت یک مشکل باروری است که دیواره رحم (آندومتر)، لایه متوسط دیواره رحم، حتی دیواره خارجی رحم و سایر اعضا مثل روده  را درگیر می کند. در بارداری معمولا جفت از رحم به راحتی جدا می شود، اما در بعضی از زنان باردار جفت به دیواره رحم چسبیده و اصطلاحا گفته می شود چسبندگی جفت اتفاق افتاده است.

درمان چسبندگی جفت

درمان چسبندگی جفت

چسبندگی جفت به رحم یک عارضه بسیار نادر است که از هر 2500 مورد، یک زن از چسبندگی جفت رنج می برد. هنگام جدا کردن جفت از رحم ممکن است زن خونریزی داشته باشد. در مواقع نادر جفت به میزان زیادی به رحم چسبیده است که این حالت منجر به خون ریزی شدید زمان برداشتن جفت، و یا در نهایت برداشتن کل رحم می شود. در حقیقت سه نوع چسبندگی جفت وجود دارد، که عبارتند از
• جفت اکرتا: هنگامی که پیشرفت عروق جفت فقط محدود به سطح داخلی دیواره رحم باشد.
• جفت اینکرتا: هنگامی که جفت از اعماق دیواره رحم بیشتر نفوذ کرده باشد. در این حالت جفت هنوز به بافت خارجی رحم نرسیده است.
• جفت پرکرتا: هنگامی که جفت در تمام دیواره رحم نفوذ کرده باشد. در این حالت جفت از دیواره خارجی نیز عبور کرده و ممکن است در این حالت جفت به روده نیز بچسبد.

درمان چسبندگی جفت

در صورتی که چسبندگی جفت تشخیص داده شود، باید تاریخ زایمان سرازین تعیین شود، و زایمان در هفته 34 تا 36 بارداری انجام گیرد. البته شایان ذکر است که زایمان در هفته ۳۴ تا ۳۶ بارداری، سبب نارس به دنیا آمدن نوزاد و مشکلات تنفسی برای آن خواهد شد، اما با مراجعه به پزشک متخصص و تجویز داروهای نمو جنین، می توان از علائم مشکلات تنفسی نوزاد جلوگیری کرد. در برخی مواقع چسبندگی جفت به رحم باعث خونریزی شدید و در نتیجه مرگ مادر می شود. در نتیجه توصیه می شود که در صورت مشاهده علائم چسبندگی رحم حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید. در صورتی که بیمار خونریزی شدید داشت، از روش هیسترکتومی (برداشتن کامل رحم) استفاده می شود. این روش برای توقف خونریزی و نجات جان مادر اثر بخش می باشد.
شایان ذکر است که میزان چسبندگی جفت به رحم تا قبل از باز کردن شکم بیمار و انجام عمل سزارین قابل تشخیص نمی باشد. همچنین هیچ گونه روشی برای جلوگیری از چسبندگی جفت به رحم وجود ندارد.

برخی از خدمات سونوگرافی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

با تشکر مدیریت سایت مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر مرتضی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 17 =

تماس سریع با دکتر جورابیان