دکتر جورابیان / سونوگرافی / زمان انجام سونوگرافی آنومالی
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

زمان انجام سونوگرافی آنومالی

زمان انجام سونوگرافی آنومالی

در مقاله های قبلی درباره اینکه سونوگرافی آنومالی چیست و برای انجام این آزمایش چه آمادگی هایی باید داشته باشید صحبت کردیم . در ادامه این مقاله به بررسی بهترین زمان انجام سونوگرافی آنومالی می پردازیم.

چه زمانی برای انجام سونوگرافی آنومالی مناسب می باشد؟

سه ماهه دوم بارداری معمولا از هفته ۱۳ شروع شده و تا هفته ۲۸ ادامه می یابد. سونوگرافی آنومالی در این بازه زمانی انجام می گیرد و بهتر است که در هفته های ۱۸ تا ۲۰ بارداری انجام گیرد. در این زمان بیشترین امکان برای بررسی اندام های جنین وجود دارد. پزشکان توصیه می نمایند که در زمان انجام این تست همسرتان نیزهمراهتان باشد . چرا که در این تست شکل و اندازه دست و صورت جنین به خوبی قابل مشاهده است.

زمان انجام سونوگرافی آنومالی

محل انجام سونوگرافی آنومالی

خانم های باردار باید توجه داشته باشند که محل انجام سونوگرافی آنومالی و همچنین انجام آن توسط تکنیسین آموزش دیده بسیار مهم است و ممکن است با انجام این آزمایش در محل ارزان تر و توسط تکنسین های غیر ماهر ، با مشکل مواجه شوند. سونوگرافی آنومالی از این جهت که در آن جنین کاملا بررسی شده و مشکلات احتمالی جنین مشاهده می شود ، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

موارد بررسی شده با سونوگرافی

در سونوگرافی آنومالی صورت جنین ، جایگاه جنین، ساختار و شکل سر جنین ، تشخیص بارداری چند قلویی ، لب شکری بودن جنین ، مشکلات مغزی نادر ، سلامت کلیه ها ، بررسی دست و پا و انگشتان جنین ، ضربان و دریچه قلب ، جنسیت ، بررسی ستون فقرات جنین ، طول ران ، ارزیابی جفت ، ارزیابی شکم و ارگان های داخلی جنین مورد بررسی قرا می گیرد.

روش انجام سونوگرافی آنومالی

در سونوگرافی آنومالی دیگر نیازی نیست مثانه مادر پر باشد . چرا که جنین در شکم مادر به حدی بزرگ شده است که پزشک در سونوگرافی آن تصویر واضحی دریافت نماید. در سونوگرافی آنومالی مانند سایر سونوگرافی ها ابتدا روی شکم مادر ژل زده می شود سپس امواج صوتی با حرکت دادن پروب سنوگرافی به شکم مادر تابانده شده و با این کار تصویر جنین در صفحه نمایش دستگاه سونوگرافی دیده می شود. در این مرحله پزشک می تواند تمام قسمت های بدن جنین را بررسی کرده و اندازه گیری نماید. در صورتی که اطلاعاتی از دهانه رحم مادر مورد نیاز باشد ، پزشک سونوگرافی واژینال را نیز انجام خواهد داد.

با تشکر مدیریت سایت مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر مرتضی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 9 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان