دکتر جورابیان / سونوگرافی / تشخیص بیماری های سیستم عضلانی و اسکلتی با سونوگرافی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

تشخیص بیماری های سیستم عضلانی و اسکلتی با سونوگرافی

تشخیص بیماری های سیستم عضلانی و اسکلتی با سونوگرافی

سونوگرافی روشی بی خطر و بدون درد است. با استفاده از امواج صوتی تصاویری از اندام های داخلی بدن تهیه می کند. در این روش از یک پروب کوچک به نام مبدل به همراه ژل استفاده می شود که مستقیماً روی پوست قرار می گیرد. امواج صوتی با فرکانس بالا از پروب از طریق ژل به داخل بدن می روند. امواج صوتی به مانیتور متنقل می شودو امواج صوتی به تصویر تبدیل می شود. در معاینات سونوگرافی از اشعه استفاده نمی شود (از آنجا که تصاویر در زمان واقعی ضبط می شوند ، می توانند ساختار و حرکت اندام های داخلی بدن را نشان دهند. آنها همچنین می توانند خون در رگ های خونی را نشان دهند.

تصویربرداری با سونوگرافی یک آزمایش پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشکان در تشخیص و معالجه شرایط پزشکی کمک می کند.یکی از کاربردهای این روش تشخیص مشکلات عضلانی و اسکلتی در اندام هاست که در ادامه به آن می پردازیم.

عکس سونوگرافی-اسکلتی-عضلانی

تشخیص اختلالات استخوانی و اسکلتی با سونوگرافی

از تصاویر سونوگرافی معمولاً برای کمک به تشخیص مشکلات در  اندام های اسکلتی استفاده می شود:

 • تاندون یا تاندونیت در شانه ، آشیل ، مچ پا و بسیاری از تاندون های دیگر بدن
 •   توده ها یا تجمع مایعات در مفاصل
 • پارگی رباطها
 • التهاب یا تجمع مایع در مفاصل
 • آرتریت روماتوئید
 • آسیب های عصبی مانند سندرم تونل کارپال
 • تومورهای خوش خیم و بدخیم بافت نرم
 • کیست گانگلیونی
 • فتق
 • دررفتگی مفصل ران در نوزادان.
 • ناهنجاری های عضلات گردن در نوزادان مبتلا به تورتیکول (پیچ خوردگی گردن)
 • توده هاو برآمدگی ها در کودکان

سن شیوع انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز

معمولا اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات شیوع زیادی بخصوص در کودکان دارد و از بدو تولد در بسیاری موارد وجود دارد . ایجاد آن در سنین بلوغ به ندرت می باشد  .

تشخیص بسیاری از سونوگرافی ها امروزه با مجهزترین دستگاه ممکن شده است. سونوگرافی دکترمرتضی جورابیان در اهواز همگام با علم روز دنیا خدمات شایانی را به شما عزیزان ارائه می دهد. شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 25 70 33 33 -061 تماس حاصل نمائید .

چگونه باید برای سونوگرافی اسکلتی – عضلانی آماده شویم ؟

لباس راحتی و گشاد بپوشید. شاید لازم باشد که اشیاء فلزی مانند وسایل زینتی را از بدن خارج کنید .

معاینات سونوگرافی نسبت به حرکت بسیار حساس است و کودکی که حرکت می کند یا می گرید روند معاینه را طولانی تر کند. برای اطمینان از عدم اختلال در روند کار ، اغلب کودک را با وسیله ای مانند اسباب بازی ، کتاب و موسیقی سرگرم می کنند .

سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

برای معاینات سونوگرافی خاص از سیستم اسکلتی عضلانی ، از بیمار خواسته می شود تا روی یک میز معاینه یا صندلی متحرک قرار گیرد. برای سایر معاینات سونوگرافی ، وضعیت باید به گونه ای باشدکه صورت رو به بالا قرار گیرد. رادیولوژیست ممکن است از شما بخواهد که اندام مورد بررسی را جابجا کنید یا ممکن است آن را برای شما ارزیابی کند تا آناتومی و عملکرد مفصل ، عضله ، رباط یا تاندون را ارزیابی کند.در مورد نوزادان و کودکان کودک باید روی میز معاینه به پشت دراز بکشد ممکن است موقعیت های دیگری نیز لازم باشد. معاینه سونوگرافی اسکلتی-عضلانی معمولاً در طی 15 تا 30 دقیقه انجام می شود اما ممکن است گاها بیشتر طول بکشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان