دکتر جورابیان / سونوگرافی / کاربرد سونوگرافی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

کاربرد سونوگرافی

سونوگرافی یکی از مهم ترین روش تصویر برداری از اعضای بدن از جمله اعضای شکم، رحم ، لگن و تخمدان زن برای تشخیص اختلالات و بیماری ها می باشد. این روش به دلیل کم خطر و بدون عوارض بودن بیشترین کاربرد را در پزشکی دارد. سونوگرافی در اهواز دکتر جورابیان انواع سونوگرافی را انجام می دهد. در این مطلب به مهم ترن و رایج ترین کاربردهای سونوگرافی می پردازیم.

کاربرد-سونوگرافی

کاربرد سونوگرافی 

 تشخیص بیماری های زنان

یکی از مهم ترین کاربردهای سونوگرافی تشخیص بیماری های زنان با بررسی رحم، تخمدان ها و ناحیه لگن می باشد. در این بررسی ها فیبروم ها، انواع کیست های خوش خیم و بدخیم، تومورهای تخمدان، عفونت های مربوط به ناحیه لگن، بیماری های دستگاه ادراری به طور واضح دیده می شود و در صورتی که نیاز به درمان داشته باشند اقداماتی جهت درمان انجام می شود. بیشتر سونوگرافی ها در ناحیه شکم انجام می شود. در مواردی که نیاز به سونوگرافی واژن باشد باید حتما طبق تجویز پزشک انجام شود. در این آزمایش انواع سرطان دستگاه تناسلی و دهانه واژن به همراه آزمایش های دقیق تر مانند پاپ اسمیر انجام می شود.

بررسی موقعیت IUD

در رحم زنان وسیله برای پیشگیری از بارداری به نام IUD کار گذاشته می شود که برای بررسی موقعیت این ابزار به طور مداوم از سونوگرافی استفاده می شود. گاهی IUD از رحم خارج شده و به داخل شکم منتقل می شود که در این صورت با استفاده از مکان یابی دقیق آن توسط سونوگرافی به محل اصلی خود بازمی گردد.

ارزیابی سقط جنین

مواردی که برای سقط جنین در سونوگرافی به کار برده می شود به شرح ذیل می باشد:
• بررسی مادرانی که در معرض سقط جنین قرار دارند.
• بررسی و تشخیص بارداری خارج از رحم
• ارزیابی جنین مرده در رحم
نکته ای که باید به آن توجه داشت اینست که مادرانی که در گذشته سقط جنین داشتن در صورت دیدن علائم غیر طبیعی مانند مشاهده خونریزی از واژن در دوران بارداری، کم شدن یا قطع شدن تحرک جنین در شکم باید فورا به پزشک متخصص زنان مراجعه کند.

ارزیابی مشکلات مربوط به جنین

برای بررسی روند رشد جنین از سونوگرافی (ناحیه شکم مادر) استفاده می شود. سونوگرافی مشکلاتی که در شکل دهی و رشد جنین وجود دارد را نشان می دهد، این مشکلات می تواند به بزرگی بیش از حد سر جنین، عدم رشد مغز جنین، حفره های ایجاد شده در ستون فقرات، مشکلات کلیوی، بیرون زدگی نخاع، مشکلات گوارشی جنین باشد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مرتضی جورابیان مدیر رادیولوژی و سونوگرافی اهواز

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − دوازده =

تماس سریع با دکتر جورابیان