دکتر جورابیان / سونوگرافی / سونوگرافی جنین
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

سونوگرافی جنین

سونوگرافی جنین

معیارهای سونوگرافی جنین چه می باشد؟

از سونوگرافی های دوران بارداری چه اطلاعاتی بدست می آید؟

سونوگرافی جنین یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویری از یک نوزاد در رحم استفاده می کنند.

تصاویر سونوگرافی جنینی می تواند به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کمک کند تا رشد و پیشرفت کودک را ارزیابی نمایند و بارداری را پیش بینی کند. در بعضی موارد، سونوگرافی جنین برای بررسی مشکلات احتمالی یا کمک به تایید یک تشخیص مورد استفاده قرار می گیرد.

اولین اولتراسوند جنینی معمولا در سه ماهه اول برای تایید و تاریخ بارداری انجام می شود. اگر بارداری بدون عارضه باقی بماند، سونوگرافی بعدی معمولا در سه ماهه دوم ارائه خواهد شد، زمانی که جزئیات آناتومیک قابل مشاهده است که جنین تحت نظارت قرار گیرد، ممکن است اولتراسوند اضافی توصیه شود.

سونوگرافی-جنین

علل سونوگرافی جنین

بررسی اولتراسوند سه ماهه اول برای ارزیابی حضور، اندازه، تعداد و محل بارداری انجام می شود. سونوگرافی همچنین می تواند برای غربالگری ژنتیک سه ماهه اول، به منظوربررسی هر گونه اختلالات رحم صورت گیرد.

در سه ماهه دوم یا سوم، سونوگرافی استاندارد برای ارزیابی چند ویژگی حاملگی، از جمله آناتومی جنین انجام می شود. این آزمون معمولا بین هفته های 18 تا 20 بارداری اعمال خواهد شد. با این حال، زمان این فراصوت ممکن است به دلایل مانند چاقی یا برش قبلی جراحی در سونوگرافی اسکن شود، که می تواند تجسم جنین را محدود کند.

در سه ماهه دوم و سوم، ارزیابی سونوگرافی محدود ممکن است مورد نیاز باشد یعنی زمانی که یک سوال خاص نیاز به تحقیق داشته باشد. نمونه هایی از جمله ارزیابی رشد جنین و برآورد حجم مایع آمنیوتیک را مورد بررسی قرار می دهند. یک آزمون تخصصی یا دقیق زمانی انجام می شود که یک انحراف بر اساس تاریخچه یا سایر نتایج امتحان قبل از زایمان مشکوک باشد.

در اینجا برخی از دلایل ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که ممکن است از سونوگرافی جنین استفاده کنند را معرفی خواهیم نمود، از جمله:

حاملگی و محل آن : بعضی از جنین ها در خارج از رحم، در لوله فالوپی توسعه می یابند. سونوگرافی جنین می تواند به تامین مراقبت های بهداشتی کمک کند که حاملگی را خارج از رحم (حاملگی خارج رحمی) تشخیص دهد.

سن حاملگی کودک : دانستن سن کودک می تواند به تأمین خدمات درمانی کمک کند تا تاریخ رسمی را تعیین کند .

تعداد نوزادان : اگر ارائه کننده مراقبت های بهداشتی مشکوک به حاملگی چندگانه باشد، ممکن است اولتراسوند برای تأیید تعداد نوزادان انجام شود.

ارزیابی رشد کودک : ارائه دهنده خدمات بهداشتی می تواند از سونوگرافی استفاده کند تا تعیین نماید که آیا کودک به میزان طبیعی رشد کرده است یا خیر؟ سونوگرافی می تواند برای نظارت بر حرکت کودک، تنفس و ضربان قلب استفاده شود.

سطح جیوه و مایعات آمنیوتیک : جفت نوزاد را با مواد مغذی حیاتی و خون غنی از اکسیژن فراهم می کند. مایع آمنیوتیک بیش از حد یا خیلی کم ( مایع اطراف نوزاد در رحم در دوران بارداری ) یا عوارض جفت نیازمند توجه ویژه است. سونوگرافی می تواند به بررسی میزان جفت و مایع آمنیوتیک در اطراف نوزاد کمک کند.

شناسایی نقایص زایمان: سونوگرافی می تواند برای برخی از نقایص زایمان به صفحه نمایش دهنده خدمات بهداشتی کمک کند.

بررسی عوارض ممکنه: چنانچه مادری خونریزی داشته باشد یا عوارض دیگری در او نمایان شود اولتراسوند می تواند به کمک کند که سلامت مادر و جنین را بررسی نماید.

انجام سایر آزمایش های قبل از زایمان: ارائه دهنده خدمات بهداشتی ممکن است از سونوگرافی برای هدایت محل سوزن در حین آزمایش های خاص قبل از زایمان مانند آمنیوسنتز یا نمونه برداری از ویروس کوریونی استفاده کند.

تعیین موقعیت جنین قبل از زایمان: بیشتر نوزادان در انتهای سه ماهه سوم قرار دارند. با این وجود همیشه اتفاق نمی افتد. تصویربرداری اولتراسوند می تواند ارائه کودک را تائید کند تا مراقبت های بهداشتی بتواند گزینه هایی را برای زایمان مورد بحث قرار دهد.

برخی از خدمات سونوگرافی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

با تشکر مدیریت سایت مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر مرتضی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − یک =

تماس سریع با دکتر جورابیان