دکتر جورابیان / رادیولوژی / رادیولوژی قفسه سینه
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

رادیولوژی قفسه سینه

رادیولوژی یا اشعه ایکس از قفسه سینه با دوز بسیار کمی از تابش یونیزه برای تولید تصاویر داخل سینه استفاده می کنند. این پروسه را برای ارزیابی ریه ها، دیواره قلب و قفسه سینه می باشد. می تواند برای تشخیص ضعف تنفس، سرفه های مداوم، تب، درد در قفسه سینه یا سینه آسیب دیده استفاده شود. همچنین ممکن است برای کمک به تشخیص و نظارت بر درمان انواع بیماری های ریه مانند پنومونی و انواع سرطان  نیز استفاده کنند. از آنجا که اشعه ایکس یا رادیولوژی قفسه سینه سریع و آسان است، در نتیجه برای تشخیص و درمان اضطراری  بیماری بسیارمفید می باشد. این تست نیاز به هیچ  گونه کمک و یا آماده سازی خاصی ندارد. در صورتی که متقاضی حامله باشد، به دکتر و تکنسین خود باید قبل از اعمال این آزمایش اطلاع دهد.

رادیولوژی قفسه سینه (یا رادیوگرافی قفسه سینه) چیست؟

اشعه پرتو گامای قفسه سینه اغلب برای انجام آزمایش اشعه ایکس می باشد. در واقع اشعه ایکس قفسه سینه تصاویری از قلب، ریه، راه های هوایی، رگ های خونی و استخوان های ستون فقرات و قفسه سینه را تولید می کند. اشعه ایکس (رادیوگرافی) یک آزمایش پزشکی غیرمخرب است که به پزشکان کمک می کند تا وضعیت های اورژانسی را تشخیص و درمان کنند. تصويربرداری با اشعه ایکس شامل قرار گرفتن بخشی از بدن در یک دوز کوچکی از اشعه یونیزاسیون برای تولید تصاویر داخل بدن است. اشعه ایکس قدیمی ترین نوع آزمایش از قفسه سینه می باشد که اغلب از فرم های تصویربرداری پزشکی استفاده می شود.

مقاله انواع رادیولوژی و کاربرد آن ها می تواند به شما اطلاعات مفیدی درباره این آزمایش مهم بدهد.

برخی روش های معمول استفاده از رادیولوژی قفسه سینه کدام است؟

از جمله کاربردهای معمول انجام رادیولوژی قفسه سینه به شرح زیر می باشد:

 cx-ray سینه برای ارزیابی ریه ها، دیواره قلب و قفسه سینه انجام می شود.

اشعه ایکس از قفسه سینه معمولا اولین آزمایش تصویربرداری است که برای تشخیص علائم مانند:

 • مشکلات تنفسی
 • سرفه های شدید و یا مداوم
 • درد قفسه سینه یا آسیب در قفسه سینه
 • تب شدید

پزشکان از معاینات با این روش رادیولوژی برای کمک به تشخیص و یا نظارت بر درمان شرایطی مانند:

 • ذات الریه
 • نارسایی قلبی و سایر مشکلات قلبی
 • آمفیزم (نوعی وضعیت غیر نرمال ریوی است)
 • سرطان ریه
 • داشتن مجموعه ای از مایعات یا هوا در اطراف ریه ها
 • سایر شرایط پزشکی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سونوگرافی، رادیولوژی و مزایای این آزمایش ها می توانید از صحبت های دکتر مرتضی جورابیان در صفحه اینستاگرام یا کانال آپارات دیدن کنید.

ولی توجه داشته باشید برای انجام این پروسه بهتر است به بهترین مرکز رادیولوژی در اهواز یا شهر محل سکونت خود مراجعه کنید.

نحوه ای انجام رادیولوژی قفسه سینه

این روش نیاز به هیچ گونه آماده سازی خاصی ندارد و تنها از متقاضی خواسته می شود که لباس خود را تغییر دهد.

زنان همیشه باید در صورت امکان احتمال حاملگی حتما به پزشک اطلاع دهند. باید بگوییم که بسیاری از آزمایشات تصویربرداری در دوران بارداری انجام نمی شود. پزشک آن را تجویز نمی نماید زیرا جنین را در معرض تابش انواع اشعه های خطرزا قرار می دهد.

انجام رادیولوژی قفسه سینه به این شکل است که لازم است. تا برای تصویر برداری درون دستگاه قرار گرفته تا بتوان تصویر برداری را انجام داد.

اگر نیاز به تصویر برداری بیشتری باشد لازم است تا در حین عکس برداری بیمار حالات بدنی خود را تغییر دهد. یکی متداول ترین حرکات بالا قرار دادن دست ها در مقابل دستگاه است. یکی از نکات بسیار مهمی که در زمان تصویز برداری به وضوح تصویر کمک می کند نفس کشیدن عمیق است. که به طور معمول لازم است تا در تمامی مراحل انجام داده شود.

انجام رادیولوژی قفسه سینه به حالت دراز کشیده می باشد و انجام آن به حالت ایستاده امکان پذیر نیست. توجه داشته باشید که رادیولوژی قفسه سینه از محدودیت های زیادی برخوردار است. یعنی ممکن است غده سرطانی خیلی کوچک یا لخته های خونی در ریه به هیچ عنوان در تصویر نمایان نشود. تمامی موارد گفته شده از ارزش این روش تصویر برداری کم نمی کند.

اقدامات ضروری قبل از انجام آزمایش

انجام اقدامات قبل از رادیوگرافی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است از جمله این اقدامات عبارتند از:

 • به همراه داشتن لباس های بالاتنه
 • پوشیدن لباس های مخصوص یا همان گان
 • عدم داشتن هر گونه شی فلزی

توجه داشته باشید در صورت باردار بودن لازم است تا حتما پزشک خود را در جریان این موضوع قرار دهید. چرا که عدم اصلاع رسانی چنین موضوع مهمی می تواند خطرات زیادی را برای جنین به همراه داشته باشد.

سوالات متداول

کلام آخر

رادیولوژی قفسه سینه یکی از روش های شتخیص برای انواع بیماری ها و مشکلات می باشد. بنابراین لازم است تا حتما برای انجام آن به بهتریم مرکز رادیولوژی مراجعه کنید تا نتایج بدست آمده از این آزمایش بسیار دقیق باشد. به همین منظور شما عزیزان می توانید برای انواع سونوگرافی و رادیولوژی خود به سونوگرافی دکتر مرتضی جورابیان در اهواز مراجعه کنید. به همین مظنور برای تعیین وقت با شماره 06133337025 تماس بگیرید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان