سونوگرافی واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی از راه مجرای تناسلی (ترانس واژینال )

سونوگرافی ترانس واژینال با مثانه خالی و یا نیمه پر انجام می شود.این معاینه معمولا بدون درد است ولی ممکن است به علت ورود وسیله معاینه (پروب) به قسمت واژن افراد کمی احساس ناراحتی و فشار ناشی از آن را داشته باشد.در هنگام انجام سونوگرافی واژینال وسیله معاینه با یک پوشش یک بار مصرف مناسب (کاندوم) به طور کامل پوشانده می شود و لذا هیچگونه خطر انتقال آلودگی وجود ندارد.

در موارد خاص به ویژه در زنان بارداری که سابقه سقط ناشی از شل بودن گردن رحم دارند و یا درد شدید زیر شکم احساس می کنند انجام سونوگرافی واژینال و اندازه گیری طول گردن رحم ضروری است .

سونوگرافی ترانس واژینال

از موارد دیگری که انجام سونوگرافی ترانس واژینال بسیار ضروری است سقط های ۳ماه اول بارداری است.در این وارد مشکلاتی نظیر باقی ماندن محصولات حاملگی و خونریزی رخ می دهد که برای پیدا کردن علت این موارد انجام سونوگرافی ترانس واژینال بسیار کمک کننده است .

نکته خیلی مهم این است که طی دوران بارداری هم می توان سونوگرافی ترانس واژینال را انجام داد وهیچ گونه خطری برای جنین و مادر ایجاد نخواهد کرد .البته حتما باید از طرف متخصص زنان انجام سونوگرافی واژینال در دوران بارداری درخواست شده باشد.

سونوگرافی ترانس واژینال با تزریق مایع به داخل حفره (هیستروسونوگرافی)

در موارد خاص به ویژه برای تشخیص پولیپ های داخل رحم،فیبروئید های (میوم های) زیر مخاطی و یا چسبندگی های رحمی استفاده از این روش بسیار کمک کننده است .

همچنین با ورود مایع به داخل لوله های رحمی و باز شدن آنها می تواند از وضعیت و سلامت لوله های رحمی اطمینان حاصل کرد.

مسلما انجام این نوع سونوگرافی در زنان باردار امکان پذیر نیست و ممنوع است.

در این روش از یک لوله نازک برای تزریق مایع به داخل حفره رحمی استفاده می شود و هم زمان تصاویر سونوگرافی بررسی می شوند.هیستروسونوگرافی در فاز فولیکولار از دوره قاعدگی یعنی بین روزهای ۱۱-۶ سیکل قاعدگی انجام می شود.

آمادگی قبل از سونوگرافی واژینال

قبل از سونوگرافی باید چیز خاصی خورد؟
آیا سونوگرافی واژینال را در زمان پریودی نیز انجام می دهند؟

اولتراسوند، یا سونوگرافی، به منظور تشخیصی بیماری یا وجود جنین در رحم مورد استفاده قرار می گیرد که یک روش غیر تهاجمی است که در دیدن ساختار و اندام های داخلی بیماربه پزشک کمک می کند. سونوگرافی ترانس واژینال، زمانی مفید است که پزشک نیاز به جمع آوری اطلاعات در مورد سلامت باروری زنان یا بیماری های داخلی باشد.از سونوگرافی واژینال به منظور بررسی درد لگن یا خونریزی های غیر طبیعی نیزاستفاده می کنند که روشی مطمئن می باشد.

باید بگوییم که در انجام سونوگرافی هیچ گونه اقداماتی قبل از آن نیاز نیست که انجام شود فقط بهتر است که ناحیه واژن تمیز و عاری از مو باشد.

بهتر است که در روز سونوگرافی واژینال از هیچ گونه کرم و یا پمادی استفاده نشده باشد و رحم تمیز و خشک باشد.

متقاضی در این پروسه باید به پزشک کمک کند و علائمی که دارد و یا ترشحاتی که از او خارج می شود را اطلاع دهد تا در تشخیص بهتر کمک کند.

نحوه ی انجام سونوگرافی واژینال

پزشک ابتدا با قرار دادن یک مبدل در درون واژن اقدام به دریافت امواج صوتی می نماید. این پروسه کمک می کند تا پزشک مطلع شود که در ارگان های داخلی چه اتفاقاتی رخ داده است.

اولتراسوند های داخل واژن بدون درد هستند، اما در حین انجام و داخل نمودن آن به واژن ممکن است که مقداری فشار و ناراحتی به بیمار وارد شود.

زمانی متخصص برای یک خانم سونوگرافی واژینال را تجویز می کند که نیاز به بررسی دقیق تر ارگان های  داخلی پس از زایمان، مانند بررسی گردن رحم، تخمدان ها و خود رحم دارد، تا اطلاعاتی از نوع بیماری را پیدا نماید. پزشک همچنین می تواند سونوگرافی شکم را نیز برای زنانی که حامله هستند و جنین در رحم دارند نیز تجویز نماید.

آمادگی-قبل-از-سونوگرافی-واژینال

از سونوگرافی واژینال برای بررسی درد ناگهانی، خونریزی یا وجود موارد مشکوک در رحم نیز استفاده می کنند.

به عنوان مثال، اولتراسوند های داخل واژینال می توانند تغییرات در شکل و تراکم بافت های تولید مثل را نیز نشان دهند و همچنین می توانند برای نشان دادن جریان خون به ارگان لگن نیز کمک شایانی نماید.

با اعمال سونوگرافی واژینال می توان برای بررسی فیبروئیدها، کیست تخمدان و رشد سلول های سرطانی در اندام های لگنی نیز استفاده کنند تا در صورت وجود هر عارضه قبل از بدخیم شدن آن جلوگیری به عمل آورد.

سونوگرافی داخل واژینال همچنین می تواند به تشخیص مشکلات نازایی و یا اختلالات در مثانه، کلیه ها و حفره های لگن صورت گیرد.

از سونوگرافی در دوران بارداری، به منظور تشخیص مراحل اولیه بارداری  نیز استفاده می کنند، تا در صورت وجود چندتایی بودن جنین مطلع شوند.

جهت اطلاع از آمادگی قبل از سونوگرافی واژینال اینجا کلیک کنید.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مرتضی جورابیان مرکز رادیولوژی و سونوگرافی اهواز

ارسال نظر

سه + 2 =