سونوگرافی NT

توسط سپتامبر 17, 2016 سونوگرافی 2 نظر

سونوگرافی  NT

در اواخر سه ماه اول بارداری سونوگرافی NT انجام می شود .هدف از انجام سونوگرافی NT تعیین میزان احتمال وجود ناهنجاری های کروموزومی از جمله سندرم داون ،تریزومی ۱۳ و تریزومی ۱۸ است .
در حال حاضر سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول بارداری یا همان سونوگرافی NTجز پروتکل کشوری مراقبت های دوران بارداری محسوب می شود و تقریبا  از همه زنان باردار به عمل می آید.در زنان باردار با سن بالای ۳۵ سال و خانم هایی که در زایمان های قبلی خود فرزندی با ناهنجاری مادرزادی به دنیا آورده اند و یا در اقوام درجه یک خود ،افرادی با ناهنجاری های مادرزادی و یا ژنتیکی دارند باید این سونوگرافی را انجام دهند .در سونوگرافی NTمایع شفاف پشت گردن جنین اندازه گیری می شود.
زمان انجام سونوگرافی باید از ابتدای هفته ۱۱تا ۱۳ هفته و ۶روز باشد و معمولا بهترین زمان انجام آن هفته ۱۲ است.در این سونوگرافی علاوه بر اندازه گیری NT،طول سری دمی جنین و تعداد ضربان قلب جنین هم اندازه گیری شده و در گزارش قید می شود .
علاوه بر انجام سونوگرافی NT،دو تست آزمایشگاهی دیگر هم در آزمایشگاه چک می شود و در واقع تست غربالگری ۳ماهه اول تحت عنوان غربالگری سه گانه معروف است .
بعد از انجام این مراحل (NTو دو تست آزمایشگاهیی)اطلاعات شخصی بیمار و نتایج NTو آزمایشات وارد یک نرم افزار محاسبات خاصی را انجام داده و در نهایت احتمال خطر ابتلای جنین به ناهنجاری های کروموزمی را تعیین می کند.
با انجام این تست های آزمایشگاهی و NTمیزان تشخیص ناهنجاری های کروموزمی تا ۹۵%افزایش پیدا می کند .به طور کلی ضخامت NTزیر ۲ میلی متر طبیعی در نظر گرفته می شود و بالاتر از آن غیر طبیعی بوده و نیاز به بررسی های بیشتر و دقیق تر دارد .
هر چند ضخامت NT افزایش یافته با ناهنجاری های کروموزومی و مرگ جنین ارتباط دارد ،ولی اکثریت این جنین ها سالم می مانند و به طور نرمال تکامل پیدا می کنند .
بنابراین بعد از تشخیص NT افزایش یافته ،هدف اصلی ما باید تشخیص هر چه دقیق تر و سریع تر این موضوع باشد که آن جنین هایی را که احتمالا دچار مشکلات و ناهنجاری ها هستند را از جنین هایی که احتمالا طبیعی می باشند افتراق دهیم .

%d8%b3%d9%88%d9%86%d9%88%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%81%db%8c-%d8%a7%d9%86-%d8%aa%db%8c

محاسبه احتمال سندرم داون به وسیله سونوگرافی NT

در همه جنین ها امکان دارد سندرم داون وجود داشته باشد . احتمال این مشکل با بالاتر رفتن سن مادر بیشتر می شود . در بعضی از کشورها آزمایش خون همراه با سونوگرافی NT صورت می گیرد تا اطلاعات قطعی به مادر داده شود .

اگر احتمال وجود سندرم داون در مادر به درصد زیادی باشد چه کاری باید انجام داد

اکثر مادرهایی که احتمال سندرم داون در آن ها زیاد باشد ، جنینی بدون سندرم داون به دنیا می آورند .

اما آزمایشاتی که نشان دهنده احتمال زیاد وجود سندرم داون در مادر باشد موجب می شود مادر نگرانی را به همراه داشته باشد . اگر احتمال سندرم داون زیاد باشد پزشک مادر را به تیم پزشکی معرفی می کند تا آزمایشات لازم را انجام دهد و مشکل را بررسی و ارزیابی کند . روشی که به صورت قطعی بتواند سندرم داون ر ا تشخیص دهد انجام آزمایشات نمونه برداری از پرزهای جفتی و آمنیوسنتز می باشد . البته سقط جنین با آزمایش نمونه برداری از پرزهای جفتی وجود دارد به همین دلیل تصمیم گرفتن برای انجام آزمایش کاری بس سخت می باشد . یکی از مزیت هایی که انجام آزمایش دارد این می باشد که خون به همراه سونوگرافی NT انجام آن در اولین ماه حاملگی می باشد بدین ترتیب به مادر زمان کافی برای اینکه بتواند درباره این مرحله تصمیم بگیرد داده می شود . می توان در اولین ماه حاملگی آزمایش نمونه برداری از پرزهای جفتی را انجام داد با در هفته 15 حاملگی آزمایش آمنیوسنتز انجام داد .

سونوگرافی NT تا چه اندازه می تواند نتیجه قطعی داشته باشد

سونوگرافی NT در 77% از موارد می تواند  به درستی تشخیص دهد و نتیجه را به بهترین شکل ارائه دهد . در واقع بعضی اوقات سونوگرافی NT احتمال سندرم داون را زیاد نشان می دهد در حالی که احتمال آن بسیار کم می باشد . احتمال اینکه در سونوگرافی خطائی رخ دهد ب میزان 5 درصد می باشد . زمانی که سونوگرافی NT همراه با آزمایش خون صورت می گیرد دقت به اندازه 90 درصد بیشتر می شود اما اگر در این ترکیب هم خطائی رخ دهد به میزان 5 درصد می باشد .

روش انجام سونوگرافی NT

برای اندازه گیری NTباید جنین در یک موقعیت خیلی خاص قرار گیرد تا امکان اندازه گیری صحیح فراهم شود .برای به دست آمدن این موقعیت معمولا به مادر باردار توصیه می شود که شکلات مصرف کند تا تحرک جنین زیاد شود .
به یاد داشته باشید که چون اندازه گیری NT در حد صدم میلی متر با اهمیت می باشد و وضعیت خیلی خاص جنین لازم است لذا گاهی انجام آن به طول می انجامد و حتی گاهی لازم می شود مادر چندین بار از تخت سونوگرافی پایین  آمده و قدم بزند تا وضعیت مورد نظر برای اندازه گیری به دست آید .
حتی در بعضی موارد ممکن است انجام سونوگرافی به روز بعد موکول شود تا با آمادگی لازم بتوانیم بهترین تصویر را برای  اندازه گیری NT به دست آوریم.
پس به یاد داشته باشید که اگر انجام سونوگرافی NTشما طولانی شده و در چندین نوبت صورت می گیرد نشانه دقت بسیار زیاد متخصص رادیولوژی جهت اندازه گیری صحیح ضخامت NTاست .
یک نکته دیگر که در انجام سونوگرافی NTباید به آن توجه داشت این است که کاهی گازهای زیاد روده ای مانع از به دست آمدن تصویر شفاف می شوند ،بنابراین به یاد داشته باشید که چند روز قبل از انجام سونوگرافی  NT از مصرف غذاهایی که باعث تولید زیاد گاز روده ای می شوند خودداری کنید.

با تشکر مدیریت سایت مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر مرتضی جورابیان

سونوگرافی در اهواز

2 نظر

 • سجاد گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمتتون.
  ممنون میشم اگه توضیحی برای گذارش زیر بدید.
  ایا این اندازه ی Nuchal fold طبیعیه؟
  US, CT AND MRI REPORT Radiological Report of: Fetal Ultrasound Status of the fetus: single viable active XX fetus of ( 24) weeks gestational age according to the FI, with expected dateofdelivery 16 /09/2018 that shows no gross congenital anomalies, however one thing drew my attention is the nuchal foid thickness is 8 mm ( normally less than 6 mm) but no other sign are seen to uggest Trisomy 21 impression might be incidental nonrelated finding) fetal heart Rate 137 BPM and Presentation: cephalic /vertex high presentation Riometry ietal weighl 589 g Head Cireumference (HC) 23w Bi parietal diameter (BPD)- 24w Abdominal circumference (AC) -23 w Femur length (FL) 24w Trans-ventriculardiameter- less than 1 cm Liquor volume 10 em ( relatively low but not oligohydramnios) Umbilical Doppler study normal wave with S/D ratio 2.7 RI-0.6 PI-0.9 Placental Location: posterior calcifications: No focal lesion: no Distance from the cervical OS -away thickness 2 em shape normal

  • drjoorabian گفت:

   سلام
   Nuchal fold
   بالای 6 مم غیر طبیعی است ولی ارزش ان بعد از ۲۲ هفته حاملگی کم میشه
   در بقیه قسمت های جنین یافته تایید کننده سندرم داون وجود نداشته
   ولی چون بالای ۶ است و ۸ گزارش شده
   باید بررسی بیشتری انجام بشه
   بهتره طول استخوان بینی و ضخامت پوست روی بینی جنین هم بررسی بشه
   و تست ازمایشگاهی غربالگری ۳ ماهه دوم انجام بشه بعد براساس ان متخصص زنان تصمیم بگیره که اقدام دیگری لازم هست یا نه

ارسال نظر

چهارده − 7 =