دکتر جورابیان / سونوگرافی / سونوگرافی لگن چیست؟
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

سونوگرافی لگن چیست؟

سونوگرافی لگن چیست؟

آیا سونوگرافی لگن نیاز به آمادگی خاصی دارد؟

سونوگرافی شکم و لگن شامل چیست؟

آیا سونوگرافی در لگن مردان با لگن زنان به یک شیوه صورت می گیرد؟

سونوگرافی لگن روشی است که به پزشک اجازه می دهد تا آنچه که در داخل لگن فرد می باشد را معاینه و بررسی نماید. پزشک ممکن است برای تشخیص درد ناشناخته درخواست آزمایش بدهد، تورم یا عفونت در لگن که  اغلب در فضای بین استخوان های لگن است  را مورد بررسی و معاینه قرار می دهند (استخوان لگن معمولا استخوان مثلثی بزرگ در پایین ستون فقرات (ساکروم) مثانه، اندام جنس و رکتوم قرار دارد). سونوگرافی لگن بهترین آزمایش برای بررسی رشد لگن افراد است که کمک می کند تا پزشک در تعیین محل دقیق بیماری دچار سردرگمی نشود.

یکی از سوالاتی که متقاضیان اغلب خواهان دانستن آن هستند در این است که آیا رشد کیست مایع پر شده، نوعی تومور جامد یا توده به شمار می آید؟

سونوگرافی-لگن-چیست

ابتدا متذکر می شویم که سونوگرافی لگن یک روش امن است که می تواند مقداری همراه با درد و ناراحتی باشد. آزمایش بر روی مردان و زنان هر سنی انجام می شود. از آنجا که لگن شامل ارگان های جنسی افراد است در نتیجه وجود هر عارضه ای گنگی از جمله کیست یا توده را در بیمار شناسایی می کند.

در دستگاه اولتراسوند یا سونوگرافی به چیزهای مختلف در اندام های داخلی مردان و زنان نگاه می کنند مثلا در طول آزمایش، یک تکنسین آموزش دیده، مقدار کمی از ژل گرم بر روی پوست  را قرار می دهد تا بیمار برای تشخیص و شناسایی عارضه آماده شود. تکنسین یک وسیله دستی را از طریق ژل و لگن حرکت می دهد. تکنسین تصاویر را بر روی صفحه نمایش در نزدیکی  عارضه ای مشکوک نظارت می کند و تصاویر را برای دکتر ثبت می کند.

پروب به یک دستگاه سونوگرافی وصل شده است. همانطور که دستگاه در داخل لگن حرکت می کند، امواج صوتی با فرکانس بالا تولید می شود. این امواج صوتی عکس و ویدیو در زمان واقعی از داخل لگن را ایجاد می کند. تصاویر شبیه یک اشعه ایکس هستند. با این حال، تکنولوژی فراصوت، چیزهایی را که توسط یک اشعه ایکس مشاهده نمی شودرا بر می گرداند.

سونوگرافی لگن می تواند یکی از سه راه – شکم (معده بیرونی)، واژینال (در داخل واژن زن) یا رکتال (منطقه بین پایین روده بزرگ و حنجره) صورت گیرد که روشی است که پزشک پیشنهاد می کند. تعیین کدام نوع از سونوگرافی بستگی به علت آزمایش و این که آیا شما مرد یا زن هستید، بسیار بستگی دارد.

سونوگرافی لگن می تواند در بررسی مثانه در مردان و زنان صورت گیرد. اگر فردی قادر به ادرار و مثانه نیست، ممکن است که سونوگرافی لگن و مثانه برایش تجویز شود که این روش را می توان نوعی بیوپسی نیز به شمار آورد.

جهت اطلاع از سونوگرافی لگن چیست اینجا کلیک کنید.

برخی از خدمات سونوگرافی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

با تشکر مدیریت سایت مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر مرتضی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + یازده =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان