دکتر جورابیان / سونوگرافی / آمادگی قبل از انجام سونوگرافی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

آمادگی قبل از انجام سونوگرافی

آمادگی قبل از انجام سونوگرافی

قبل از سونوگرافی چه آمادگی لازم است؟

چه زمانی برای سونوگرافی مناسب می باشد؟

قبل از سونوگرافی بارداری چی بخوریم؟

آیا همه مادران باردار می توانند سونوگرافی nt  را انجام دهند؟

یکی از بیشتر دغدغه های ذهنی که افراد با آن مواجه می شوند این است که زمانی که پزشک تجویز می کند که با مثانه پر باید به کلینیک یا مرکز سونوگرافی مراجعه شود به اشتباه از مایعات و نوشابه های گازدار جهت پر نمودن مثانه استفاده می کنند. این یک اشتباه نادرستی است که در صفحه نمایشگر باعث ایجاد اختلال و ناهنجاری می شود چرا که نوشیدنی ها و مایعات گازدار، معده را پر کرده و دید پزشک را در بررسی دچار اختلال می کند.

در این مقاله سعی شده است که توضیح جامع و مفصل پیرامون آمادگی قبل از انجام سونوگرافی پرداخته شود، جهت کسب اطلاعات لازم در این زمینه بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما همراه شوید…

سونوگرافی یا امواج فراصوت

سونوگرافی یا اسکن امواج فراصوتی ، که گاهی اوقات سونوگرام نیز بدان گفته می شود ، روشی است که از امواج صوتی با فرکانس بسیار بالا برای ایجاد تصویری از بخشی از قسمت داخلی بدن استفاده می نمایند.

ازاین اسکن سونوگرافی می توان برای مشاهده و بررسی جنین متولد نشده، تشخیص بیماری یا راهنمایی جراح در طی مراحل خاص استفاده نمود.

از سونوگرافی برای تشخیص چه بیماری های استفاده می شود؟

 • بیماری های داخلی زنان و زایمان
 • بررسی جایگاه اتصال جفت
 • سن دقیق جنین
 • تعیین محل ناف جنین
 • خونریزی مغزی
 • تومورهای سینه
 • بررسی قلب جنین
 • بررسی قطر سر جنین
 • داشتن اختلال و ناهنجاری در چشم از جمله: خونریزی شبکیه و یا تومور عصبی و انواع بیماری های چشمی
 • داشتن تومور مغزی
 • اکوگرام مغزی یا اکونسفالوگرافی
 • بررسی بیماری های قلبی
 • بررسی ضخامت و بافت نرم در حفره دهانی
 • کیست و آبسه کبدی
 • بیماری های مغزی و اعصاب
 • و موارد دیگر

باید بگوییم که این امواج سونوگرافی همچون تشعشعات یونیزان عمل می کند و هیچ گونه خطری را برای کودکان و افراد سالمند را به همراه ندارد.

<dپزشک از بیمار جهت کیفیت بالای تصاویر قبل از شروع دستور العمل هایی را توصیه می کند که فرد موظف به اجرای آن است، برخی از این نکات عبارتند از:

اگر پزشک برای بیمار تجویز نموده باشد که مثانه پر باشد، باید از نوشیدن مایعات چربی همچون: شیر، دوغ و… پرهیز شود چرا که باعث تحریک صفرا شده و بررسی کیسه صفرا را دچار مشکل می کند.

اگر در نسخه تجویز شده باشد که بیمار باید ناشتا باشد، باید 6 الی 8 ساعت غذایی میل نشود؛ چرا که باعث نفخ و سنگینی خواهد شد.

در برخی موارد ، ممکن است قبل از اسکن ، در بدن فرد ماده تزریقی به نام ماده حاجب را تزریق نمایند، زیرا این امر باعث شفاف تر شدن تصاویر می شود.

اگر خانمی باردار باشد، باید مثانه در هفته های اول بارداری مثانه پر باشد، پر بودن مثانه تا 12 هفتگی الزامی است اما  در ماههای بالاتر نیاز به پر بودن آن نمی باشد.

مادران باردار قبل از سونوگرافی بهتر است که مواد شیرینی را مصرف کنند، این کار باعث می شود تا جنین قند خون او تحریک شود و تشخیص جنسیت او به راحتی صورت گیرد. نکته اگر متخصص زنان مصرف شیرینی جات را ولو یک شکلات را برای مادری غدقن کرده باشد، باید طبق دستور عمل رعایت کند و هیچ گونه موادی را استفاده ننماید.

اگر پزشک سونوگرافی را از داخل واژن تجویز نموده باشد، مثانه باید نیمه پر باشد. چرا که مثانه پر باعث مزاحمت خواهد بود.

اگر سونوگرافی از روی شکم باشد، مراجعه بیمار با مثانه پر الزامی است. بعد از آن بیمار می تواند مثانه را تخلیه نماید و ادامه سونوگرافی از داخل واژن صورت گیرد.

بیمار باید محل انجام سونوگرافی را تمیز نماید چرا که داشتن موهای زائد باعث مزاحمت خواهد بود، به همین جهت نسبت به تراشیدن آن از روز قبل اقدام ورزد.

اگر در موضع دارای زخم و یا خراشی هر چند جزئی هستید، باید تا زمان التیام صبر کرد چرا که قرار دادن ژل بر روی آن باعث تحریک و سوزش و یا خارش خواهد شد.

اگر در ماههای قبل جراحی هایی را اعمال نموده اید، حتما سونوگرافیست خود را در جریان قرار دهید.

چرا مادران باردار سونوگرافی انجام می دهند؟

 • اطمینان از حاملگی سالم و طبیعی
 • تعیین سن جنین و ضربان قلب
 • بررسی اختلالات رشد جنین
 • موقعیت جنین در رحم و یا حاملگی نابجا
 • در صورت داشتن حاملگی های چند قلویی
 • بررسی مایع آمنیوسنتز و لگن مادر
 • آگاهی از داشتن مشکلات رحم، تخمدان و جفت

شایان ذکر است که بگوییم این تست ها را می توان با آزمایش خون نیز بررسی نمود و برای پیشگیری آن اقدامات لازم را به کار گرفت اما در سه ماهه اول سونوگرافی برای مادران الزامی است و حتما باید آن را انجام دهند.

چه کسانی باید سونوگرافی nt  را انجام دهند؟

درسونوگرافی nt  از هفته ای 11 تا 13 از این سونوگرافی جهت تشخیص سندروم داون استفاده می شود. اگر برای مادری سونوگرافی ان تی تجویز شود، خانم باردار تحت هیچ شرایطی نباید از خوراکی های شیرین همچون بستنی، شکلات و عسل استفاده کند.

این سونوگرافی را حتما مادران بالای 35 سال با سابقه تولد کودکان اختلالات ناهنجاری مادرزادی و ژنتیکی باید انجام دهند.

تشخیص بسیاری از سونوگرافی ها امروزه با مجهزترین دستگاه ممکن شده است. سونوگرافی دکترمرتضی جورابیان در اهواز همگام با علم روز دنیا خدمات شایانی را به شما عزیزان ارائه می دهد. شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 25 70 33 33 -061 و اینستاگرام حاصل نمائید .

سونوگرافی nt  چگونه انجام می شود؟

ابتدا مادران با مراجعه به مرکز سونوگرافی بر روی تختی قرار می گیرند، سپس پزشک از آنان می خواهد که به پهلو روی تخت دراز بکشند.

پزشک ژل را بر روی موضع قرار می دهد و با پروب اقدام به حرکت آن جهت نمایش دادن تصاویر برای بررسی جنین می کند.

اگر سونوگرافی از واژن باشد، پزشک با کمک پروب کوچک استریل شده به آرامی داخل واژن یا رکتوم منتقل می کند و تصاویر به یک مانیتور منتقل خواهد شد.

اگر بررسی از روی شکم سخت و مشکل باشد، بخصوص زمانی که رحم به پشت چسبیده باشد و مادر اضافه وزن داشته باشد، پزشک از روی واژینال اقدام به گرفتن تصاویر می نماید.

با سونوگرافی ان تی پزشک از بالای سر تا پایین ستون فقرات برای تعیین زمان  دقیق بارداری از آن استفاده می کند. گاهی عرض مایع پشت گردن جنین نیز مورد محاسبه نیز واقع می شود.

با سونوگرافی ان تی به راحتی دست و پای جنین روی صفحه مشاهده می شود. اگر جنین دارای اختلالی باشد همچون: نقص دیواره شکم و جمجمه در هفته های 18 تا 20 به خوبی قابل مشاهده در صفحه نمایشگر است و پزشک می تواند تمام این موارد را ثبت نماید.

اگر در سونوگرافی nt  مثانه و روده پر باشد، بسیار عالی است چرا که حرکات روده را از داخل لگن به شکم به راحتی نشان می دهد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مرتضی جورابیان در اهواز.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان