دکتر جورابیان / سونوگرافی / سونوگرافی جهت تعیین وجود ساک حاملگی
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

سونوگرافی جهت تعیین وجود ساک حاملگی

سونوگرافی جهت تعیین وجود ساک حاملگی باید در همان ابتدای بارداری انجام شود. در اکثر منابع مرجع سونوگرافی ذکر شده است که اولین زمانی که می توان وجود ساک حاملگی را در حفره رحم با سونوگرافی واژینال (نه سونوگرافی شکمی) تشخیص داد، تقریبا پنج و نیم هفته بعد از تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی است. بنابراین اگر از زمان معمولی قاعدگی شما یک هفته گذشته باشد و شک به حاملگی داشته باشید، در صورت باردار بودن شما سن احتمال حاملگی شما بین ۵-۶ هفته می باشد و بنابراین حتی اگر تست خون بارداری شما مثبت باشد، دیده نشدن ساک حاملگی در حفره رحم در این زمان با انجام سونوگرافی از روی شکم یک امر طبیعی است و در این موارد توصیه به تکرار سونوگرافی معمولا ۲-۳ هفته بعد می شود .

نکته قابل ذکر دیگر درباره سونوگرافی جهت تعیین وجود ساک حاملگی این است که ممکن است در این زمان ساک حاملگی دیده شود ولی خود جنین و فعالیت قلب آن به دلیل کوچک بودن جنین دیده نشود و باز تکرار سونوگرافی در ۳-۲ هفته بعد توصیه می شود و این مورد هم غیر طبیعی نیست.

سونوگرافی جهت تعیین وجود ساک حاملگی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سونوگرافی جهت تعیین وجود ساک حاملگی، صحبتهای دکتر جورابیان را در اینستاگرام و یا آپارات ببینید.

گاهی ساک حاملگی و خود جنین هم در این سن حاملگی دیده می شوند ولی ضربان قلب جنین دیده نمی شود که باز هم غیر طبیعی محسوب نمی شود و تکرار سونوگرافی یک هفته بعد و یا سونوگرافی ترانس واژینال توصیه می شود.

پس مواردی که بین هفته ۵-۶ حاملگی غیرطبیعی نیست و نیاز به سونوگرافی پیگیری دارد شامل این موارد است:دیده نشدن ساک حاملگی،دیده شدن ساک حاملگی و عدم رویت جنین، دیده شدن ساک حاملگی حاوی جنین عدم رویت ضربان قلب.

به عنوان نکته ایی مهم است بهتر است بدانید که همیشه زنان باردار در ۳ ماه اول در خواست پخش صدای قلب جنین را دارند. برای پخش صدای قلب جنین باید از سونوگرافی داپلر استفاده کرد، هر چند هیچ گونه عارضه ای برای استفاده از داپلر ثابت نشده است ولی چون در روش داپلر انرژی صوتی بیشتری اعمال می شود لذا توصیه شده است که در استفاده از این روش قبل از ۱۲ هفته حاملگی احتیاط شود .

با تشکر مدیریت سایت مرکز رادیولوژی و سونوگرافی در اهواز دکتر مرتضی جورابیان

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان