دکتر جورابیان / ماموگرافی / ماموگرافی چیست؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی چیست؟

انجام ماموگرافی به چه دردی می خورد؟

بهترین نوع ماموگرافی چیست؟

در ماموگرافی دیجیتال چه چیزی نشان داده خواهد شد؟

ماموگرافی گرفتن یک اشعه ایکس از پستان است. این  پروسه یک ابزار غربالگری برای تشخیص سرطان سینه است. رادیولوژیست این تست را همراه با آزمایشات منظم بالینی و خودآزمایی های ماهانه سینه اعمال می کند. ماموگرام یک عنصر کلیدی در تشخیص زودهنگام سرطان پستان می باشد. با توجه به موسسه ملی سرطان، سرطان سینه دومین و شایع ترین سرطان برای زنان پس از سرطان پوست به شمار می آید. بعضی از کارشناسان توصیه می کنند که زنان 40 ساله و بالاتر باید هر یک تا دو سال یکبار ماموگرافی را انجام دهند. انجمن سرطان توصیه می کند که شروع منظم غربالگری در سن 45 سالگی  می باشد. چنانچه در فردی سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان سینه وجود داشته باشد، پزشک ممکن است توصیه کند قبل از شروع علائم، ماموگرافی را انجام دهد در این پروسه از برخی ابزارهای شخصی نیز استفاده می شود. اگر پزشک ماموگرام را به عنوان تست روتین برای بررسی سرطان یا تغییرات مورد آزمایش قرار دهد، به عنوان یک ماموگرام غربالگری شناخته می شود. در این نوع آزمایش، دکتر چندین اشعه ایکس از هر پستان را می گیرد. اگر یک توده یا هر علامت دیگری از سرطان پستان در بیمار وجود داشته باشد. پزشک یک ماموگرام تشخیصی را تجویز می دهد.

باید بگوییم که ماموگرام های تشخیصی بیشتر از ماموگرام های غربالگری کاربرد دارند. این فرآیند معمولا نیاز به اشعه ایکس بیشتری دارند تا دیدگاه های سینه را از موقعیت های مختلف بدست آورند. رادیولوژیست ممکن است قسمت های خاصی را مورد توجه  و بررسی قرار دهد.

ماموگرافی-چیست؟

نحوه ی آماده سازی برای ماموگرافی چگونه است؟

بیمار باید در روز ماموگرام خود دستورات خاصی را دنبال نماید. بهتر است آن روز از استعمال هر گونه دئودورانت ها، پودرهای بدن یا عطرها اجتناب شود. همچنین، نباید هیچ پماد یا کرمی را به سینه یا زیر بغل خود قرار داده باشید. این گونه مواد می توانند تصاویر را در حین پروسه تحریف کنند یا مانند کلسیفیکاسیون یا رسوبات کلسیم شبیه شوند، بنابراین برای جلوگیری از این عارضه بهتر است که اصلا استفاده نشود. در صورتی که متقاضی باردار یا شیردهی است، قبل از این آزمایش باید به  رادیولوژیست خود اطلاع رسانی نماید. به طور کلی، در این زمان ماموگرام غربالگری را نمی توان دریافت نمود، اما در صورت لزوم، پزشک می تواند سایر روش های غربالگری مانند اولتراسوند و سونوگرافی را تجویز نماید.

در طول ماموگرافی چه اتفاقی رخ می دهد؟

ابتدا پزشک از شما می خواهد که هر نوع جواهراتی را از خود دور نمایید و لباس راحتی به تن کنید. باید بگوییم که بسته به امکانات آزمایشی، ممکن است در طول ماموگرام ، پزشک از شما بخواهد که ایستاده یا نشسته باشید. هر کدام از سینه ها بر روی صفحه اشعه ایکس  باید صاف قرار گیرند. کمپرسور سپس سینه را پایین می آورد تا بافت را صاف کند تا یک تصویر واضح از پستان ایجاد شود.

ممکن است لازم باشد تنفس خود را برای هر عکس نگه دارید. این پروسه هیچ گونه درد و ناراحتی برای فرد به همراه ندارد و کوتاه مدت می باشد. در طول فرایند، پزشک تصاویر را همانطور که ساخته شده است، بررسی خواهد کرد. ممکن است تصاویر اضافی را برای نمایش های مختلف از سینه را  تجویز نماید.

باید بگوییم که پزشک گاهی اوقات ماموگرافی دیجیتال را مورد استفاده قرار می دهد. این پروسه را برای زنان کمتر از 50 ساله بیشتر تجویز می نمایند.

بااین فرایند پزشک یک ماموگرام دیجیتال اشعه ایکس را به یک تصویر الکترونیکی از سینه تبدیل می کند که بر روی کامپیوتر ذخیره خواهد شد و تصاویر بلافاصله قابل مشاهده هستند.

تشخیص بسیاری ازماموگرافی امروزه با مجهزترین دستگاه ممکن شده است. سونوگرافی دکترمرتضی جورابیان در اهواز همگام با علم روز دنیا خدمات شایانی را به شما عزیزان ارائه می دهد.شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 25 70 33 33 -061 تماس حاصل نمائید .

برخی از خدمات سونوگرافی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

با تشکر مدیریت سایت مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر مرتضی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 2 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان