دکتر جورابیان / سونوگرافی / سونوگرافی غربالگری جنین
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

سونوگرافی غربالگری جنین

سونوگرافی غربالگری جنین

سونوگرافی غربالگری جینی چگونه انجام می شود؟

آیا در سونوگرافی غربالگری نوزاد احساس ناراحتی می کند؟

آزمایشات غربالگری قبل از زایمان به مجموعه ای از روش هایی اطلاق می شود که در دوران بارداری در مادران باردار انجام می گیرد تا مشخص شود که آیا نوزاد دارای نقایض خاصی می باشد یا خیر؟. اکثر این تست ها غیرمخرب و ایمن هستند و معمولا در دوره های اول و دوم بارداری انجام می شوند، اگر چه برخی از مادران نیز آن رادر سه هفته ای بارداری نیز انجام می دهند.

شایان ذکر است که بگوییم یک آزمایش غربالگری فقط می تواند ریسک یا احتمال ناهنجاری های مادرزادی  را مشخص کند که آیا جنین دارای شرایط خاصی است یا خیر؟. هنگامی که نتایج آزمایش غربالگری مثبت باشد، در نتیجه آزمایش های تشخیصی می توانند جواب قطعی را ارائه دهند.

برخی از آزمایشات غربالگری قبل از زایمان، روال معمول، مانند تست گلوکز نیز بر روی مادران انجام می دهند تا از میزان قند خون مادران در دوران بارداری مطلع شوند. این پروسه از دیابت  در دوران حاملگی جل.پوگیری به عمل می آورد.

مادران دارای خطر بالاتری از داشتن یک کودک با شرایط خاص معمولا آزمایشات غربالگری دوران بارداری اضافی را نیز ارائه می دهند. برای مثال، زنان باردار که در مناطقی که سل در آن شایع است،زندگی می کنند، باید یک آزمایش پوست توبرکولین نیز اعمال نمایند.

چه هنگامی آزمایش های غربالگری قبل از تولد انجام می گیرد؟

آزمایش های غربالگری سه ماهه اول ممکن است تا 10 هفته آغاز شود و تا بعد از آن نیز ممکن است ادامه داشته باشد. این پروسه معمولا شامل آزمایش خون و سونوگرافی می باشد. در سونوگرافی به  رشد کلی کودک و شرایط ژنتیکی مانند دارا بودن سندرم داون را مورد بررسی قرار می دهند. در این غربالگری دوران بارداری همچنین به بررسی نقایض قلبی، فیبروز کیستیک و سایر مشکلات رشدی را نیز مورد مطالعه قرار می دهند.

سونوگرافی-غربالگری-جنین

اغلب در سونوگرافی 85 مورد از هر 100 کودک مبتلا به ناهنجاری هایی که روی صفحه نمایش شناسایی می شوند، ظاهر می شوند.

در صورتی که جواب آزمایش مادری مثبت باشد، بدین معنی است که احتمال 90 %  این وجود دارد که در کودک یکی از اختلالات و ناهنجاری ها وجود دارد.

در سه ماهه اول، دو نوع آزمایش خون به نام یک آزمون غربالگری یکپارچه و یک آزمایش غربالگری سرم انجام می شود. این پروسه برای اندازه گیری سطوح خاصی از مواد موجود در خون استفاده می شوند، یعنی پروتئین A پلاسمایی مرتبط با بارداری و هورمون ایده آل گونادوتروپین کوریونی انسانی مورد شناسایی می شود. سطوح غیرطبیعی هر دو به این معنی است که خطر بالاتری از اختلالات کروموزوم وجود دارد. در اولین مراجعه قبل از زایمان، خون مادران را مورد آزمایش قرار می دهند تا ببینید آیا مادر در مقابل سرخجه ایمن شده است یا خیر؟ و برای سیفلیس، هپاتیت B و اچ آی وی نیز آزمایشاتی اعمال می شود.

آزمایش خون را نیز برای تعیین نوع خون و عامل Rh مورد استفاده قرار می دهند، که سازگاری Rh با رشد جنین را تعیین کند. ممکن است که Rh مثبت یا Rh منفی باشد. در اغلب مادرانی که Rh مثبت ظاهر می شود، بدان معنا است که بدن آنتی بادی هایی تولید می کند که در هر حاملگی بعدی تاثیرمستقیمی می گذارد.

جهت اطلاع از سونوگرافی غربالگری جنین اینجا کلیک کنید.

برخی از خدمات سونوگرافی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

با تشکر مدیریت سایت مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر مرتضی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 5 =

تماس سریع با دکتر جورابیان