دکتر جورابیان / سونوگرافی / چندبار سونوگرافی در بارداری لازم است؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

چندبار سونوگرافی در بارداری لازم است؟

چندبار سونوگرافی در بارداری لازم است؟

خانم های باردار در ابتدای حاملگی دائما در اینترنت در حال سرچ و جستجو هستند برای آگاهی پیدا نمودن از این که آیا سونوگرافی در دوران بارداری بی خطر می باشد؟ آیا سونوگرافی زیاد برای جنین عوارض جانبی ایجاد می کند؟ سونوگرافی داپلر در چه شرایطی مورد استفاده واقع می شود؟ و سوالات مشابه آن.

ما در این مقاله سعی نموده ایم که برای دانستن از این عارضه توضیحات جامع و گسترده پیرامون مزایا و معایب سونوگرافی، اطلاعاتی را گردآوری نماییم. جهت کسب آگاهی بیشتر بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما بمانید…

در طی دهه های اخیر، کاربرد سونوگرافی در تشخیص پزشکی رشد مداومی داشته است. روش های نمایش تصویر اولیه استاتیک از تکنولوژی های رادار و تست های متالوپزیک الهام گرفته شده بودند و به سمت کارآیی بالاتر که تصویر برداری زنده است، راه پیدا کردند.

تصاویرمتحرک سونوگرافی از جنین در داخل رحم امروزه برای اکثر افراد جامعه آشناست.

سیستم های مدرن سونوگرافی امروزه قدار به اندازه گیری دقیق جریان خون در عروق و بافت ها، مشاهده ساختمان های متحرک به صورت سه بعدی و امکان اندازه گیری های مربوط به سفتی بافت را فراهم نموده اند.

پیشرفت تکنولوژی همراه با مقبولیت عمومی در استفاده از سونوگرافی در تشخیص پزشکی رخ داده است. این کاربردها از اندازه گیری های ساده ابعاد آناتومیک نظیر قطر بای پاریتال سر جنین تا غربالگری جزئیات ناهنجاری و اختلالات های جنین و کشف تغییرات جزئی در ساختار بافت و مطالعه دقیق جریان خون شریان ها پیشرفت کرده است. اخیر در خیلی از موارد، سونوگرافی به عنوان اولین خطر بررسی و قبل از سایر روش های بررسی جایگزین استفاده می شود.

مدت زمان زیادی از شروع کار سونوگرافی نمی گذرد، این پروسه از 40 تا 45 سال پیش به صورت جدی استارت خورد، وسوالات متعددی پیرامون این که آیا سونوگرافی بی خطر می باشد یا خیر را در ذهن متقاضی انجام آن ایجاد می کند.

علی رغم مطالعات بسیار زیادی در مورد سلامت و ایمن بودن سونوگرافی برای جنین و مادر وجود دارد، اما مطالعات محدودی وجود دارد که عوارض جانبی را مطرح نموده است. این مطالعات بیشتر بر روی مکانیسم های حرارتی و مکانیکی است که می توان منجر به آسیب های احتمالی به جنین شود را مورد تمرکز واقع کرد.

جذب انرژی امواج صوتی توسط بافت نرم با استخوان و تبدیل آن به حرارت به وسیله ای یک فاکتوری می باشد به نام اندکس حرارتی مورد اندازه گیری واقع می شود. یک اندکس حرارتی مساوی یک به معنای افزایش یک درجه سانتی گراد است.

امروزه با وجود دستگاه سونوگرافی پیشرفته و مدرنی که وجود دارد فقط یک افزایش خفیف درجه حرارت که قابل چشم پوشی است، معمولا کمتر از یک درجه سانتی گراد، برای انجام سونوگرافی به وجود می آید.

فدراسیون جهانی در زمینه سونوگرافی در بعد پزشکی و بیولوژی یک نکته را مورد تاکید قرار داده است که آن مسئله این می باشد که در معرض قرار دادن جنین با امواج سونوگرافی که حداکثر یک و نیم درجه بالاتر از سطح فیزیولوژیک نرمال حرارت را بالا ببرند، خطری برای جنین ایجاد نمی کند.

شایان ذکر است که گفته شود، نتیجه کلی این موضوع این می باشد که سونوگرافی دو بعدی رایج در سه ماهه اول بارداری اثر خطرناک سونوگرافی بر روی جنین بسیارغیر متحمل است و انجام سونوگرافی بی خطر وایمن می باشد.

با این وجود وقتی سونوگرافی داپلر در سه ماهه اول حاملگی صورت می گیرد، این احتمال به وجود می آید که دما بیش از یک و نیم درجه سانتی گراد افزایش پیدا می کند. بنابراین توصیه می شود که سونوگرافی در سه ماهه اول بارداری تا حدامکان از سونوگرافی داپلر استفاده نشود، به همین خاطر مادرانی که در سه ماهه اول بارداری از پزشک سونوگرافیست درخواست می کنند که برای شنیدن صدای قلب جنین  از این سونوگرافی استفاده نمایند تا صدای قلب را بشنوند، پزشک توصیه می کند که بهتر است که این پروسه صورت نگیرد، تا خطری برای جنین پیش نیاید. تاکید می شود که حتی با وجود این که از نظر فدراسیون جهانی، سونوگرافی در صورتی که لازم باشد، می توان از سونوگرافی داپلر استفاده شود.

براساس مطالعات متعددی که بر روی جنین حیوانات از جمله خرگوش صورت گرفته، نهایتا توصیه کلی که در مورد انجام سونوگرافی داپلر می باشد، به صورت ذیل تعریف شده است که:

معاینه داپلر فقط در سه ماهه اول بارداری به هیچ وجه نباید صورت بگیرد، مگر این که از لحاظ بالینی شرایطی داشته باشد که پزشک مجبور به استفاده از سونوگرافی داپلر گردد.

در یک توافق نهایی در زمینه تصویر برداری جنین که در سال های اخیر به خصوص در سال های 2015 به بعد بدست آمده، بدین صورت نتیجه گیری شده است که، زمانی که سونوگرافی به طور صحیح و دقیق مورد استفاده واقع شود، شواهد قوی وجود دارد که استفاده از آن برای جنین ایمن و بی خطر می باشد. البته به این نکته هم تاکیده شده که، دانش تخصصی رادیولوژیست و سونوگرافیست از نحوه انجام سونوگرافی از نظر این که سونوگرافی به صورت ایمن و بی خطر انجام شود، اهمیت بسیار بالایی دارد حیاتی به شمار می آید. اما در نهایت به نکته ای دیگری اشاره شده است که ارتباطی به اثرات حرارتی و یا مکانیکی سونوگرافی ندارد، بلکه مربوط به پزشکی است که سونوگرافی را انجام می دهد.

با توجه به رشد بالایی سونوگرافی و گسترش استفاده از آن توسط متخصصین بالینی که آموزش اندکی دارند، البته در مقایسه با متخصصین رادیولوژی و سونوگرافی، این احتمال وجود دارد که بیماران به دلیل تشخیص اشتباه این افراد دچار مشکل می شوند، چرا که آنان دانش کافی برای تکنیک های انجام یک سونوگرافی استاندارد را ندارند، و به همین خاطر در بدست آوردن تصاویر سونوگرافی مناسب دچار اشتباه می شوند. این مسئله باعث تفسیر نادرست و جواب آزمایش اشتباه خواهد شد که باعث متضرر شدن مریض می شود.

باید اضافه نماییم که رادیولوژیست از پاور داپلر استفاده های عملی در جهت بررسی شرایط خون آهسته نظیر ترومبوز وریدی، تورشن تخمدان یا بیضه یا هنگامی است که تعیین جریان خون اهمیتی ندارد نیز مورد معاینه قرار می دهد.

شواهدی وجود دارد که امواج اولتراسوند می تواند توسط مکانیسم های مستقیم همراه با حرکت موج باعث اثراتی شود. اگرچه تحقیقات بیشتری باید انجام شود، اما به نظر می رسد که این اثرات در حد پرتو تشخیصی، برجسته نباشد، مگر اینکه دارای حباب های هوا باشد. تصویربرداری سونوگرافی به عنوان روش تصویر برداری بسیار ایمن در نظر گرفته می شود اما محدودیت هایی را هم بایستی در نظر داشت.

تشخیص بسیاری از سونوگرافی ها امروزه با مجهزترین دستگاه ممکن شده است. سونوگرافی دکترمرتضی جورابیان در اهواز همگام با علم روز دنیا خدمات شایانی را به شما عزیزان ارائه می دهد. شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 25 70 33 33 -061 و اینستاگرام حاصل نمائید .

چکیده مطلب

بیشتر انرژی حاصل از امواج اولتراسوند به گرما تبدیل می شود و به وسیله بافت های بدن جذب می شود. در حقیقت، مقداری از انرژی که منعکس می شود و منجر به اطلاعات تشخیص خواهد شد تنها بخش کوچکی از انرژی منتقل شده به بیمار می باشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هجده =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان