Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home3/drjoorab/public_html/wp-content/themes/divi-mavaranet-child/functions.php on line 60
دکتر جورابیان / سونوگرافی / اهمیت سونوگرافی در دوران بارداری
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

اهمیت سونوگرافی در دوران بارداری

اهمیت سونوگرافی در دوران بارداری بر هیچ کس پوشیده نیست. یکی از بیشترین درخواست های سونوگرافی، انجام آن در دوران بارداری است که می توان آن را به سونوگرافی ۳ ماهه اول بارداری، ۳ماهه دوم  و ۳ ماهه سوم تقسیم بندی کرد.

وضوح کیفیت تصویر سونوگرافی باعث شده تا این روش یکی از الزامات مراقبت های دوران بارداری شود و بدین وسیله، ساختار و سطح بدن و مغز جنین به راحتی تحت ارزیابی قرار گیرد. امکان مشاهده جنین از زاویه مناسب در این روش به پزشک اجازه می دهد تا هر نوع ناهنجاری مادرزادی در مرحله مناسب تشخیص داده شده و رشد و حالت جنین ،مکان و موقعیت جفت و میزان مایع آمنیوتتیک اطراف جنین تخمین زده شود.

در حال حاضر چندین نوع سونوگرافی وجود دارد که کاربرد اصلی آنها یکسان است. سونوگرافی معمولی، داپلر(نوعی سونوگرافی رنگی از عروق خونی)،۳بعدی، ۴بعدی و اکوکاردیوگرافی جنین.

سونوگرافی در دوران بارداری

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اهمیت سونوگرافی در دوران بارداری می توانید صحبتهای دکتر مرتضی جورابیان را در صفحات اینستاگرام و کانال آپارات دنبال کنید. و یا با درج سوال خود در کادر دیدگاه زیر، با ما در ارتباط باشید.

سونوگرافی معمولی

یا همان سونوگرافی دوبعدی که تصاویر سیاه و سفید را در اختیار پزشک قرار می دهد، بی خطرترین روش تصویربرداری در دوران بارداری است که اغلب برای تایید ضربان قلب، رد هر گونه مشکل و یا حاملگی خارج از رحمی، تخمین سن بارداری، تعیین موقعیت جنین و تشخیص ناهنجارییی مانند سندرم داون مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی، کل قسمت های جنین و اکثریت قریب به اتفاق مشکلات جنینی با سونوگرافی معمولی یا دو بعدی قابل بررسی می باشد و استفاده از سونوگرافی ۳بعدی یا ۴بعدی در موارد خاص و محدودی کاربرد دارد. بنابراین با توجه به اهمیت سونوگرافی در دوران بارداری، این آزمایش روتین باید تحت نظر یک متخصص حاذق انجام شود.

گاهی اوقات انجام سونوگرافی متوالی ۲بعدی و یا حتی انواع ۳بعدی یا ۴بعدی آن برای تشخیص ناهنجاری های استخوانی کاربرد دارد. اما به دلیل آنکه انواع ۳بعدی و ۴بعدی آن انرژی بیشتر به جنین وارد می کند، باید تنها در صورت لزوم و به تجویز پزشک انجام شود.

برخلاف تصور عمومی این سونوگرافی ۳بعدی و ۴بعدی نیست که نواقص جنینی را بهتر و دقیق تر نشان می دهد، بلکه ذکر این نکته لازم است که دستگاه ناهنجاری ها را شناسایی نمی کند و متخصص رادیولوژی است که با مهارت خود یافته ها را از هم افتراق داده و ناهنجاری ها را تشخیص می دهد که انجام این امر در بسیاری از موارد با سونوگرافی دو بعدی یا معمولی نیز امکان پذیر است. در این مقاله سعی کردیم درباره اهمیت سونوگرافی در دوران بارداری با هم صحبت کنیم. شما میتوانید تجربیات خود را از این دوران شیرین از طریق درج دیدگاه در کادر زیر با ما و خوانندگان عزیز به اشتراک بگذارید.

با تشکر مدیریت سایت مرکز رادیولوژی و سونوگرافی در اهواز دکتر مرتضی جورابیان

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + شانزده =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان