دکتر جورابیان / سونوگرافی / اهمیت سونوگرافی در دوران بارداری
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

اهمیت سونوگرافی در دوران بارداری

اهمیت سونوگرافی در دوران بارداری

یکی از بیشترین درخواست های سونوگرافی ،سونوگرافی دوران بارداری است که می توان آن را به سونوگرافی ۳ماهه اول،۳ماهه دوم  و ۳ ماهه سوم تقسیم بندی کرد.

وضوح کیفیت تصویر سونوگرافی باعث شده تا این روش یکی از الزامات مراقبت های دوران بارداری شود و بدین وسیله ،ساختار و سطح بدن و مغز جنین به راحتی تحت ارزیابی قرار گیرد .امکان مشاهده جنین از زاویه مناسب در این روش به پزشک اجازه می دهد تا هر نوع ناهنجاری مادرزادی در مرحله مناسب تشخیص داده شده و رشد و حالت جنین ،مکان و موقعیت جفت و میزان مایع آمنیوتتیک اطراف جنین تخمین زده شود.

در حال حاضر چندین نوع سونوگرافی وجود دارد که کاربرد اصلی آنها یکسان است.سونوگرافی معمولی ،داپلر(نوعی سونوگرافی رنگی از عروق خونی )،۳بعدی،۴بعدی و اکوکاردیوگرافی جنین.

سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی معمولی

یا همان  سونوگرافی دوبعدی که تصاویر سیاه و سفید را در اختیار پزشک قرار می دهد ،بی خطر ترین روش تصویربرداری در دوران بارداری است که اغلب برای تایید ضربان قلب ،رد هر گونه مشکل و یا حاملگی خارج از رحمی ،تخمین سن بارداری ،تعیین موقعیت جنین و تشخیص ناهنجارییی مانند سندرم داون مورد استفاده قرار می گیرد .

به طور کلی ،کل قسمت های جنین و اکثریت قریب به اتفاق مشکلات جنینی با سونوگرافی معمولی یا دو بعدی قابل بررسی می باشد و استفاده از سونوگرافی ۳بعدی یا ۴بعدی در موارد خاص و محدودی کاربرد دارد.

گاهی اوقات انجام سونوگرافی متوالی ۲بعدی و یا حتی انواع ۳بعدی یا ۴بعدی آن برای تشخیص ناهنجاری های استخوانی کاربرد دارد اما به دلیل آنکه انواع ۳بعدی و ۴بعدی آن انرژی بیشتر به جنین وارد می کند ،باید تنها در صورت لزوم و به تجویز پزشک انجام شود .

برخلاف تصور عمومی این سونوگرافی ۳بعدی و ۴بعدی نیست که نواقص جنینی را بهتر و دقیق تر نشان می دهد ،بلکه ذکر این نکته لازم است که دستگاه ناهنجاری ها را شناسایی نمی کند و متخصص رادیولوژی است که با مهارت خود یافته ها را از هم افتراق داده و ناهنجاری ها را تشخیص می دهد که انجام این امر در بسیاری از موارد با سونوگرافی دو بعدی یا معمولی نیز امکان پذیر است .

با تشکر مدیریت سایت مرکز رادیولوژی و سونوگرافی در اهواز دکتر مرتضی جورابیان

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 2 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان