سونوگرافی nt  چیست؟

سونوگرافی nt  چیست؟

چرا سونوگرافی nt  را انجام می دهند؟

سونوگرافی nt  به چه شیوه ی انجام می شود؟

در سونوگرافی nt  چه بیماری هایی بررسی می شود؟

در این مقاله توضیحات جامع و مفصلی در مورد اهمیت سونوگرافی nt  آورده شده است، جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید، تا اطلاعات لازم را کسب کنید.

یکی از سونوگرافی هایی جهت اطلاع از صحت و سلامت جنین، سونوگرافی nt  می باشد که با انجام این غربالگری 90 درصد از سلامت جنین مطلع می شویم. سونوگرافی  nt  معمولا از هفته 11 تا 14 صورت می گیرد، جهت بررسی طول جنین که باید بین 45 تا 84 میلی متر قرار داشته باشد. بعد از هفته 14 حاملگی، مایع اضافی پشت گردن جنین توسط سیستم لنفاوی جذب خواهد شد، در نتیجه نتایج حاصل از این شیوه دقیق نشان داده نمی شود.

سونوگرافی nt  چیست؟

روش انجام سونوگرافی  nt

در این سونوگرافی ، پزشک با استفاده از جمع نمودن مایع پشت گردن جنین اقدام به بررسی آن می کند. این مایع در پشت گردن همه ی جنین ها وجود دارد، اما اگر در نوزادی بیشتر مشاهده شود، بیانگر بیماری سندرم داون می باشد که باید هر چه سریع تر کنترل شود و برای درمان آن اقدامات صورت گیرد.

شایان ذکر است که گفته شود این سونوگرافی از روی شکم می باشد، اگر از طریق شکم سخت و مادر دارای اضافه وزن  باشد، ممکن است که سونوگرافی واژینال را تجویز کنند. سونوگرافی nt  هیچ گونه درد و ناراحتی را برای متقاضی به همراه ندارد، اما اگر سونوگرافیست پروپ را محکم بر روی شکم قرار دهد، درد جزئی را خانم باردار احساس خواهد کرد.

این سونوگرافی کمک می کند که پزشک از سر تا پایین ستون فقرات جنین را بررسی کند، تا بتواند زمان دقیق بارداری را تعیین نماید.

علل سونوگرافی NT

سونوگرافی nt را باید تمام مادران بارداv انجام دهند تا در صورت وجود هر نوع بیماری آن را شناسایی کنند. اغلب اوقات این سونوگرافی برای بررسی سندرم داون صورت می گیرد.

پزشک بعد از انجام سونوگرافی برای دقت بیشتر در مورد این بیماری از آزمایشات دیگری مانند: نمونه برداری از پرزهای جفتی یا گرفتن مایع آمنیوسنتز همراه با آزمایش خون را نیز انجام می دهد. پزشک تاکید می کند که مادران  باردار بخاطره ترس از این بیماری به صورت خود سرانه این سونوگرافی را تکرار نکنند، زیرا باعث سقط جنین می شود.

کاندیدای سونوگرافی nt

تمام مادران باردار به منظور اطلاع پیدا نمودن از ناهنجاری های نوزاد باید این سونوگرافی را انجام دهند، اما برخی از خانم های حامله حتما این سونوگرافی را باید انجام دهند که عبارتند از:

خانم های باردار بالای 35 سال، باید این سونوگرافی را انجام دهند.

مادرانی که فرزندی را با ناهنجاری و اختلالات مادرزادی به دنیا آورده اند.

خانم هایی که سابقه ی اختلالات مادرزادی درخانواده خود دارند.

چکیده مطلب

مادران باردار با انجام سونوگرافی nt  در هفته ی 11 تا 14 همراه با آزمایش خون و ناهنجاری های ژنتیکی، در واقع غربالگری سه ماهه اول بارداری را انجام می دهند. انجام تمام این موارد باعث می شود که صحت این آزمایش به 100 درصد برسد و هیچ گونه خطایی در آن ایجاد نشود.

تشخیص بسیاری از سونوگرافی ها امروزه با مجهزترین دستگاه ممکن شده است. سونوگرافی دکترمرتضی جورابیان در اهواز همگام با علم روز دنیا خدمات شایانی را به شما عزیزان ارائه می دهد. شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 25 70 33 33 -061 تماس حاصل نمائید .

برخی از خدمات سونوگرافی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

با تشکر مدیریت سایت مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر مرتضی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + هشت =

Call Now Button