کاربرد سونوگرافی

کاربرد سونوگرافی

سونوگرافی یکی از مهم ترین روش تصویر برداری از اعضای بدن از جمله اعضای شکمی، رحم ، لگن و تخمدان زن برای تشخیص اختلالات و بیماری ها می باشد. این روش به دلیل کم خطر و بدون عوارض بودن بیشترین کاربرد را در پزشکی دارد. سونوگرافی در اهواز  دکتر جورابیان انواع سونوگرافی انجام می شود. در این مطلب به مهم ترن و رایج ترین کاربرد های سونوگرافی می پردازیم.

کاربرد-سونوگرافی

کاربرد-سونوگرافی

کاربرد سونوگرافی

1. تشخیص بیماری های زنان
یکی از مهم ترین کاربردهای سونوگرافی تشخیص بیماری های زنان با بررسی رحم، تخمدان ها و ناحیه لگن می باشد. در این بررسی ها فیبروم ها، انواع کیست ها ی خوش خیم و بدخیم، تومورهای تخمدان، عفونت های مربوط به ناحیه لگن، بیماری های دستگاه ادراری به طور واضح دیده می شود و در صورتی که نیاز به درمان داشته باشند اقداماتی جهت درمان انجام می شود. بیشتر سونوگرافی ها در ناحیه شکم انجام می شود. در مواردی که نیاز به سونوگرافی وازن باشد با توجه به تجویز پزشک انجام می شود که انواع سرطان دستگاه تناسلی و دهانه واژن به همراه آزمایش های دقیق تر مانند پاپ اسمیر انجام می شود.
2. بررسی موقعیت IUD
در رحم زنان وسیله برای پیشگیری از بارداری به نام IUD کار گذاشته می شود که برای بررسی موقعیت این ابزار به طور مداوم از سونوگرافی استفاده می شود. گاهی IUD از رحم خارج شده و به داخل شکم منتقل می شود که در این صورت با استفاده از مکان یابی دقیق آن توسط سونوگرافی به محل اصلی خود بازمی گردد.
3. ارزیابی سقط جنین
مواردی که برای سقط جنین در سونوگرافی به کار برده می شود به شرح ذیل می باشد:
• بررسی مادرانی که در معرض سقط جنین قرار دارند.
• بررسی و تشخیص بارداری خارج از رحم
• ارزیابی جنین مرده در رحم
نکته ای که باید به آن توجه داشت اینست که مادرانی که در گذشته سقط جنین داشتن در صورت دیدن علائم غیر طبیعی مانند مشاهده خونریزی از واژن در دوران بارداری، کم شدن یا قطع شدن تحرک جنین در شکم باید فورا به پزشک متخصص زنان مراجعه کند.
4. ارزیابی مشکلات مربوط به جنین
برای بررسی روند رشد جنین از سونوگرافی از ناحیه شکم مادر استفاده می شود. سونوگرافی مشکلاتی که در شکل دهی و رشد جنین وجود دارد را نشان می دهد. از جمله این مشکلات می توان به بزرگی بیش از حد سر جنین، عدم رشد مغز جنین، حفره های ایجاد شده در ستون فقرات، مشکلات کلیوی، بیرون زدگی نخاع، مشکلات گوارشی جنین می توان اشاره کرد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر مرتضی جورابیان مدیر رادیولوژی و سونوگرافی اهواز

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − نه =

Call Now Button