رادیولوژی

رادیولوژی

رادیولوژی

رادیولوژیست کیست؟

تفاوت رادیولوژی با رادیوگرافی در چیست؟

رادیولوژیست یک پزشک یا متخصص تصویربرداری می باشد که اقدام به  آموزش تخصصی در به دست آوردن و تفسیر تصاویر پزشکی گرفته شده با استفاده از اشعه ایکس (رادیوگرافی، CT، فلوروسکوپی) یا مواد رادیواکتیو (پزشکی هسته ای) و یا به روش های دیگر مانند امواج صوتی (سونوگرافی ) یا مغناطیس طبیعی بدن (MRI) انجام می دهد.

همانند سایر پزشکان، رادیولوژیست باید ابتدا از یک مدرک پزشکی معتبر فارغ التحصیل شده باشند، و یک مدرک MD یا DO دریافت کرده باشند و حداقل چهار سال تحصیلات پزشکی فارغ التحصیل (اقامت) رادیولوژی را کامل کنند. پس از اتمام اقامت، این پزشکان ممکن است تصمیم بگیرند که وارد یک برنامه کمک رسانی و متخصص در یک یا چند منطقه رادیولوژی شوند.

رادیولوژی

زیرمجموعه رادیولوژیست های تشخیصی

رادیولوژیست، از طریق کارهای گسترده بالینی و تحقیقات مرتبط، همچنین ممکن است در یک یا چند تخصص خاص رادیولوژی، تخصص داشته باشد از جمله:

تصویربرداری از پستان: زیرمجموعه رادیولوژی اختصاص داده شده به تصویربرداری تشخیصی و تشخیص بیماری ها و شرایط پستان است. این پروسه شامل ماموگرافی، سونوگرافی پستان، MRI پستان و روش های  دیگرپستان مانند بیوپسی می باشد.

رادیولوژی قلب و عروق: زیرمجموعه رادیولوژی اختصاص داده شده به تصویربرداری تشخیصی و تشخیص بیماری های قلب و سیستم عروقی یا گردش خون (از جمله خون و رگ های لنفاوی). این شامل اشعه ایکس، CT (CT یا CAT)، سونوگرافی و MRI می باشد.

رادیولوژی قفسه سینه: زیرمجموعه رادیولوژی اختصاص داده شده به تصویربرداری تشخیصی و تشخیص بیماری های قفسه سینه، به ویژه قلب و ریه ها است. این پروسه شامل اشعه ایکس، CT (CT یا CAT)، سونوگرافی، MRI و روش قفسه سینه، مانند بیوپسی ریه و توراسنتز یا تخلیه مایع از قفسه سینه است.

رادیولوژی اضطراری: زیرمجموعه رادیولوژی اختصاص داده شده به تصویربرداری تشخیصی و تشخیص تروما و شرایط اضطراری غیر تروما می باشد. این پروسه شامل اشعه ایکس، CT یا CAT)، سونوگرافی و MRI می باشد.

دستگاه گوارش (GI) رادیولوژی: زیرمجموعه رادیولوژی اختصاص داده شده به تصویربرداری تشخیصی و تشخیص دستگاه گوارش (GI) یا دستگاه گوارش (معده و روده) و شکم است. این پروسه شامل فلوروسکوپی، اشعه ایکس، CT (CT یا CT)، روش های سونوگرافی، MRI و GI مانند بیوپسی و مایع و تخلیه آبسه است.

رادیولوژی مجاری تنبلی: زیرمجموعه رادیولوژی اختصاص یافته به تشخیص و درمان ارگان های سیستم تولید مثل و ادراری است. این پروسه شامل اشعه ایکس، CT (توموگرافی کامپیوتری یا CAT)، MRI و روش هایی مانند بیوپسی، حذف سنگ کلیه و حذف فیبروئید رحم است.

رادیولوژی سر و گردن: زیرمجموعه رادیولوژی اختصاص داده شده به تصویربرداری تشخیصی و تشخیص بیماری سر و گردن است. این پروسه شامل اشعه ایکس، CT (CT یا CAT)، سونوگرافی و MRI می باشد.

رادیولوژی اسکلتی وعضلانی: زیرمجموعه رادیولوژی اختصاص داده شده به تصویربرداری تشخیصی و تشخیص عضلات و اسکلت است. این پروسه شامل اشعه ایکس، CT (CT یا CAT)، سونوگرافی و MRI می باشد.

نورولوژیست: زیرمجموعه رادیولوژی اختصاص داده شده به تصویربرداری تشخیصی و تشخیص مغز و سیستم عصبی، سر، گردن و ستون فقرات است. این پروسه شامل اشعه ایکس، CT یا CAT)، سونوگرافی و MRI می باشد.

رادیولوژی اطفال: زیرمجموعه رادیولوژی اختصاص داده شده به تصویربرداری تشخیصی و تشخیص بیماری کودکان است. این پروسه شامل اشعه ایکس، CT (توموگرافی کامپیوتری یا CAT)، سونوگرافی، MRI و روش هایی مانند فلوروسکوپی، بیوپسی و تخلیه مایع یا مجموعه آبسه ها می باشد.

رادیولوژی مداخله: زیرمجموعه رادیولوژی اختصاص داده شده به تصویربرداری، تشخیص و درمان بیماران با استفاده از تکنیک های مداخله حداقل تهاجمی. این پروسه شامل تصویربرداری و درمان رگ های خونی (مانند آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی و قرار دادن استنت)، روش های بیوپسی، قرار دادن خط و لوله، حذف فیبروئید رحم، تخلیه مایع و آبسه است. این عارضه ممکن است با هدایت تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس، فلوروسکوپی، CT (CT یا CAT)، سونوگرافی یا MRI انجام شود

رادیولوژی هسته ای: زیرمجموعه رادیولوژی اختصاص داده شده به تصویربرداری، تشخیص و درمان بیماران با استفاده از دوزهای ردیابی مواد رادیواکتیو است. این پروسه شامل تصویربرداری از قلب، سیستم اسکلتی و اکثر اندام های بدن (مثلا تیروئید و غدد پاراتیروئید، کبد، طحال، کلیه ها، ریه ها و غیره) است. همچنین شامل درمان های مختلفی در بدن مانند غده تیروئید و سرطان تیروئید می شود. روش های تصویربرداری شامل تصویربرداری با گاما، PET و PET / CT می باشد.

رادیولوژی انکولوژی: زیرمجموعه رادیولوژی اختصاص به درمان سرطان با استفاده از اشعه است. اشعه ممکن است از منبع بیرونی اشعه ایکس تحویل داده شود یا ممکن است به بدن منتقل یا تزریق شود.

رادیولوژی قفسه سینه

رادیولوژی قفسه سینه درد دارد؟

رادیولوژی یا اشعه ایکس از قفسه سینه با دوز بسیار کمی از تابش یونیزه برای تولید تصاویر داخل سینه استفاده می کنند. این پروسه  را برای ارزیابی ریه ها، دیواره قلب و قفسه سینه استفاده می نمایند و می تواند برای تشخیص ضعف تنفس، سرفه های مداوم، تب، درد در قفسه سینه یا  سینه آسیب دیده استفاده شود. همچنین ممکن است برای کمک به تشخیص و نظارت بر درمان انواع بیماری های ریه مانند پنومونی و انواع سرطان  نیز استفاده کنند. از آنجا که اشعه ایکس یا رادیولوژی قفسه سینه سریع و آسان است، در نتیجه برای تشخیص و درمان اضطراری  بیماری بسیارمفید می باشد. این تست نیاز به هیچ  گونه کمک و یا آماده سازی خاصی ندارد. در صورتی که متقاضی حامله باشد، به دکتر و تکنسین خود  باید قبل از اعمال این آزمایش اطلاع دهد.

به منظور راحتی در این پروسه بهتر است از داشتن هر نوع زیور آلاتی خودداری نمایید و قبل از انجام این آزمایش آن را در آورده باشید و در خانه قرار دهید. به منظور سهولت در تسریع این پروسه از متقاضی خواسته می شود که لباس راحتی را برتن نمایید.

رادیولوژی قفسه سینه

رادیولوژی قفسه سینه (یا رادیوگرافی قفسه سینه) چیست؟

اشعه پرتو گامای قفسه سینه اغلب برای انجام آزمایشی اشعه ایکس می باشد. اشعه ایکس قفسه سینه تصاویری از قلب، ریه، راه های هوایی، رگ های خونی و استخوان های ستون فقرات و قفسه سینه را تولید می کند. اشعه ایکس (رادیوگرافی) یک آزمایش پزشکی غیرمخرب است که به پزشکان کمک می کند تا وضعیت های اورژانسی را تشخیص و درمان کنند. تصويربرداری با اشعه ایکس شامل قرار گرفتن بخشی از بدن در یک دوز کوچکی از اشعه یونیزاسیون برای تولید تصاویر داخل بدن است. اشعه ایکس قدیمی  ترین نوع آزمایش از قفسه سینه می باشد که اغلب از فرم های تصویربرداری پزشکی استفاده می شود.

برخی روش های معمول استفاده از رادیولوژی قفسه سینه کدام است؟

 cx-ray سینه برای ارزیابی ریه ها، دیواره قلب و قفسه سینه انجام می شود.

اشعه ایکس از قفسه سینه معمولا اولین آزمایش تصویربرداری است که برای تشخیص علائم مانند:

  • مشکلات تنفسی
  • سرفه های شدید و یا مداوم
  • درد قفسه سینه یا آسیب در قفسه سینه
  • تب شدید

پزشکان از معاینات با این روش رادیولوژی برای کمک به تشخیص و یا نظارت بر درمان شرایطی مانند:

  • ذات الریه
  • نارسایی قلبی و سایر مشکلات قلبی
  • آمفیزم (نوعی وضعیت غیر نرمال ریوی است)
  • سرطان ریه
  • داشتن مجموعه ای از مایعات یا هوا در اطراف ریه ها
  • سایر شرایط پزشکی

از این روش ایمن استفاده می کنند.

برای انجام این پروسه بهتر است به یک مرکز سونوگرافی مجهز و نوین مراجعه شود.

نحوه ای انجام رادیولوژی قفسه سینه

این روش نیاز به هیچ گونه آماده سازی خاصی ندارد و تنها از متقاضی خواسته می شود که لباس خود را تغییر دهد.

زنان همیشه باید در صورت امکان احتمال حاملگی حتما به پزشک اطلاع دهند. باید بگوییم که بسیاری از آزمایشات تصویربرداری در دوران بارداری انجام نمی شود و پزشک آن را تجویز نمی نماید زیرا جنین را در معرض تابش انواع اشعه های خطرزا قرار می دهد.

تشخیص بسیاری از تومورهای سینه امروزه با رادیولوژی ممکن شده است. سونوگرافی دکترمرتضی جورابیان در اهواز همگام با علم روز دنیا خدمات شایانی را به شما عزیزان ارائه می دهد.شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 25 70 33 33 -061 تماس حاصل نمائید .

برخی از خدمات سونوگرافی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

با تشکر مدیریت سایت مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر مرتضی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

ارسال نظر

دوازده + 15 =