دکتر جورابیان / سونوگرافی / سونوگرافی در کودکان چگونه است ؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

سونوگرافی در کودکان چگونه است ؟

تصویربرداری با سونوگرافی کودکان (اطفال) از بدن از امواج صوتی برای تولید تصاویری از داخل بدن استفاده می شود. از آنجائیکه از اشعه استفاده نمی شود اثرات مضر شناخته شده ای ندارد. این روش تصویربرداری برای ارزیابی دلایل درد شکم ، لگن یا اسکروتوم در کودکان بسیار مفید است.

آیا سونوگرافی برای کودکان خطر دارد ؟

سونوگرافی روشی بی خطر و بدون درد است. در این روش با استفاده از امواج صوتی تصاویری از اعضای داخلی بدن ایجاد می شود.ابتدا از یک پروب کوچک به نام مبدل و ژل استفاده می شود که مستقیماً روی پوست قرار می گیرد. امواج صوتی با فرکانس بالا از پروب از طریق ژل به داخل بدن می روند. کاوشگر صداهایی را که دریافت می کند به مانتیور کامپیوتر منتقل می کند. امواج صوتی به تصاویری قابل مشاهده تبدیل می شوند. در معاینات سونوگرافی از اشعه استفاده نمی شود (در صورتیکه در پرتونگاری استفاده می شود). از آنجائیکه که تصاویر در زمان واقعی ضبط می شوند ، می توانند ساختار و حرکت اندام های داخلی بدن را نیز نشان دهند. این تصاویر همچنین می توانند جریان خون در رگ های خونی را نشان دهند.در واقع تصویربرداری با سونوگرافی یک آزمایش پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشکان در تشخیص و معالجه شرایط پزشکی کمک می کند.

کاربرد سونوگرافی در کودکان

بررسی اندام داخل شکم شایع ترین کاربرد سونوگرافی کودکان است. این روش تصاویری از اندام های شکمی تهیه می کند. در برخی موارد ، پزشک شما ممکن است سونوگرافی داپلر به همراه سونوگرافی شکمی برای ارزیابی جریان خون در شریان ها و رگ های خاص شکمی درخواست کند. سونوگرافی داپلر یک روش سونوگرافی ویژه است که حرکت شریان های خونی در بدن را ارزیابی می کند. این روش کمک می کند تا پزشک جریان خون را از طریق شریان ها و رگ های بدن مشاهده و ارزیابی کند.

عکس-سونوگرافی-کودکان

عکس-سونوگرافی-کودکان

شرایط آمادگی کودک برای سونوگرافی

آماده سازی کودک به نوع سونوگرافی بستگی دارد. هنگام برنامه ریزی برای سونوگرافی فرزندتان ، قبل از انجام آن دستورالعمل های غذایی را از متخصص رادیولوژی بپرسید:

  • کودک باید لباس گشاد و راحت بپوشد .
  • ممکن است از کودک خواسته شود که چند ساعت قبل از سونوگرافی از خوردن غذا و نوشیدنی خودداری کند تا بهتر کیسه صفرا و اندام های فوقانی شکم را نشان دهد.
  • از کودک خواسته می شود تا یک یا دو ساعت قبل از سونوگرافی چندین لیوان آب بنوشد و از ادرار کردن خودداری کند. این کار باعث می شود با شروع اسکن ، مثانه فرزند شما پر شود.

تشخیص بسیاری از سونوگرافی ها امروزه با مجهزترین دستگاه ممکن شده است. سونوگرافی دکترمرتضی جورابیان در اهواز همگام با علم روز دنیا خدمات شایانی را به شما عزیزان ارائه می دهد. شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 25 70 33 33 -061 تماس حاصل نمائید .

 

بعد از سونوگرافی کودکان چه باید کرد ؟

بیشتر معاینات سونوگرافی بدون درد ، سریع است.کودک شما روی میز معاینه قرار می گیرد. تکنسین یا رادیولوژیست ممکن است از بیمار بخواهد که به پهلو بچرخد یا موقعیتی ثابت داشته باشد. رادیولوژیست ژل گرم را روی پوست پخش می کند ، سپس مبدل را به طور محکم بر روی شکم فشار داده و حرکت می دهد. مبدل تا زمان گرفتن تصاویر مورد نظر به جلو و عقب منتقل می شود. ممکن است ناراحتی جزئی از فشار وجود داشته باشد زیرا مبدل در مقابل ناحیه مورد بررسی فشرده می شود.اگر منطقه مورد معاینه حساس باشد ، ممکن است کودک شما احساس فشار یا درد جزئی کند.اگر سونوگرافی داپلر انجام شود ، ممکن است کودک شما صداهای شبیه پالس را بشنود که با کنترل و اندازه گیری جریان خون ،  تغییر می کنند.پس از اتمام کار ، ژل از پوست کودک پاک می شود و کودک می تواند فعالیتهای عادی خود را از سر بگیرند.

مزایای سونوگرافی کودکان

  • سونوگرافی غیر تهاجمی است (سوزن و تزریق ندارد).
  • درد ندارد .
  • سونوگرافی از سایر روشهای تصویربرداری بصورت گسترده ، قابل استفاده و ارزانتر است.
  • بسیار ایمن است و از اشعه استفاده نمی کند.
  • اسکن سونوگرافی تصویری واضح از بافتهای نرم نشان می دهد که در تصاویر اشعه ایکس به خوبی نشان داده نمی شوند.
  • برای ارزیابی درد شکم ، لگن یا اسکروتوم در کودکان بسیار مفید است.
  • سونوگرافی تشخیصی استاندارد اثرات مضر شناخته شده ای بر روی انسان ندارد.
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + پنج =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان