دکتر جورابیان / سونوگرافی / سونوگرافی واژینال
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

سونوگرافی واژینال

امروزه سونوگرافی یکی از روش های مهم تصویربرداری در تشخیص انواع بیماری ها می باشد. سونوگرافی ترانس واژینال یکی ازسونوگرافی هایی است که از قسمت لگن انجام می شود. در طی انجام این سونوگرافی اجزای تناسلی خانم ها مانند رحم، تخمدان، گردن رحم و واژن مورد ارزیابی قرار می گیرد. چون از طریق واژن می توان اعضای گفته شده را بررسی گرد به آن سونوگرافی ترانس واژینال گفته می شود. انجام این سونوگرافی هیچ گونه خطری را به همره ندارد و می توان گفت که یک روش غیر تهاجمی می باشد. اگر قصد انجام سونوگرافی واژینال در اهواز را دارید حتما این نوشته را تا انتها بخوانید.

چگونگی انجام سونوگرافی واژینال در اهواز

نحوه انجام این سونوگرافی به این صورت است که متخصص تصویربرداری پروبی را در ناحیه واژینال قرار می دهد، این پروب امواج صوتی را ایجاد می کند. این امواج فراصوت زمان برخورد به موانع و اشیا انعکاس هایی دارند که در آخر به شکل تصویرهایی به وجود می آیند که در سونوگرافی قابل رویت می باشد. کامپیوتر این امواج را دریافت و پردازش می کند و به شکل تصویرهای سونوگرافی ارائه می دهد.

سونوگرافی ترانس واژینال را نیز می توان در دوران حاملگی انجام داد، اگر متخصص مشخص کند که برای ارزیابی مشکل به وجود آمده در قسمت لگن بیمار احتیاج به شفافیت بیشتر لگن و یا رحم باشد، روش خاص سونوگرافی مثل SIS و هیستروگرافی می بایست انجام شود.

دکتر مرتضی جورابیان سونوگرافی واژینال در اهواز انجام می دهند. اگر تقاضا انجام این تست را در شهر اهواز دارید می توانید از طریق راه های صفحه تماس با کلینیک دکتر جورابیان در ارتباط باشید. همچنین می توانید با مراجعه به صفحه اینستاگرام یا کانال آپارات دکتر صحبت های علمی ایشان را در حوزه سونوگرافی و رادیولوژی دنبال کنید.

هدف از انجام سونوگرافی ترانس واژینال

هدف اصلی از انجام سونوگرافی ترانس واژینال به شرح زیر می باشد:

 • خونریزی های غیر عادی و اختلالات نشات گرفته از عادت ماهانه
 • بررسی و ارزیابی توده های تخمدانی و کیست های آن
 • بررسی انواع خاصی از اختلالات ناباروری در زنان
 • بررسی های بارداری خارج از رحم
 • دردهای قسمت لگن
 • دردهای ناحیه لگن

سونوگرافی ترانس واژینال در دوران بارداری

 • بررسی موارد سقط جنین های بسیاری و یا جنینی که در دوران خطر می باشد.
 • شنیدن صدای ضربان قلب جنین در رحم مادر
 • مشاهده و ارزیابی جفت
 • مشاهده و ارزیابی دلیل خونریزی
 • پایش رشد جنین در دوره های اول بارداری
 • مشاهده رحمی که در حال تغییر می باشد و یا زایمان زودتر از موعد

 زمان سونوگرافی ترانس واژینال

اصولا انجام دادن سونوگرافی ترانس واژینال معمولا 30 دقیقه زمان می برد. البته این مدت زمان بستگی به اندازه وضوح تصویری دارد که به دست می آید.

سونوگرافی ترانس واژینال با سونوگرافی لگنی چه تفاوتی دارد؟

یکی از عمده تفاوت های میان سونوگرافی لگن و ترانس واژینال در نحوه انجام آن می باشد. انجام سونوگرافی های لگنی می تواند نتایج دقیقی را به همراه داشته باشد. در بعضی از مواقع ممکن است تنها سونوگرافی شکمی انجام داده شود.

اگر سونوگرافی لگنی را انجام داده باشید باید بگوییم که در ابتدا فرد برای انجام این سونوگرافی لازم است تا حتما مثانه او پر باشد. در زمان انجام سونوگرافی ترانس واژینال ممکن است فرد بعد از وارد کردن پروپ دردی را احساس کند که همانند آزمایش پاپ اسمیر است.

بعضی از خانم ها ممکن است انجام سونوگرافی لگنی را نسبت به سونوگرافی ترانس واژینال ترجیح دهند ولی اگر لازم به انجام سونوگرافی ترانس واژینال بود حتما قبل از انجام با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض و خطرات انجام این تست

انجام سونوگرافی ترانس واژینال هیچ نوع خطری را برای فرد به همراه ندارد چرا که پزشک به منطور انجام آن از هیچ نوع اشعه ای استفاده نمی کند. علاوه بر آن خانم های باردار نیز اگر لازم است تا سونوگرافی ترانس واژینال را انجام دهند هیچ نگرانی نداشته باشند چرا که برای جنین خطرناک نیست.

البته توجه داشته باشید که انجام سونوگرافی حتما لازم است تا توسط یک پزشک باتجربه انجام شود هیچ نوع خونریزی و خطری را به همراه نخواهد داشت.

علاوه بر آن بعداز سونوگرافی ترانس واژینال شما نیازی به استراحت و طی کردن دوران نقاهت نخواهید داشت.

اقدامات قبل از سونوگرافی واژینال

برای انجام سونوگرافی واژینال در اهواز نیار به انجام اقداماتی قبل از سونوگرافی است چرا که باعث شده تا در روند انجام سونوگرافی مشکلی ایجاد نشود. از جمله این اقدامات به شرح زیر می باشد:

 • ابتدا لازم است تا موهای زائد در ناحیه تناسلی را اصلاح کنید.
 • اگر حساسیت خاصی دارید حتما پزشک خود را در جریان این موضوع قرار دهید.
 • اگر در دوران قاعدگی هستید به هیچ عنوان این سونوگرافی را انجام ندهید.
 • اگر در زمان انجام سونوگرای اورژانسی از تامپول استفاده شده است لازم است تا حتما آن را خارج کنید.
 • حتما لازم است تا برای این سونوگرافی مثانه خالی یا نیمه پر باشد.
 • بهتر است که در روز سونوگرافی واژینال از هیچ گونه کرم و یا پمادی استفاده نشده باشد و رحم تمیز و خشک باشد.

سوالات متداول

کلام آخر

هدف از انجام سونوگرافی واژینال تشخیص انواع بیماری های مختلف است که لازم است تا حتما در صورت انجام آزمایش به موقع و سروقت انجام داده شود. زمان انجام این سونوگرافی به هیچ عنوان طولانی نیست و در مدت زمان کمی قابل انجام می باشد. به منظور انجام سونوگرافی واژینال در اهواز حتما به سونوگرافی دکتر جورابیان مراجعه کنید به همین منظور برای دریافت مشاوره و تعییت وقت با شماره 06133337025 تماس بگیرید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − یازده =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان