دکتر جورابیان / ماموگرافی / کاربردماموگرافی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

کاربردماموگرافی

کاربردماموگرافی

ماموگرافی چیست؟

آیا از این روش فقط برای تشخیص سرطان سینه استفاده می شود؟

آیا در حین انجام این پروسه بیمار درد و ناراحتی را احساس خواهد نمود؟

ماموگرافی چند نوع می باشد و کدام  یک سرطان را بهتر تشخیص می دهند؟

کاربرد-ماموگرافی3
ماموگرافی نوع خاصی از تصویربرداری پستان می باشد که با استفاده از اشعه ایکس با دوز خیلی کم برای شناسایی سرطان زود هنگام ( قبل از این که علائم بیماری ظاهر شود) مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از روش هایی که اغلب از ماموگرافی استفاده می کنند در این است که در مورد هر گونه علائم یامشکلات سینه قبل از جراحی، استفاده از داروهای هورمونی، داشتن سابقه خانوادگی یاتاریخچه سرطان سینه پزشک اطلاعاتی را کسب می نماید. بیمار بهتر است که برگه های کپی قبلی را داشته باشد ، و آن ها را در روز آزمون  مجدد در دسترس رادیولوژیست خود قرار دهد. بهتراست که قبل از انجام این روش جواهرات را از خود دور کند و در منزل قرار دهد، برای این فرآیند  لباس های راحت بپوشد. درحین انجام این نوع از سونوگرافی یا ماموگرافی بیمار نباید از هیچ گونه دئودورانت ها، پودر تالک یالوسیون زیر پستان و یا بر روی سینه خود قرار نداده باشد، زیرا ممکن است درماموگرام ظاهر نشوند و با تشخیص نادرست مواجه شویم. اشعه ایکس (رادیوگرافی) یک آزمایش پزشکی غیرمخرب است که به پزشکان کمک می کند تا وضعیت های پزشکی را تشخیص و درمان کنند. تصويربرداری با اشعه ایکس شامل قرار گرفتن بخشی از بدن به یک دوزکوچکی از اشعه یونیزاسیون برای تولید تصاویر داخل بدن است. اشعه ایکس قدیمی ترین فرم های تصویر برداری به حساب می آید.

انواع ماموگرافی

اخیر در زمینه ای ماموگرافی  سه نوع از اعتبار بالایی برخوردارشده اند به طوری که اغلب رادیولوژیست ها از این سه مدل رادیوگرافی استفادهمی کنند، که شامل: ماموگرافی دیجیتال، تشخیص کامپیوتری و تتو سنتز سینه یا تصاویریا سونوگرافی سه بعدی می باشد.

ماموگرافی دیجیتال

این روش به همچنین به نام (FFDM) نیز شناخته شده است،نوعی سیستم ماموگرافی به حساب می آید که در آن تصویر از اشعه ایکس توسط الکترونیک جایگزین می شود. در نتیجه اشعه ایکس این تصاویر گرفته شده از پستان را به  رادیولوژیست منتقل می کند. باید متذکر شویم که این نوع سیستم ها بسیار مشابه با دوربین های دیجیتال می باشد و به گونه ای کاربرد دارد که تصاویر بهتر را با دوز پایین تر تابش می نماید. رادیولوژیست با ذخیره کردن این تصاویر اخذ شده در کامپیوتر اقدام به تبدیل این تصاویر دیجیتالی به تصاویر معمولی می نماید که قابل خواندن باشد.

تشخیص کامپیوتری(CAD)

از این نوع ماموگرافی برای تشخیص سرطان در مراحل پیشرفته اغلب استفاده می کنند. این تصاویر رادر قسمت هایی از سینه قرار می دهند که جرم غیر طبیعی داشته باشد. تتوسنتز سینه این پروسه رابانام ماموگرافی سه بعدی (3-D) و یا ماموگرافی دیجیتالی (DBT) نیز شناخته شده است، شکلی پیشرفته ازتصویربرداری پستان است که تصاویر متعدد در زوایای مختلف گرفته شده وبازسازی می کند. در نتیجه باید بگوییم که تصویربرداری سینه3 بعدی بسیار مشابه به تصویربرداری کامپیوتری (CT) است که در آن یک سری از”برش های نازک” با هم ترکیب می شوند تا یک بازسازی 3 بعدی در بدن صورت گیرد.

مزایای ماموگرافی پستان

به تشخیص  سریع سرطان سینه  هر چند که کوچک باشد کمک می کند. ماموگرافی روشی بسیار دقیق در تعیین اندازه، شکل و موقعیت اختلالات پستان می باشد. با انجام ماموگرافی از گرفتن بیوپسی های غیر ضروری یا آزمایش های اضافی خودداری می شود. روشی مطمئن در تشخیص تومورهای متعدد سینه می باشد. ماموگرافی تصاویرواضح تر از ناهنجاری های داخل بافت پستان را به خوبی به رادیولوژیست نشان می دهد.

چکیده مطلب

ماموگرافی نوعی ابزار به منظورغربالگری در تشخیص سرطان اولیه به خصوص در بانوان جوان می باشد .این روش بسیار مطمئن و دقیق می باشد به خصوص در بیمارانی که هیچ گونه علائم ونشانه ای ندارند.در حین انجام این پروسه بیمار هیچ گونه درد و ناراحتی را احساس نمی کند. تشخیص بسیاری ازماموگرافی امروزه با مجهزترین دستگاه ممکن شده است. سونوگرافی دکترمرتضی جورابیان در اهواز همگام با علم روز دنیا خدمات شایانی را به شما عزیزان ارائه می دهد.شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 25 70 33 33 -061 تماس حاصل نمائید . برخی از خدمات سونوگرافی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز با تشکر مدیریت سایت مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر مرتضی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + هفده =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان