دکتر جورابیان / فیبرواسکن / الاستوگرافی (یا فیبرواسکن)
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

الاستوگرافی (یا فیبرواسکن)

نقش الاستوگرافی (فیبرو اسکن )در بررسی کبد چرب

بیماری کبد چرب غیر الکلی (Non-alcoholic fatty liver disease(NAFLD)) امروزه یکی از شایع ترین انواع بیماری مزمن کبدی در بسیاری از کشور های جهان است.

بیماری کبد چرب اشاره به یک طیف از شرایط دارد که همگی با تجمع مقادیر افزایش یافته ای از تری گلیسرید داخل سلول های کبدی مشخص میشود.

شیوع بیماری کبد چرب در جمعیت عمومی در آمریکا ۲۵%-۳۵% است ولی در ایران بدلیل تغذیه نامناسب و پرکالری این آمار بالاتر می باشد.

شایع ترین مواردی که بابیماری کبد چرب ارتباط دارند شامل چاقی ،دیابت نوع۲ وافزایش میزان چربی  در خون است.ولی نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که هرچند بیشتر موارد کبد چرب در افراد چاق اتفاق می افتد ولی این حالت می تواند در افرادبا وزن طبیعی یا حتی لاغر هم رخ دهد.

الاستوگرافی کبد(فیبرواسکن)

 

سایر علل کبد چرب شامل:

  • مصرف الکل
  • داروها(متوتروکسات،تاموکسیفن)
  • مواد سمی (مثل تتراکلرید کربن ، آرسنیک)
  • بیماریهای ویروسی مزمن (بویژه هپاتیت c و با شیوع کمتر هپاتیتB)
  • بیماریهای ذخیره ای (مثل هموکروماتوز، بیماری ویلسون)

طیف بالینی بیماری کبد چرب از کبد چرب ساده بدون علامت  بالینی تا التهاب کبد متغیر است. التهاب کبد یک فرم پیش رونده بیماری مزمن کبدی است که منجر به سیروز ،نارسایی کبد و حتی سرطان کبد می شود.پیش آگهی کبد چرب قویا با شدت درگیری بافت کبد ارتباط دارد.

کبد چرب اهمیت بالینی قابل توجهی دارد  به این دلیل که د رموارد شدید می تواند به طرف سیروز کبدی و حتی سرطان کبد پیشرفت کند و این خطر در مواردی که التهاب کبدی همزمان وجود دارد بالاتر است.به همین خاطر تشخیص کبد چرب در مراحل اولیه و کنترل پاسخ به درمان اهمیت حیاتی دارد.

بیوپسی کبد به عنوان مرجع استاندارد برای تعیین میزان فیبروز کبدی در بیماری های کبد چرب توصیه شده است ولی بیوپسی یک روش تهاجمی با عوارض خاص خود می باشدکه این عوارض از طرف برخی بیماران غیر قابل قبول است.

علاوه بر این به دلیل کوچک بودن نمونه در بیوپسی احتمال اشتباه در نمونه برداری و اشتباه در تشخیص وجود دارد.به همین دلیل استفاده از تست غیرتهاجمی برای ارزیابی فیبروز کبدی در بیماری کبد چرب حیاتی به نظر می رسد.که در حال حاضر پدیرفته شده ترین روش غیر تهاجمی استفاده از سونوگرافی بروش الاستوگرافی (یا فیبرواسکن) است.

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی دکتر مرتضی جورابیان

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + یازده =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان