دکتر جورابیان / سونوگرافی / تست غربالگری
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

تست غربالگری

 تست غربالگری

در این مقاله سعی نموده ایم که به توضیح جامع و مفصل پیرامون غربالگری و تست غربالگری بپردازیم. جهت کسب اطلاعات لازم در این زمینه بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس لطفا ما را با ادامه مطلب همراهی کنید…

تست غربالگری

تست غربالگری چیست؟

اخیرا یکی از تست های بی خطری که درصد بسیار بالایی که سندرم داون را در جنین را قبل از تولد تشخیص می دهد، تست های غربالگری است که هزینه بسیار کمی دارد و بهترین زمان در سه ماهه اول بارداری می باشد.

چون این آزمایش از حساسیت بالا برخوردار است در نتیجه توصیه می شود که در مراکز و رادیولوژی های معتبر صورت بگیرد تا در صورت داشتن مورد مشکوک اقدامات فورا انجام گیرد. در اغلب مواقع اگر سندرم داون در جنین مثبت باشد، بلافاصله پزشکی قانونی مجوز سقط را به مادر صادر می کند.

تست غربالگری سلامت جنین چگونه انجام می شود؟

این تست از ماه 11 بارداری تا انتهای هفته 13 حاملگی قابل انجام می باشد. انجام این آزمایش برای تمام مادران باردار شامل تست خون و سونوگرافی الزامی می باشد. تست خون شامل  ترکیبی از  سنجش 2 مارکر در خون مادر و بررسی سونوگرافیکی می باشد که روشی مطمئن برای هرگونه اختلال و ناهنجاری در جنین است.

نحوه انجام این آزمایش بدین گونه است که از پشت گردن جنین مقداری مایع گرفته می شود و اندازه گیری خواهد شد. اگر در سونوگرافی به فقدان استخوان بینی اشاره شود یکی از علائم ابتلاء به سندرم داون اشاره خواهد شد.

در صورتی که غربالگری در سه ماهه دوم تجویز شود، یعنی در هفته 15 تا 17 بارداری، که شامل یک تست خون و 4 مارکر بیوشیمیایی موجود از خون مادر که بدان تست کواد مارکر نیز اطلاق می شود، گرفته خواهد شد. این تست جهت بررسی وجود سندرم داون و نقایض لوله عصبی بسیار مفید است.

آزمایش غربالگری چه چیزی را نشان می دهد؟

  • سندرم ژنتیکی
  • سندرم داون
  • سندرم ادوارد
  • سندرم پاتو
  • اختلالات لوله عصبی
  • و…

میزان دقت نتایج آزمایشات غربالگری به چه صورتی می باشد؟

باید بگوییم که از 10 بارداری 9 بارداری، جنین مبتلا به سندرم داون است که مادران باید این تست را انجام دهند چرا که ارزیابی دقیقی است و راه قطعیت مبتلا بودن جنین به سندرم داون با این آزمایش تشخیص داده می شود. بهتر است که این آزمایش همراه با تشخیص تست آمنیوسنتز یا CVS  صورت گیرد.

آیا غربالگری فقط برای مادران بالای 35 سال تجویز می شود؟

خیر،، این تست برای تمام مادران باردار تجویز می شود. متولد شدن این گونه نوزادان از مادران با هر سنی ممکن است رخ دهد. باید اظهار کنیم که بدنیا آمدن این گونه نوزادان از مادرانی زیر 35 سال بیشتر رخ می دهد. زیرا عمدتا خانم ها در این سن اغلب باردارمی شوند.

اخیرا تشخیص بسیاری از سونوگرافی ها و رادیولوژی ها با مجهزترین دستگاه ممکن شده است. سونوگرافی دکترمرتضی جورابیان در اهواز همگام با علم روز دنیا خدمات شایانی را به شما عزیزان ارائه می دهد. شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 25 70 33 33 -061 و اینستاگرام حاصل نمائید.

تست غربالگری جنین چه مزایای دارد؟

این آزمایش خیال مادر و خانواده رااز ابتلا جنین به سندرم و دارا بودن هرگونه اختلالات دیگر راحت می کند.

متخصص زنان و زایمان و مادر از سلامت جنین مطلع می شوند.

انجام این سونوگرافی باید توسط آزمایشگاه های معتبر صورت گیرد، زیرا که فاقد دقت لازم خواهد بود.

چون این آزمایش در سه ماهه اول قابل انجام خواهد بود در نتیجه مادران در تصمیم گیری با دستور پزشکی قانونی سقط را انجام خواهند داد.

سونوگرافی NT  نیز باید توسط یک سونوگرافیست ماهر و کار بلد صورت گیرد، زیراهر گونه خطا در این سونوگرافی نتایج را می تواند تحت الشعاع قرار دهد.

شایان ذکر است که بگوییم که انجام تست های تشخیصی غربالگری 3 ماه اول بارداری های دوقلوزایی نیز بسیار مهم است، زیرا که کمک کننده در تشخیص سندرم در نوزادان خواهد بود و والدین به موقع اقدامات را انجام خواهند داد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مرتضی جورابیان در اهواز.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + پنج =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان