دکتر جورابیان / سونوگرافی / انحراف ستون فقرات
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

انحراف ستون فقرات

انحراف ستون فقرات

ابتدا باید گفت که در حالت عادی ستون فقرات همه اشخاص به سمت داخل و بیرون قرار گرفته است. زمانی که ستون فقرات دچار انحراف های غیر طبیعی و چرخش شود، باعث ایجاد قوس خواهد شد. ستون فقرات از پایین کمر به سمت داخل و از قسمت بالا به سمت بیرون تمایل دارد. یعنی به شکل S   حرف انگلیسی دیده می شود. چنانچه ستون فقرات فردی دچار چرخش باشد، عارضه اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات در وی نمایان خواهد شد. این انحراف ممکن است در هر قسمتی از بدن دیده شود. مثلا ممکن است هم زمان در قسمت های توراسیک یا ستون فقرات سینه و یا در قسمت لومباز یا همان ستون فقرات کمری نیز رخ دهد.  انحراف ستون فقرات ممکن است در فردی خفیف و در دیگری شدید رخ دهد. چنانچه انحراف ستون فقرات متوسط و کمتر از 40 درجه صورت گیرد، نیاز به جراحی ندارد اما در انحراف ستون فقرات شدیدتر حتما باید به یک مرکز درمانی مراجعه شود و بعد از تشخیص درمان با جراحی را اعمال نماید در این مقاله ما بهترین مرکزسونوگرافی دکتر جورابیان در اهواز را که بهترین و پیشرفته ترین روش های درمانی برای توان بخشی بیماران مبتلا به اسکولیوز را معرفی می نماییم. سونوگرافی دکتر جورابیان در اهواز از روش های پیشرفته و همچنین معمول فیزیوتراپی برای درمان اسکولیوز به کار می گیرد و با دادن برخی از حرکات فیزیکی و توانبخشی و آموزش تمرینات اختصاصی در رفع این عارضه اقدام می نماید.

به منظور اطلاع از خدمات سونوگرافی دکتر جورابیان در اهواز با شماره تلفن داده شده تماس حاصل نمایید. تلفن سونوگرافی در اهواز ۰۹۳۳۲۲۳۴۴۳۴-۳۳۳۶۲۸۰۲-۰۶۱  یا با تلگرام و اینستاگرام در ارتباط باشید.

انحراف-ستون-فقرات

کاندیدای ستون فقرات یا اسکولیوز

زمانی که انحراف ستون فقرات در کودکان و نوجوانان ایجاد می شود، بصورت خودکار برطرف می شود. اسکولیوز ایدیوپاتیک یکی از شایع ترین نوع اسکولیوز می باشد که این عارضه اغلب در نوجوانان  یا در سنین بلوغ رخ می دهد.

اگر اسکولیوز در زمان بعد از بلوغ ایجاد شود به آن اسکولیوز بزرگسالی گفته می شود. این نوع اسکولیوز به علت عدم درمان در دوران کودکی و نوجوانی رخ می دهد. علل انحراف ستون فقرات در بزرگسالی و انحراف ستون فقرات در کودکی کاملا گوناگون می باشد.

اسکولیوز ممکن است که در دوران بارداری نیز رخ دهد. اما هیچ گونه ارتباطی به جنین ندارد و نوزاد در معرض اسکولیوز قرار نمی گیرد.

علل انحراف ستون فقرات

ستون فقرات در بزرگسالان نامعلوم می باشد اما علت بروز را می توان فرسایش تدریجی ستون فقرات و تغییرات ناشی از آن بدانیم. برخی از علل اسکولیوز عبارتند از:

  • اندازه پاها: زمانی که یکی از پاها از دیگری بلندتر باشد آن فرد به تدریج دچار انحراف ستون فقرات می شود.
  • اختلال و ناهنجاری عصبی و عضلانی
  • علل ژنتیک و وراثت
  • شکل گیری غیر طبیعی ستون فقرات از بدو تولد یا جنینی
  • علل بیرونی: از جمله گرفتن کیف در یک دست یا استفاده از کوله پشتی سنگین در یک طرف شانه

علائم انحراف ستون فقرات

انحراف ستون فقرات هیچ گونه درد و ناراحتی برای فرد به همراه ندارد و اما برخی از علائم در انحراف ستون فقرات موثر می باشد، از جمله:

گاهی ستون فقرات باعث ایجاد بر آمدگی دنده ای می شود و باعث چرخش قفسه سینه خواهد شد.

ممکن است که یک طرف از شانه یا لگن نسبت به دیگری بالاتر قرار گرفته باشد.

زمانی که یک طرف استخوان کتف بالاتر از کمر یا استخوان دیگر باشد. البته این عارضه همراه با مقداری به سمت بیرونی نیز متمایل قرار گرفته باشد.

اگر قسمت بالایی چرخش داشته باشد، باعث بلندتر شدن یک دست نسبت به دیگری می شود.

شایان ذکر است که انحراف ستون فقرات باعث کمر درد می شود و باعث ایجاد فشار بر روی بعضی از شاخه های عصبی و تمامی مهره ها خواهد شد. اگر فشار به شاخه های عصبی وارد شود، برخی از عوارض جانبی را به همراه می آورد، از جمله: بی حسی  و درد در پاها، احساس ضعف و… در نتیجه فرد به راحتی راه نمی رود و فشار به نخاع نیز وارد خواهد آمد.

تشخیص انحراف ستون فقرات با سونوگرافی در اهواز

با مراجعه به سونوگرافی دکتر جورابیان در اهواز ابتدا به بررسی علت انحراف ستون فقرات فرد اقدام می شود و سوابق و

پرونده پزشکی بیمار را مورد ارزیابی قرار می دهند. بعد از پروسه رادیوگرافی با اشعه ایکس را برای بیمار تجویز می نمایند.

این فرآیند به تشخیص ساختار ستون فقرات و میزان انحراف کمک شایانی می نماید.

البته با اسکن  MRI و سی تی اسکن و تست های نوار عصب و عضله نیز در کمک به تشخیص انحراف ستون فقرات بسیارحائز اهمیت می باشد.

برخی از خدمات سونوگرافی جورابیان، سونوگرافی در اهواز

با تشکر مدیریت سایت مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر مرتضی جورابیان ، سونوگرافی در اهواز

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + هشت =

تماس سریع با دکتر جورابیان