دکتر جورابیان / سونوگرافی / سونوگرافی کلیه
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

سونوگرافی کلیه

سونوگرافی کلیه

برای سونوگرافی کلیه باید ناشتا بود؟
هزینه سونوگرافی کلیه چقدر می باشد؟

سونوگرافی کلیه یک معاینه تشخیص غیر تهاجمی است که تصاویر را تولید می کند و برای ارزیابی اندازه، شکل و محل کلیه ها مورد استفاده قرار می گیرد. سونوگرافی نیز ممکن است برای ارزیابی جریان خون به کلیه ها استفاده شود. سونوگرافی از یک مبدل استفاده می کند که امواج فراصوتی را با فرکانس بسیار بالا برای شنیدن می فرستد. مبدل اولتراسوند بر روی پوست قرار می گیرد و امواج فراصوتی از طریق بدن به اندام ها و ساختارهای داخل بدن حرکت می کنند. امواج صوتی از ارگان هایی مانند اکو و بازگشت به مبدل گزاف گویی می کنند. این مبدل امواج منعکس را پردازش می کند و سپس توسط یک کامپیوتر به تصویری از ارگان ها یا بافت ها مورد بررسی قرار می گیرد. امواج صوتی با سرعت های مختلف با توجه به نوع بافت مواجه می شوند – سریع ترین طریق بافت استخوانی و کمترین سرعت از طریق هوا می باشد. سرعت انتقال امواج صوتی به مبدل و نیز میزان بازگشت صدا به وسیله مبدل به عنوان انواع مختلف بافت ترجمه می شود. یک ژل اولتراسوند بر روی مبدل قرار می گیرد وبه  پوست اجازه می دهد تا حرکت صاف از روی مبدل بر روی پوست و یا برای از بین بردن هوا بین پوست صورت گیرد.

نوع دیگری از اولتراسوند، سونوگرافی داپلر است که گاهی اوقات به عنوان یک مطالعه دوبلکس مورد استفاده قرار می گیرد که برای نشان دادن سرعت و جهت جریان خون در داخل قفسه سینه است. بر خلاف یک سونوگرافی استاندارد، برخی امواج صوتی در طول امتحان داپلر قابل شنیدن هستند.

سونوگرافی ممکن است در طول حاملگی یا در صورت وجود آلرژی نیز صورت گیرد.

سایر روش های مرتبط با آن برای ارزیابی کلیه ها شامل اشعه ایکس، توموگرافی کامپیوتری (سیتی اسکن)، اسکن کلیه، آنژ رادی پیئلوگرافی، پیلوگراف وریدی و آنژیوگرافی کلیه می باشد.

سونوگرافی-کلیه

کلیه ها چگونه کار می کنند؟

بدن مواد مغذی دریافت می کند و آن ها را به انرژی تبدیل می کند. پس از آن که بدن غذای مورد نیاز خود را گرفته است، مواد زائد در روده و در خون باقی می مانند.

کلیه ها و سیستم ادراری کلیه ها و سیستم ادراری، مواد شیمیایی مانند پتاسیم و سدیم و آب را در تعادل حفظ می کنند و نوعی از زباله هایی را به نام اوره از خون می گیرند. اوره زمانی تولید می شود که غذاهای حاوی پروتئین مانند گوشت، مرغ و سبزیجات خاصی در بدن شکسته شوند. اوره در جریان خون به کلیه حمل می شود

کلیه ها، یک جفت اندام های قهوه ای ، در زیر دنده ها به سمت وسط پشت قرار دارند. عملکرد آن ها این است که:

  • زباله های مایع را از طریق خون ادرار دفع نمایند.
  • تعادل پایدار نمک و سایر مواد موجود در خون را حفظ کنند.
  • تولید اریتروپویتین، یک هورمون است که به تشکیل گلبول های قرمز کمک می کند.
  • تنظیم فشار خون

کلیه ها از طریق واحدهای کوچک فیلتر کردن به نام نفرون ها، اوره را از طریق خون حذف می کنند. هر نفرون شامل یک توپ تشکیل شده از مویرگ های کوچک خون، به نام گلومرولو و یک لوله کوچک به نام لوله توخالی کلیه است.

اوره، همراه با آب و دیگر مواد زائد، ادرار را از طریق نفرون ها و پایین لوله های کلیوی کلیه تشکیل می دهد.

دلایل اولتراسوند کلیه چیست؟

سونوگرافی کلیه ممکن است برای ارزیابی اندازه، محل و شکل کلیه ها و ساختارهای مربوطه مانند مثانه استفاده شود. سونوگرافی می تواند کیست ها، تومورها، آبسه ها، انسداد ها، جمع آوری مایع و عفونت را در داخل یا اطراف کلیه ها تشخیص دهد. Calculi (سنگ ها) کلیه ها و کبد ممکن است توسط سونوگرافی تشخیص داده شود.

سونوگرافی کلیه ممکن است برای کمک به قرار دادن سوزن های مورد استفاده در بیوپسی انجام شود (نمونه برداری بافتی) کلیه ها، برای تخلیه مایع از کیست یا آبسه یا قرار دادن یک لوله زهکشی انجام شود. این روش همچنین می تواند برای تعیین جریان خون به کلیه ها از طریق شریان ها و رگ های کلیوی استفاده شود.

سونوگرافی کلیه ممکن است پس از پیوند کلیه برای ارزیابی کلیه پیوند شده استفاده شود.

ممکن است دلایل دیگری برای پزشک شما وجود داشته باشد که سونوگرافی کلیه را توصیه کند.

برخی از خدمات سونوگرافی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

با تشکر مدیریت سایت مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر مرتضی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 14 =

تماس سریع با دکتر جورابیان