دکتر جورابیان / دسته‌بندی نشده / علائم مخفی بیماری کبد چرب
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

علائم مخفی بیماری کبد چرب

علائم مخفی بیماری کبد چرب :

سبک زندگی شما می تواند آسیب جدی به کبد شما وارد کند حتی اگر روزانه از مشروبات الکلی استفاده نکنید.

شایعترین اختلال کبدی در آمریکا و همچنین در بسیاری از کشور ها از جمله ایران بیماری کبد چرب غیر الکلی است که یک تجمع بیش از حد چربی در سلول های کبدی است که بیش از ۵_۱۰% کل کبد را اشغال می کند. بطور مشخص علت اولیه تجمع چربی کبد مصرف مقدار زیادی از مشروبات الکلی است ولی بیماری کبد چرب غیر الکلی در افرادی رخ می دهد که هیچگونه مصرف الکل نداشته اند.

تقریبا ۳۰% کل جمعیت جهان مبتلا به کبد چرب می باشند که البته در ایران به دلیل نوع تغذیه این آمار بالاتر است.

هر چند بیماری کبد چرب غیر الکلی باعث آسیب دائمی کبد نمی شود ولی آن می تواند منجربه التهاب سلول های کبدی شود که به طرف سیروزکبدی و حتی سرطان کبد پیشرفت کند.

متاسفانه بیماری کبد چرب بدون علامت است و در معاینه بالینی هیچگونه علامت فیزیکی ایجاد نمی کند. پزشکان از یک سری فاکتورها برای تشخیص استفاده می کنند ولی در نهایت نیاز به انجام سونوگرافی کبد می باشد و در مواردی که کبد چرب شدید(گرید دو و سه) وجود داشته باشد به ویژه اگر با بالا رفتن سطح آنزیم های کبد همراه باشد انجام الاستوگرافی (فیبرو اسکن) کبد لازم است تا میزان سفت شدن بافت کبد و احتمال پیشرفت بیماری به طرف سیروز کبدی مشخص شود. مرکز تصویر برداری دکتر جورابیان افتخار دارد تا بعنوان اولین مرکز موجود در استان خوزستان با قابلیت انجام الاستوگرافی کبد وضعیت میزان فیبروزکبدی را تعیین کند تا از پیشرفت بیماری کبد به مراحل غیر قابل برگشت و سیروز کبدی جلوگیری شود.

از طرف دیگر الاستوگرافی در بسیاری از موارد جایگزین بیوپسی کبد (نمونه برداری سوزنی) است. بیوپسی کبد یک روش دردناک و تهاجمی است که عوارض بسیاری از جمله درد و خونریزی را به همراه دارد.

علائم مخفی بیماری کبد چرب

در صورتی که هرکدام از فاکتورهای خطر زیررا در خود حس میکنید با پزشکتان جهت وجود کبد چرب مشورت کنید.

  • اگر شما تمایل به پرخوری دارید:

یک علامت اولیه کبد چرب پرخوری است ممکن است شما دائما احساس گرسنگی داشته باشید یا ولع شدید برای خوردن مواد قندی داشته باشید. این عادت غذایی فقط باعث اضافه شدن چربی ذخیره شده قبلی در کبد می شود.

اگر ما مصرف بیش از حد کالری ها داشته باشیم بویژه کالری هایی که سرشار از مواد قندی است طی یک دوره زمانی طولانی برای ما پیامدهای منفی در بر خواهد داشت ما توصیه می کنیم برنامه غذایی روزانه خودتان را به خاطر داشته باشید تا بتوانید میزان مصرف مواد قندی و چربی را حساب کنید.

  • اگر شما افزایش وزن و بزرگ شدن دور شکم داشته باشید.

بیماران با افزایش وزن در خطر بیماری کبد چرب هستند از آنجایی که   شیوع   افزایش وزن در سراسر جهان در حال افزایش است توجه به این مسئله خیلی مهم است. وقتی که BMI افزایش پیدا می کند و بیش از ۳۰-۳۵ یا ۴۰ می رسد شیوع بیماری کبد چرب شروع به افزایش پیدا می کند. BMI از تقسیم وزن بر حسب کیلوگرم بر قد برحسب متر به توان ۲ بدست می آید.

  • اگر سطح کلسترول خون شما بالا باشد

سطوح بالای چربی خون هم تری گلیسیرید و هم LDL (چربی مضر) می تواند علامت هشدار برای بالا بودن میزان چربی در کبد شما باشد.

  • اگر ابتلا شما به دیابت تشخیص داده شده است

اگر ابتلا شما به دیابت مشخص شده است حتما باید از نظر کبد چرب بررسی لازم صورت گیرد. در یک بررسی از ۱۰۰ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ بیش از ۶۵% آن ها حتی بدون آنکه بدانند مبتلا به کبد چرب بودند.

  • در صورتیکه مبتلا به فشار خون بالا هستید.

در مطالعات مشخص شده است که افراد مبتلا به بیماری کبد چرب سه برابر بیشتر افراد نرمال احتمال ابتلا به فشار خون بالا دارند. بطور کلی اگر شما مبتلا به کبد چرب هستید ویا فکر می کنید ممکن است کبد چرب داشته باشید کنترل فشار خون صبحگاهی و بخصوص حفظ سلامت قلب اهمییت بالای دارد. مشکلات قلبی عروقی از علل مرگ در بیماران مبتلا به کبد چرب محسوب می شود.

  • شخص دیگری در خانواده شما مبتلا به کبد چرب باشد

به طور کلی در برخی افراد یک زمینه ژنتیکی ابتلا به کبد چرب وجود دارد. در یک سری از مطالعات مشخص شده ابتلا به التهاب کبد ناشی از کبد چرب (که نوع خطرناک کبد چرب است ومی تواند منجر به سیروز کبدی شود) در برخی خانواده ها بیشتر است. در آن مطالعات مشخص شد خطر ابتلا مرحله پیشرفته بیماری کبد چرب اگر یکی ازافراد خانواده مبتلا باشد سیزده برابر افزایش پیدا می کند.

  • شما همیشه احساس خستگی می کنید.

همانطور که گفته شد بیماری کبد چرب در معاینه بالینی هیچگونه علائمی ندارد به همین دلیل در حقیقت تشخیص آن بدون انجام تست خون و سونوگرافی و بخصوص انجام الاستوگرافی (فیبرواسکن) امکان پذیر نیست. ولی هنگامی که کبد چرب بطرف مراحل پیشرفته یا سیروز کبدی پیشرفت می کند شما ممکن است شروع به پیدا کردن علائمی نظیر خستگی و ضعف شوید. به دلیل اینکه اثرات سیروز دائمی است و می تواند منجر به سرطان کبد شود اهمیت حیاتی دارد تا شما با پزشکتان در صورت بروز این علائم مشورت کنید و به یاد داشته باشید با انجام الاستوگرافی (فیبرواسکن)به راحتی وبدون نیاز به انجام روش دردناک نمونه برداری سوزنی (بیوپسی) می توان پیشرفت بیماری کبد چرب به طرف سیروز کبدی را در مراحل اولیه تشخیص داد.

  • اگر شما در قسمت راست وفوقانی شکم احساس درد می کنید.

این هم یک علامت عمومی است که تا آشکار شدن سیروز کبدی بروز نمی کند. به دنبال ایجاد سیروز مایع در شکم تجمع پیدا می کند واگر این مایع عفونی شود شما درد شکم را تجربه می کنید.

  • اگر شما احساس گیجی می کنید.

گیجی یک علامت مشکلات کبد ی بسیار شدید است. در مراحل پیشرفته که کبد قادر به انجام وظایف طبیعی خود نیست ونمی تواند مواد سمی را بدن تجزیه کند این مواد وارد جریان خون شده و به مغز می رسند که می تواند باعث گیجی و سردرگمی شوند.

درپایان امیدواریم که هموطنان عزیز با توجه به این موارد از بروز کبد چرب و پیشرفت آن به مراحل غیرقابل جبران پیشگیری کنند.

 

با تشکر مدیریت سایت دکتر مرتضی جورابیان متخصص رادیولوژی و سونوگرافی

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 15 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان