دکتر جورابیان / سونوگرافی / بررسی وضعیت قرارگیری جنین
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

بررسی وضعیت قرارگیری جنین

بررسی  وضعیت قرارگیری جنین

بررسی  وضعیت قرارگیری جنین و چگونگی قرارگیری جنین در ۳ ماهه سوم برای تصمیم گیری نوع زایمان (طبیعی یا سزارین) اهمیت ویژه ای داد. قرارگیری جنین می تواند به صورت سفالیک (سر داخل لگن) ،بریچ (پاها داخل لگن) صورت یا عرضی باشد. چرخش جنین تا هفته ۲۰ و حداکثر تا هفته ۲۸ باید رخ دهد. این موارد در بررسی وضعیت قرارگیری جنین مورد مشاهده قرار می گیرد.

 

بررسی  وضعیت قرارگیری جنین در هفته ۲۸ بارداری

در هفته ۲۸ بارداری ، جنین بزرگ است و چرخیدن به حول یک محور کاملا دشوار می شود ولی باز هم احتمال جا به جایی وجود دارد و هر تغییری به دلیل اینکه نوع زایمان را تغیین می کند مهم است. این علائم در بررسی وضعیت قرارگیری جنین نیز بسیار حائز اهمیت است.

انجام تست سلامت جنین (تست بیوفیزیکال)

برای بررسی وضعیت قرارگیری جنین و در مواردی که در ۳ ماهه سوم بارداری شما احساس می کنید که حرکات جنین شما کاهش پیدا کرده است . برای اطمینان از سلامت جنین معمولا متخصص زنان یا ماما برای شما تست سلامت جنین را درخواست می کنند.

 

بررسی وضعیت قرارگیری جنین

پنج فاکتور سلامتی در بررسی  وضعیت قرارگیری جنین به شرح زیر است 

  1. حرکات تنفسی جنین
  2. حرکات خود جنین
  3. تون عضلاتی جنین
  4. حجم مایع آمینوتیک
  5. تست بدون استرس

بررسی فاکتورهای سلامتی جنین

معمولا در مراکز سونوگرافی چهار مورد اول چک می شود و نتیجه آن با نتیجه تست بودن استرس که اکثرا در بیمارستان ها انجام می شود جمع بندی می شود. برای بررسی وضعیت قرارگیری جنین ۴ مورد اول در مراکز سونوگرافی معمولا حداکثر تا ۳۰ دقیقه وقت لازم است. کنترل حرکات تنفسی ، حرکت جنین و تون عضلانی به فعالیت جنین بستگی دارد و اکثرا در صورت سالم بودن جنین در مدت کوتاهی هر ۳ مورد کنترل می شوند.

آیا اندازه حجم مایع آمنیوتیک به وضعیت جنین ارتباطی دارد؟

اندازه گیری حجم مایع آمنیوتیک  هم که ارتباطی با جنین ندارد و به روش خاصی نتایج تست بیوفیزیکال از هفته ۳۰ بارداری به بعد قابل اعتماد است و زودتر از این زمان نباید درخواست شود.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر مرتضی جورابیان متخصص رادیولوژی و سونوگرافی 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان