سونوگرافی پستان

سونوگرافی پستان

پستان از بافت نرمی که حاوی چربی ، غدد و مجاری شیری است تشکیل شده است. سونوگرافی پستان در کنار روش های  دیگری چون معاینه بالینی و ماموگرافی پستان برای بررسی ، تشخیص و درمان برخی از تومورها و بیمار های پستان مورد استفاده قرار می گیرد. سونوگرافی پستان ها گاهی در مردان نیز ضرورت می یابد.

چرا زنان باید سونوگرافی پستان انجام بدهیم

زنانی که هر ماه پس از پایان دوره قاعدگی به معاینه پستان خود می پردازند بسیار زودتر متوجه تشکیل توده در پستان خود می شوند و در آینده در معرض خطرات کمتری قرار می گیرند.

سونوگرافی پستان

سن مناسب برای سونوگرافی پستان

  • از سن ۲۰ سالگی به معاینه مرتب و صحیح پستان های خود که توسط پزشک یا کارشناسان مامائی به شما آموزش داده می شود بپردازید.
  • در حوالی سن ۳۵ سالگی طبق نظر پزشک معالج خود یک عکس ماموگرافی از پستان های تان تهیه کرد و آن را به عنوان سابقه نگاه دارید.
  • معمولا انجام ماموگرافی سالیانه پس از ۵۰ سالگی در خانم ها توصیه می شود. در زیر این سن معمولا باید هر دو سال یک ماموگرافی تهیه شود . سونوگرافی پستان در هر سنی قابل انجام است. سونوگرافی به خصوص در سنین زیر ۳۰ سالگی که ماموگرافی انجام نمی شود. کاربرد دارد.

بررسی وضعیت سلامت با سونوگرافی پستان

کاربرد اصلی سونوگرافی پستان در تشخیص کیست ها یا حفرات توخالی آن است. سونوگرافی در تشخیص شبه توده ها (توده های طبیعی که ناشی از به هم چسبیدگی سلول های طبیعی پستان هستند و اکثرا در ماموگرافی مورد شک واقع می شوند)، از توده های واقعی که غیر طبیعی هستند نیز کمک کننده است. از این روش همچنین می توان برای مقاصد درمانی مانند تخلیه کیست ها یا نمونه برداری از تومورهای تو پر استفاده کرد. پستان هایی که در حالت خوابیده کم ضخامت به نظر می رسند را می توان در وضعیت نشسته مورد امتحان سونوگرافی قرار داد.

آمادگی های پیش از انجام سونوگرافی پستان

  • در سونوگرافی پستان باید همیشه زیر بغل ها را بررسی کرد. لذا همیشه قبل از مراجعه سعی کنید دوش بگیرید و مراقب بهداشت ، تعرق ، و بوی بد زیر بغل و ضایعات قارچی این ناحیه باشد.
  • آگاهی داشته باشید که برای انجام سونوگرافی دقیق، پستان های بیمار باید برهنه و فاقد پوشش باشند. لذا سعی کنید تا خجالت نکشیده و خونسردی خود را حفظ کنید.

سونوگرافی تومور سینه

چگونه سرطان سینه تشخیص داده می شود؟

تصویربرداری با سونوگرافی از پستان و با استفاده از امواج صوتی برای تولید تصاویر از ساختار داخلی سینه صورت می گیرد. این عارضه عمدتا برای کمک به تشخیص تومورهای پستان یا سایر اختلالاتی است که پزشک ممکن است در معاینه فیزیکی، ماموگرافی یا MRI پستان پیدا کرده باشد.  باید متذکر شویم که سونوگرافی بی خطر بوده و  بدون استفاده  از تابش اشعه  صورت می گیرد.

سونوگرافی یک روش بدون درد است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر در داخل بدن افراد استفاده می کنند. امواج صوتی از سطوح در بدن “اکو” ضبط شده را تهیه کرده  و به ویدیو یا عکس تبدیل می نمایند. سونوگرافی تومور سینه اغلب بر ماموگرافی نیز استفاده می شود تا مشخص شود آیا یک توده یا کیست در سینه فرد (کیسه پر شده با مایع) وجود دارد یا خیر؟ اغلب اوقات این توده ها ممکن است که سرطانی باشد. سونوگرافی سینه همچنین می تواند به تعیین موقعیت تومور در آن کمک کند. این عارضه باعث می شود که دکتر را به مکان دقیق برای قرار دادن یک سوزن در طول بیوپسی هدایت شود.

سونوگرافی تومور سینه

آیا سونوگرافی تومور سینه عوارض جانبی برای فرد به همراه دارد ؟

همانطور که قبلا اشاره شد سونوگرافی بی خطر است و عوارض جانبی برای فرد به همراه ندارد، و از پرتوی مانند اشعه ایکس استفاده نمی شود.

در طول سونوگرافی تومور سینه چه اتفاقیبرای متقاضی رخ می دهد؟

متذکر می شویم که فرد نیاز به اعمال هیچ گونه کاری ندارد و تنها باید لباس خود را تغییر دهد و از لباس زیر استفاده ننماید. پزشک مقدار کمی از ژل محلول را بر روی پوست درناحیه مورد نظر قرار می دهد. ژل به پوست هیچ گونه آسیبی نمی زند و حتی لباس های متقاضی  را لکه دار نمی کند. یک پروب کوچک را به آرامی بر روی پوست قرار می دهند. پزشک ممکن است از فرد بخواهد چندین بار تنفس های عمیق بکشد. این پروسه حدود 10 تا 20 دقیقه طول می کشد.

بعد از آزمایش، پزشک ژل پوست را پاک می کند. سپس در مورد نتایج آزمایش مقداری توضیح می دهد.

برخی از روش های معمول استفاده از روش سونوگرافی تومورسینه کدام ها می باشد؟

به منظورتعیین ماهیت یک اختلال و ناهنجاری در پستان

استفاده اولیه از سونوگرافی پستان کمک به تشخیص اختلالات سینه ای می کند که توسط یک پزشک در طول یک معاینه فیزیکی صورت می گیرد اما در ماموگرافی و یا تصویربرداری رزونانس مغز پستان (MRI) را اعمال می کنند. تصویربرداری یا سونوگرافی می تواند کمک کند که یک اختلال یا توده ای جامد (که ممکن است یک توده غیر سرطانی بافت یا تومور سرطانی باشد)، پر از مایع (مانند کیست خوش خیم) و یا کیستیک در سینه وجود دارد یا خیر؟

باید بگوییم که سونوگرافی داپلر نیز برای ارزیابی خون در ضایعات پستان استفاده می شود.

تشخیص بسیاری از تومورهای سینه امروزه با سونوگرافی ممکن شده است. سونوگرافی دکترمرتضی جورابیان در اهواز همگام با علم روز دنیا خدمات شایانی را به شما عزیزان ارائه می دهد.شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 25 70 33 33 -061 تماس حاصل نمائید .

برخی از خدمات سونوگرافی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

با تشکر مدیریت سایت مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر مرتضی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 6 =

Call Now Button