دکتر جورابیان / سونوگرافی / سونوگرافی بیضه ها و پروستات
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

سونوگرافی بیضه ها و پروستات

در این مقاله توضیح جامع در مورد سونوگرافی بیضه ها و پروستات گردآوری شده است، جهت کسب اطلاعات لازم بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید.

تصویربرداری با کمک دستگاه  سونوگرافی بیضه یا اسکروتوم که با دریافت امواج صوتی برای تولید تصاویری از بیضه ها و بافت اطراف بیماران صورت می گیرد، قابل اجرا است. این روش اولیه برای کمک به ارزیابی اختلالات بیضه ها، اپیدیدیم (یک لوله بلافاصله در کنار یک بیضه ای که اسپرم را جمع آوری می کند) و اسکروتوم است. سونوگرافی بی خطر است ودر این پروسه از تابش یونیزه استفاده نمی کند.

شایان ذکر است که بگوییم این روش نیاز به هیچ گونه آمادگی قبل از سونوگرافی ندارد و افراد تنها باید لباس راحت برای تشخیص بیماری داشته باشند.

سونوگرافی بیضه ها و پروستات

تصویربرداری اولتراسوند از اسکروتوم چیست؟

تصویربرداری سونوگرافی از اسکروتوم، تصاویری از بیضه های مرد و بافت های اطراف را فراهم می کند.

سونوگرافی بی خطر و بدون درد است و تصاویری از داخل بدن را با استفاده از امواج صوتی تولید می کند. تصویربرداری اولتراسوند یا اسکن اولتراسوند و همچنین سونوگرافی، شامل استفاده از یک مبدل کوچک (پروب) و ژل اولتراسوند است که به طور مستقیم بر روی پوست قرار می گیرد.

امواج صوتی با فرکانس بالا از پروب از طریق ژل به بدن منتقل می شود. این مبدل صداها را به عقب بر می گرداند و یک کامپیوتر از آن امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر استفاده می کند. معاینات سونوگرافی از اشعه یونیزه ای استفاده نمی کند (همچنین اشعه ایکس استفاده نمی شود)، بنابراین بیمار در معرض تابش درمانی وجود ندارد از آنجا که تصاویر اولتراسوند در زمان واقعی اسیر می شوند، می توانند ساختار و حرکت اندام های داخلی بدن و همچنین جریان خون را از طریق رگ های خونی نشان دهند.

سونوگرافی بیضه ها و پروستات یک آزمایش پزشکی غیرمخرب است که به پزشکان کمک می کند تا شرایط و نوع بیماری را تشخیص دهند و فورا درمان را آغاز نمایند.

برخی عوامل که در سونوگرافی بیضه ها و پروستات مورد بررسی قرار می گیرد، عبارتند از:

  • تعیین این که آیا جرم در اسکروتوم توسط بیمار یا پزشک احساس می شود کیستیک یا توده جامد و موقعیت آن
  • تشخیص نتایج تروما به منطقه اسکروتال
  • تشخیص علل درد بیضه یا تورم مانند التهاب یا پیچش
  • علت ناباروری مانند واریکوسل و ارزیابی آن
  • جستجو به دنبال بیضه های غیرقابل انعطاف

توصیه پزشک بر این است که شروع ناگهانی درد در ناحیه شکمبه باید بسیار جدی گرفته شود. شایع ترین علت درد اسکروتال اپیدیدیمیت، التهاب اپیدیدیم است. البته گفته می شود که با مصزف آنتی بیوتیک قابل درمان است. در صورت عدم درمان، این وضعیت می تواند به آبسه یا از دست دادن جریان خون به بیضه ها منجر شود.

سونوگرافی در مردان اغلب می تواند بیضه های غریب یا غیرقابل انسداد را نیز تشخیص دهد. بیضه ها به طور معمول از شکم عبور می کند و یک گذر کوتاه به نام کانال وارد قوس می شوند و سپس به موقعیت معمول در کیسه اسکروتال قبل از تولد می رسند. اگر در کیسه اسکروتال وجود نداشته باشد، ممکن است بیضه در ناحیه پریشی متوقف شود، و در این صورت در بررسی فراصوت قابل مشاهده خواهد بود. اگر بیضه حفره شکم را ترک نکند، ممکن است توسط سونوگرافی دیده نشود.

در صورتی که بیضه در ناحیه پستان یافت شود، ممکن است به داخل شکم منتقل شود. اگر در شکم بماند به تومورسرطانی تبدیل می شود و باید برداشته شود.

در سونوگرافی بیضه ها و پروستات به تعیین و ارزیابی توده ها و تومور در بیضه یا جاهای دیگر در اسکروتوم مورد استفاده قرار گیرد. مجموعه های مایع و ناهنجاری های عروق خونی ممکن است به صورت توده ای ظاهر شوند و توسط سونوگرافی قابل بررسی باشند. توده های بیرون و داخل بیضه ها ممکن است خوش خیم یا بدخیم باشند و باید در اسرع وقت شناسایی شوند.

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + پانزده =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان