دکتر جورابیان / سونوگرافی / تاثیر تیروئید بر بارداری
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

تاثیر تیروئید بر بارداری

تاثیر تیروئید بر بارداری

عملکرد تیروئید (کم کاری و پرکاری تیروئید) بر بدن تاثیر داشته و باعث بروز مشکلاتی در بدن می شود. این حساسیت در دوران بارداری بیشتر بوده و در صورتی که تشدید شده و درمانی برای بهبودی صورت نگیرد، بیماری به جنین انتقال یافته و آن را دچار آسیب می کند.

تیروئید

در قسمت گردن درست در ناحیه گردن در قسمت تحتانی حنجره غدا های درون ریز به نام تیروئید وجود دارد. نقش تیروئید در ایجاد هورمون، ذخیره و آزادسازی آن در جریان خون می باشد. همچنین نوعی از هورمون های تیروئید در رشد مغز، تنفس، متابولیسم بدن موثر می باشد در صورتی که میزان هورمون های تیروئید در بدن کم شود فرد به کم کاری تیروئید و در زمانی که زیاد شود فرد به پرکاری تیروئید مبتلا می شود. برای درمان تیروئید باید اقدام کرد زیرا در غیر این صورت امکان ابتلا به سرطان وجود دارد.

تاثیر بارداری بر تیروئید

در دوران بارداری دو هورمون در بدن تولید می شود : هورمون گونادوتروپین جفتی انسان و استروژن . این هورمون ها بر تیروئید تاثیر داشته و باعث افزایش میزان آن می شود. این مسئله سلامت مادر و جنین را به خطر می اندازد. انتقال هورمون های تیروئید بوسیله جفت در سه ماهه اول بارداری به جنین می باشد و در هفته 12 بارداری تیروئید در جنین شروع به فعالیت می کند. این مشکل یکی از رایج تریم مشکلات در دوران بارداری می باشد.

سیستم ایمنی بدن در حالت طبیعی در برابر بیماری ها از بدن نگهداری کرده و واکنش از خود نشان می دهد اما در برخی بیماری هایی مانند گریوز سیستم ایمنی بدن به سلول های خود حمله کرده و باعث افزایش هورمون های تیروئید و پرکاری آن می شود. پرکاری تیروئید بیشتر در سه ماهه دوم بارداری بیشتر دیده می شود.

پرکاری تیروئید

تیروئید در بارداری دارای علائمی به شرح ذیل می باشد:

 1. بزرگ شدن اندازه تیروئید
 2. احساس خستگی
 3. حالت تهوع و استفراغ
 4. بالارفتن تعداد ضربان قلب
 5. کم اشتهایی
 6. احساس سرگیجه
 7. افزایش میزان تعرق
 8. اشکال در بینایی
 9. احساس درد در ناحیه شکم

10.بالارفتن قند خون

تاثیر پرکاری تیروئید بر بارداری

پرکاری تیروئید در صورتی که درمان نشود سلامت مادر و جنین را تحت تاثیر قرار می دهد. مهم ترین مشکلاتی که برای فرد ایجاد می کند به شرح ذیل می باشد:

 1. سقط جنین
 2. نارسائی احتقانی قلب
 3. تولد نوزاد کم وزن یا نارس

با تشکر مدیریت سایت مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر مرتضی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

 

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 15 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان