دکتر جورابیان / سونوگرافی / سونوگرافی چیست ؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

سونوگرافی چیست ؟

سونوگرافی چیست ؟

تصویربرداری با امواج اولتراسوند یا همان سونوگرافی شامل در معرض قرار دادن قسمتی از بدن با امواج صوتی با فرکانس بالا به منظور ایجاد تصاویر داخل بدن است . امواج اولتراسوند به صورت Real-time ( تصاویر سونوگرافی در همان زمان انجام قابل تفسیر و نتیجه گیری است ) گرفته می شوند . لذا قادرند ساختمان و حرکت ارگان های داخلی بدن و همچنین جریان خون داخل عروق را نشان بدهند .

برای انجام سونوگرافی به کجا مراجعه کنیم ؟

جهت انجام سونوگرافی شخص بعد از مراجعه به مراکز تصویربرداری که زیر نظر متخصص رادیولوژی و سونوگرافی است و انجام مراحل پذیرش و ثبت نام و آمادگی های لازم ، به محل انجام سونوگرافی هدایت می شود .

عکس سونوگرافی

عکس سونوگرافی

نحوه انجام سونوگرافی

بعد از دراز کشیدن بر روی تخت ، با به کار بردن ژل بر روری پوست ، یک وسیله ( پروپ سونوگرافی )که با دست شخص انجام دهنده سونوگرافی نگه داشته می شود و فشار موضعی بر روی محل مورد نظر ، تصاویر ضروری تهیه می شود . این تصاویر به وسیله متخصص رادیولوژی و سونوگرافی تفسیر شده و گزارش لازم جهت ارائه به پزشک ارجاع دهنده به بیمار تحویل داده می شود .

تشخیص بسیاری از سونوگرافی ها امروزه با مجهزترین دستگاه ممکن شده است. سونوگرافی دکترمرتضی جورابیان در اهواز همگام با علم روز دنیا خدمات شایانی را به شما عزیزان ارائه می دهد. شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 25 70 33 33 -061 تماس حاصل نمائید .

 

سونوگرافی چه کاربردی دارد؟

امکان انجام سونوگرافی از قسمتهای مختلف بدن وجود دارد : شکم ، لگن ، حاملگی ، پستان ، بیضه ها ، تیروئید ، عروق داخل بدن حتی سطح پوست و زیر پوست . همچنین از سونوگرافی می توان برای اقدامات مداخله ای از قبیل نمونه برداری بافتی ( بیوپسی ) و خارج کردن مایعات غیرطبیعی و تجمع یافته در بدن استفاده کرد .

سونوگرافی خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

گرچه برای به دست آوردن یک سونوگرافی خوب ، داشتن یک دستگاه خوب و دقیق لازم است ولی مسلما کافی نیست . از میان روش های مختلف تصویربرداری ، سونوگرافی بیش از بقیه به مهارت پزشک انجام دهنده آن وابسته است . در سونوگرافی ، متخصص رادیولوژی و سونوگرافی باید آن قدر مهارت داشته باشد که بتواند ضایعه احتمالی را کشف کرده آن را در زاویه مناسب ببیند و روی مانیتور دستگاه نشان دهد . تصویری که همراه با گزارش سونوگرافی به بیمار ارائه می شود ، در واقع تصویر یا تصاویر منتخبی از صدها تصویری است که متخصص تصویربرداری در حین انجام سونوگرافی روی مانیتور دستگاه مشاهده کرده است .

معایب سونوگرافی

هر چند استفاده از اشعه ایکس در تصویربرداری از بدن انسان در حدی نیست که عارضه ای ایجاد کند ، ولی استفاده از آن در بررسی زنان باردار ، بررسی وضعیت جنین در شکم مادر و بررسی های مکرر در برخی بیماری ها و دیگر موارد می تواند عوارض جبران ناپذیری از جمله ناهنجاری های مادرزادی جنین ، افزایش میزان سقط جنین در ماههای نخست بارداری ، عقب ماندگی رشد ، کوری جنین و انواع سرطان های خون در کودکان را به همراه داشته باشد .

فواید سونوگرافی

با ورود روش سونوگرافی به دنیای تصویربرداری پزشکی و کاربرد امواج صوتی به جای اشعه ایکس از بروز این مشکلات تا حدود زیادی جلوگیری به عمل آمد و توانایی های تشخیص بسیاری را در اختیار متخصصین رادیولوژی قرار داد . ولی ذکر این نکته ضروری است که همچنین در موارد زیادی ، انجام رادیولوژی با اشعه ایکس بر سونوگرافی ارجح است . بدیهی است پزشک شما با تکیه بر دانش پزشکی خود و بر پایه مطالب روش تصویربرداری مناسب را برای شما انتخاب خواهد کرد و باید بدانیم که روش های تصویربرداری مکمل یکدیگرند و پزشک شما با به کارگیری و درخواست چند روش تصویربرداری مسیری را انتخاب می کند که باعث تشخیص زودرس شده و در عین حال کمترین عوارض را برای شما داشته باشد .

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 3 =

تماس سریع با دکتر جورابیان