دکتر جورابیان / فیبرواسکن / مزایا فیبرواسکن کبد
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

مزایا فیبرواسکن کبد

فیبرواسکن یک روش بدون درد و غیر تهاجمی برای ارزیابی سلامت کبد است. مزایا فیبرواسکن کبد این است که هرگونه آسیب یا بیماری احتمالی را شناسایی می کند. مرگ و میر ناشی از بیماری کبد در ایران رو به افزایش است. علت اصلی بیماری‌های کبدی الکل، چاقی و هپاتیت ویروسی است. برای تشخیص عملکرد غیر طبیعی کبد ابتدا باید آزمایشات معمول خون انجام شود. فیبرواسکن می تواند التهاب را که نقطه شروع اسکار کبد (یا فیبروز) است شناسایی کند. فیبروز می‌تواند منجر به سیروز و سرطان کبد شود. با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله مزایا فیبرواسکن کبد را بررسی کنیم.

فیبرواسکن یک روش بدون درد و غیر تهاجمی برای ارزیابی سلامت کبد است. مزایا فیبرواسکن کبد این است که هرگونه آسیب یا بیماری احتمالی را شناسایی می کند. مرگ و میر ناشی از بیماری کبد در ایران رو به افزایش است. علت اصلی بیماری‌های کبدی الکل، چاقی و هپاتیت نوع c است. برای تشخیص عملکرد غیر طبیعی کبد ابتدا باید آزمایشات معمول خون انجام شود. فیبرواسکن می تواند التهاب را که نقطه شروع اسکار کبد (یا فیبروز) است شناسایی کند. فیبروز می‌تواند منجر به سیروز و سرطان کبد شود. با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله مزایا فیبرواسکن کبد را بررسی کنیم.

مزایا فیبرواسکن کبد

چگونه می توان با بهره گيري از فيبرواسكن در تشخيص شدت ضايعات كبدی اطلاع پیدا نمود؟ فیبرواسکن چیست و تحلیل آن به چه صورتی می باشد؟ در این مقاله سعی شده است در مورد مزایای فیبرواسکن کبد توضیح داده شود، جهت اطلاع پیدا نمودن در زمینه فیبرواسکن کبد و روش انجام آن و… بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما بمانید.

کبد چیست؟

کبد یکی از مهم ترین عضو در بدن می باشد که به صورت غده در بدن ظاهر شده است و عملکردش در تولید پروتئین و برخی از هورمون های ضروری بدن، تغییر، تنظیم قند خون بدن، دفع سموم بدن و انبار کردن مواد می باشد.

 باید بگوییم که بیماری های زیادی در بدن به خصوص کبد رخ می دهد که مهم ترین آنان عبارتند از:

 • هپاتیت خود ایمنی
 • مصرف بیش از اندازه الکل
 • بالا بودن قند خون
 • اضافه وزن، عدم تحرک و ورزش
 • هپاتیت ویروسی بی و سی
 • عوارض استفاده از برخی داروها
 • و…

شایان ذکر است که بگوییم کبد چرب یکی از شایع ترین بیماری های کبدی است که همچنان این بیماری در حال افزایش می باشد، از جمله راههای درمان با این بیماری رعایت رژیم غذایی و کاهش وزن می باشد.

گیف-اینستاگرام

فیبرواسکن چیست؟

فیبرواسکن کبد دستگاهی است که  به بررسی فیبروز یا مقدار سختی کبد می پردازد. این روش مناسب افرادی است که به جای بیوپسی از این روش بی خطر و غیر تهاجمی استفاده می کنند.

روش عملکرد این دستگاه در این است که با استفاده از امواج اولتراسوند شدت فیبروز و سیروز را مشخص می کند، همچنین تشخیص چربی سلول های کبدی با این روش دقیق تر صورت می گیرد. یکی از مزایای مهم این روش در این است که کبد بیمار ارزیابی می شود درحالی که زمان بر نیز نخواهد بود.

طریقه انجام فیبرواسکن

بیمار در ابتدا بر روی تخت  و رو به پشت دراز می کشد. سپس پزشک پروب کوچکی را به کبد فرد قرار می دهد و شروع به بررسی و ارزیابی کبد می نماید.

مزایای فیبرواسکن کبد

 • بدون نیاز به بی حسی
 • دوره نقاهت کوتاه مدت و عدم نیاز به بستری شدن
 • بررسی محدوده وسیعی از کبد
 • در کوتاه ترین زمان و با پاسخ دهی سریع
 • انجام آن در کوتاه ترین زمان
 • هزینه پایین و مناسب آن نسبت به دیگر روش ها
 • غیر تهاجمی و بی خطر
 • عدم نیاز به آمادگی های قبلی
گیف-اپارات

تاکید می کنیم که این پروسه هیچ گونه خطری ندارد و بیمار می تواند در کمال خونسردی و آرامش این تست را انجام دهدو در صورت نیاز به تکرار عوارضی برای فرد به همراه ندارد.

تشخیص بسیاری از سونوگرافی ها امروزه با مجهزترین دستگاه ممکن شده است. سونوگرافی دکترمرتضی جورابیان در اهواز همگام با علم روز دنیا خدمات شایانی را به شما عزیزان ارائه می دهد. شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 25 70 33 33 -061 تماس حاصل نمائید .

در ادامه مزایا فیبرواسکن کبد را جزئی تر بررسی می کنیم:

سریع و بدون درد

مزیت اصلی این است که فیبرواسکن روشی سریع و بدون درد برای ارزیابی سلامت کبد است. در بخش قابل توجهی از بیماران، این روش جایگزین بیوپسی کبد شده است. از مزایا فیبرواسکن می توان به این اشاره کرد که در بسیاری از مواردی که هیچ نشانه ظاهری از بیماری کبدی متوسط یا حتی شدید وجود ندارد، در یک بررسی 10 دقیقه ای می تواند اطلاعات مهمی در مورد سلامت کبد بدهد.

کاهش نیاز به بیوپسی کبد

از مزایا فیبرواسکن کبد این است که بدون محدودیت در دفعات استفاده است. فیبروسکن می‌تواند پیشرفت، رکود یا پسرفت بیماری کبدی فرد را کنترل کند و اندازه‌گیری کمی دقیقی از موفقیت درمان‌ها یا اصلاح سبک زندگی دهد. در برخی موارد فیبروسکن نیاز به بیوپسی کبد را برای ارزیابی پیشرفت بیماری کاهش می دهد.

فیبرواسکن کبد با فناوری بسیار پیشرفته خود سختی (انعطاف پذیری) کبد را در مدت زمان کوتاهی با استفاده از امواج اولتراسوند سریع، بدون درد و بدون هیچ گونه عوارض برای بدن اندازه گیری می کند. از مزایا فیبرواسکن کبد این است که با اندازه گیری درجه سختی (انعطاف پذیری)، آسیب کبدی (به ویژه فیبروز پیشرفته) را با دقت بالایی تشخیص می دهد. فیبرواسکن ناحیه ای از کبد را بررسی می کند که حداقل 100 برابر بزرگتر از نمونه بافتی است که توسط بیوپسی کبد گرفته می شود.

مزایا بی خطری فیبرواسکن

کبد عضوی سرسخت است که با ترمیم خود و محافظت از بقیه بدن می تواند سال ها آسیب را تحمل کند. معمولا تا زمانی که فرد در مراحل پایانی نارسایی کبدی قرار نگیرد، علائم مشکلات کبدی دیده نمی شود. اگر احساس می‌کنید سبک زندگی‌تان روی کبدتان تاثیر گذاشته است، این تست ساده و بدون خطر می تواند سلامت کبد را ارزیابی کند.

مزایا دقت بالا فیبرواسکن کبد

فناوری فیبرواسکن امکان ارزیابی دقیق فیبروز کبدی ناشی از آسیب شناسی های مختلف را فراهم می کند. سندرم متابولیک و بیماری کبد چرب غیر الکلی، هپاتیت ویروسی مزمن و مصرف بیش از حد الکل از مواردی هستند که به کبد آسیب می رسانند. از مزایا فیبرواسکن کبد این است که تست به‌طور دقیق بیماران مبتلا به بیماری جدی کبد را شناسایی می کند و به پزشک کمک می‌کند تا درمان متناسب با نیاز را انجام دهد.

نظارت بر تغییرات بیماری های کبد

بدون محدودیت در دفعات استفاده، فیبروسکن می‌تواند پیشرفت، رکود یا پسرفت بیماری کبدی فرد را کنترل کند و اندازه‌گیری کمی دقیقی از موفقیت درمان‌ها یا اصلاح سبک زندگی ارائه دهد. سونوگرافی و رادیولوژی دکتر مرتضی جورابیان، بهترین مرکز سونوگرافی در اهواز است. ایشان با جدیدترین ابزار و دقت بالا فیبرواسکن کبد را انجام می دهند. از مزایا انجام این فیبرواسکن کبد توسط دکتر جورابیان این است که شما با دقت بالایی این آزمایش را انجام خواهید داد. برای رزرو نوبت اطلاعات تماس خود را در فرم زیر پر نمائید:

Cap در فیبرو اسکن کبد 

Cap در فیبرو اسکن کبد

دستگاه های دارای CAP میزان چربی کبد را با دقت بالاتری از سونوگرافی محاسبه می کنند. بنابراین از مزایا انجام فیبرواسکن کبد با دستگاه‌های پیشرفته، اندازه گیری دقیق گرید چربی کبد است. گریدهای یک و دو نیاز به اصلاح سبک زندگی دارند. اما گریدهای سه (فیبروز) و چهار (سیروز) نیازمند درمان جدی دارند. گرید پنج وخیم ترین گرید کبد چرب است. بیمار ممکن است در این حالت نیازمند پیوند کبد شود. بنابراین مزایا فیبرواسکن کبد در تشخیص زودهنگام بیماری های جدی کبدی را دست کم نگیرید.

آیا فیبرواسکن کبد را می توان برای هر بیمار انجام داد؟

انجام این روش در زنان باردار، مبتلایان به آسیت (مایع در شکم)، کسانی که وسایل پزشکی دارند (مانند ضربان ساز، دستگاه های الکتروشوک) توصیه نمی شود. یکی دیگر از عوامل محدود کننده فیبرواسکن، چاقی است. بافت چربی زیر جلدی موجب کاهش سرعت امواج صوتی می شود، کیفیت اندازه گیری این آزمایش پائین می آید. بنابراین اگرچه فیبرواسکن کبد مزایا زیادی دارد اما باید شرایط بیمار قبل از انجام تست توسط متخصص بررسی شود.

تفسیر فیبرواسکن کبد 

در گزارش فیبرواسکن، سختی کبد بین 1.5-75 کیلو پاسکال و CAP (نشان دهنده چاقی) بین 100-400 دسی‌بل بر متر گزارش می‌شود. مقادیر به‌دست‌آمده باید توسط یک پزشک متخصص گوارش و بیماری‌های کبد، با در نظر گرفتن سابقه پزشکی بیمار و جواب آزمایش‌ها، بررسی شود.

عوارض فیبرواسکن کبد 

شاید بخواهید در کنار بررسی مزایا فیبرواسکن کبد، از عوارض آن نیز مطلع شوید. نتایج حاصل از فیبرواسکن کبد، دقت بسیار بالایی دارد. برخلاف بیوپسی که تهاجمی است و ممکن است عوارضی از جمله درد (1 در 5 بیمار)، خونریزی (1 در 1000) و مرگ (1 در 10000) ایجاد کند، فیبرواسکن کاملا بی خطر است.

چکیده مطلب

در روش فیبرواسکن می توان میزان و مقدار چربی های موجود در کبد و آسیب دیدگی های آن آگاه شد. برای دانستن تفسیر دقیق بیمار باید به پزشک و سونوگرافیست باتجربه مراجعه نماید. اگر تحلیل آن به درستی صورت گیرد دیگر نیازی به نیروی انسانی نخواهد بود.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان