دکتر جورابیان / رادیولوژی / علت انحراف ستون فقرات و تشخیص آن
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

علت انحراف ستون فقرات و تشخیص آن

علت انحراف ستون فقرات و تشخیص آن

ستون فقرات اندام مهمی در بدن می باشد . این عضو در صورتی که از روبرو نگاه کنید باید صاف باشد و به صورت طبیعی 10 درجه زاویه دارد در صورتی که بیشتر از این زاویه باشد و به طرفین مایل باشد، انحراف ستون فقرات محسوب می شود که به آن اسکولیوز نیز گفته می شود . وقتی از کنار نگاه کنیم قوز پشت و کمر را می بینیم که زاویه قوز پشت بین 20 تا 40 درجه طبیعی است و اگر بیشتر از 50 درجه باشد غیرطبیعی محسوب می شود که به این اختلال کایفوز نیز گفته می شود .

عکس-اسکولیوز

عکس-اسکولیوز

سن شیوع انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز

معمولا اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات شیوع زیادی بخصوص در کودکان دارد و از بدو تولد در بسیاری موارد وجود دارد . ایجاد آن در سنین بلوغ به ندرت می باشد  .

تشخیص بسیاری از سونوگرافی ها امروزه با مجهزترین دستگاه ممکن شده است. سونوگرافی دکترمرتضی جورابیان در اهواز همگام با علم روز دنیا خدمات شایانی را به شما عزیزان ارائه می دهد. شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 25 70 33 33 -061 تماس حاصل نمائید .

 

علت  انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز

  • مادرزادی : نوزاد از زمانی که به دنیا می آید دارای مهره کج در ستون فقرات می باشد . مهره ها در روند تکاملی خود دچار اشکال می شوند . مهره ها باید به صورت چهارگوش روی هم قرار بگیرند در صورتی که اینطور نباشد فرد مشکل اسکولیوز دارد .
  • بیماری های عصبی – عضلانی : افرادی که بیماری CP دارند باید تحت نظر پزشک باشند که در صورتی که دچار انحراف در مهره ها شدند درمان فوری انجام شوند .
  • بدون علت خاص : اسکولیوز ایدیوپاتیک یا ناشناخته از سایر موارد شایع تر می باشد که به سه دسته تقسیم می شوند :
  1. از بدو تولد تا سه سالگی :

معمولا پسرها دچار اسکولیوز نوزادی می شوند و در 90% موارد خود به خود درمان می شوند . 10% آنها پیشرفت می کنند . از آنجائیکه تشخیص نوع خفیف از شدید آن دشوار است باید هر 6 ماه یکبار بررسی رادیوگرافی شوند .

  1. از 4 تا 9 سالگی

این نوع از این اختلال در دختران شایع تر می باشد و بیشتر از نوع پیشرونده می باشد .

  1. بالای 10 سال

علائم انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز

توجه داشته باشید این اختلال به یکباره ایجاد نمی شود بنابراین والدین در بسیاری موارد متوجه آن نمی شوند. اما به همراه جهش رشدی اندازه انحنای ستون فقرات این بیماران افزایش پیدا می کند .  معمولا افراد متوجه این بیماری نمی شوند بلکه در معاینات پزشک متوجه آن می شوند. اما علائمی که والدین می توانند به آن توجه کنند شامل موارد ذیل است :

  • عدم قرینه بودن شانه ها
  • عدم تقارن سینه ها در دختران
  • داشتن قوز در پشت یا کمر
  • کمردرد ( علامت شایعی نیست )

تشخیص انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز

کمردرد های شدید ناشی از انحراف ستون فقرات است که اگر در سنین پایین تشخیص داده شود درمان قطعی صورت می گیرد . در سونوگرافی دکتر جورابیان به وسیله دستگاه رادیولوژی دیجیتال UR می توان از طریق تکنولوژی اتوماتیک استیژین عکس جامعی از ستون فقرات در کمتر از یک دقیقه با دقت بسیار بالا گرفت که با تعیین زاویه دقیق انحراف ستون فقرات کمک زیادی به پزشک می کند .

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − چهار =

تماس سریع با دکتر جورابیان