دکتر جورابیان / سونوگرافی / سونوگرافی بررسی رشد جنین در ٣ ماهه سوم
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

سونوگرافی بررسی رشد جنین در ٣ ماهه سوم

سونوگرافی بررسی رشد جنین در ٣ ماهه سوم

این طبیعی است که شما دوست دارید تصویر جنین خود را ببینید و از وضعیت آن با خبر باشید. یکی از هدف های سونوگرافی ٣ ماهه سوم جنین کنترل این مسئله است که آیا رشد جنین شما نرمال است.گاهی ماما یا متخصص زنان شما تشخیص می دهد که جنین نسبت به سن واقعی خودش ممکن است کوچکتر یا بزرگتر باشد در این حالت با انجام سونوگرافی و اندازه گیری به ویژه دور سر و دور شکم جنین بررسی می شود که آیا اندازه گیری ها در محدوده نرمال است یا  اینکه باسن واقعی مغایرت دارد. در این مقاله در رابطه با سونوگرافی بررسی رشد جنین در ٣ ماهه سوم توضیحاتی ارائه دادیم.

اندازه گیری جنین در سونوگرافی ٣ماهه با چه هدفی انجام می شود؟

اگر همه اندازه گیری های جنین در محدود نرمال باشد احتمالا شما یک بچه با وزن متوسط به دنیا خواهید آورد.ممکن است دو هفته بعد یک سونوگرافی مجدد درخواست شود چون بررسی رشد جنین در سونوگرافی تنها بهتر قابل ارزیابی است.
در سونوگرافی ٣ ماهه سوم جنین ما شاهد چه چیزی خواهیم بود؟
گاهی اندازه گیری نشان دهنده فقط یک جنین سالم و کوچک است که به طور نرمال در حال رشد است و فقط یک جنین کوچک برای آن سن حاملگی در نظر گرفته می شود.ولی گاهی مشخص می شود که جنین عقب افتادگی رشد داخل رحمی پیدا کرده است به خصوص اگر حجم مایع دور جنین کم شده باشد.که در این موارد بررسی های بیشتر به ویژه سونوگرافی کالرداپر درخواست می شود.

سونوگرافی بررسی رشد جنین در ٣ ماهه سوم

علل عقب افتادگی رشد جنین چیست؟

به طور کلی عقب افتادگی رشد جنین به دو دسته علل مادری و علل جنینی تقسیم می شود

برای بررسی علل مادری باید وضعیت شریان های رحمی مادر که جریان خون جفت را تامین می کنند بررسی شود که در بررسی کالرداپر این شریان ها بررسی شده و وضعیت آن ها مشخص می شود.اگر جریان خون مادر به جفت طبیعی باشد آن وقت باید دنبال علل جنینی عقب افتادگی رشد جنین بود.ارتباط بین جنین و جفت از طریق بند ناف می باشد که دارای دو شریان و یک ورید است.در مرحله بعدی از بررسی کالرداپر عروق نافی بررسی می شوند. یک بچه کوچک که در بررسی کالرداپر مشخص می شود شرایین نافی طبیعی است به احتمال زیاد تمام مواد غذایی مورد نیاز برای رشد خودش را دریافت می کند و اگر مشخص شود که این عروق دچار مشکل هستند در مرحله بعدی باید سایر عروق جنین از جمله عروق داخل مغزی جنین مشخص گردد و حتی گاهی به دایل وضعیت وخیم جنین ممکن است انجام زایمان زودرس لازم باشد

اگر خانمی مبتلا به فشار خون بالا باشد. این مسئله می تواند روی جریان خون به جنین تاثیر داشته باشد. بنابراین در این موارد نیاز به سونوگرافی پیگیری و سونوگرافی کالرداپر منظم جهت بررسی رشد جنین می باشد.

 

با تشکر مدیریت سایت دکتر مرتضی جورابیان

مرکز رادیولوژی و سونوگرافی در اهواز

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان