دکتر جورابیان / رادیولوژی / بهترین مرکز رادیولوژی
مدت زمان مطالعه ۱۳ دقیقه

بهترین مرکز رادیولوژی

امروزه رادیولوژی از کاربرد های بسیار زیادی در علم پزشکی برخوردار است چرا که از طریق آن می توان انواع بیماری های داخلی را که نیاز به تصویر برداری دارد تشخیص داد. رادیولوژی تشکیل شده از دو کلمه رادیو به معنی تابش و لوژی به معنای بیان می باشد. در رادیولوژی از اشعه ایکس استفاده می شود که از تمامی قسمت های بدن عبور می کند. عبور این اشعه از بدن هیچ نوع درد و خونریزی را به همراه ندارد. کاربرد اصلی رادیولوژی در بیمارستان ها و مکان های درمانی می باشد که به منظور تشخیص و درمان می باشد. ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص بهترین مرکز رادیولوژی، رادیولوژیست کیست؟ و بسیاری از موارد دیگر برای شما صحبت کنیم پس مقاله را تا انتها بخوانید.

رادیولوژیست کیست؟

رادیولوژیست یک پزشک یا متخصص تصویربرداری می باشد که اقدام به آموزش تخصصی در به دست آوردن و تفسیر تصاویر پزشکی گرفته شده با استفاده از اشعه ایکس (رادیوگرافی، CT، فلوروسکوپی) یا مواد رادیواکتیو (پزشکی هسته ای) و یا به روش های دیگر مانند امواج صوتی (سونوگرافی) یا مغناطیس طبیعی بدن (MRI) می کند.
همانند سایر پزشکان، رادیولوژیست باید ابتدا از یک دانشگاه پزشکی معتبر فارغ التحصیل شده باشند و یک مدرک MD یا DO دریافت کرده باشند و حداقل چهار سال تحصیلات پزشکی فارغ التحصیل (اقامت) رادیولوژی را کامل کند. پس از اتمام اقامت، این پزشکان ممکن است تصمیم بگیرند که وارد یک برنامه کمک رسانی و متخصص در یک یا چند منطقه رادیولوژی شوند.

زیرمجموعه رادیولوژیست های تشخیصی

رادیولوژیست، از طریق کارهای گسترده بالینی و تحقیقات مرتبط، همچنین ممکن است در یک یا چند تخصص خاص رادیولوژی، تخصص داشته باشد که عبارتند از:
تصویربرداری از پستان: به تصویربرداری تشخیصی و تشخیص بیماری ها و شرایط پستان می پردازد. این پروسه شامل ماموگرافی، سونوگرافی پستان، MRI پستان و روش های  دیگرپستان مانند بیوپسی می باشد.
رادیولوژی قلب و عروق: به تصویربرداری تشخیصی از بیماری های قلب و سیستم عروقی یا گردش خون (از جمله خون و رگ های لنفاوی) می پردازد، که شامل اشعه ایکس، CT (CT یا CAT)، سونوگرافی و MRI می باشد.
رادیولوژی قفسه سینه: به تصویربرداری تشخیصی و تشخیص بیماری های قفسه سینه، به ویژه قلب و ریه ها می پردازد. این پروسه شامل اشعه ایکس، CT (CT یا CAT)، سونوگرافی، MRI و روش قفسه سینه، مانند بیوپسی ریه و توراسنتز یا تخلیه مایع از قفسه سینه است.
رادیولوژی اضطراری: زیرمجموعه رادیولوژی اختصاص داده شده به تصویربرداری تشخیصی و تشخیص تروما و شرایط اضطراری غیر تروما می باشد. که شامل اشعه ایکس، CT یا CAT)، سونوگرافی و MRI می باشد.
دستگاه گوارش (GI) رادیولوژی: زیرمجموعه رادیولوژی اختصاص داده شده به تصویربرداری تشخیصی و تشخیص دستگاه گوارش (GI) یا دستگاه گوارش (معده و روده) و شکم است. این پروسه شامل فلوروسکوپی، اشعه ایکس، CT (CT یا CT)، روش های سونوگرافی، MRI و GI مانند بیوپسی و مایع و تخلیه آبسه است.
رادیولوژی مجاری تناسلی: هدف از این رادیولوژی تشخیص و درمان ارگان های سیستم تولید مثل و ادراری است که شامل اشعه ایکس، CT (توموگرافی کامپیوتری یا CAT)، MRI و روش هایی مانند بیوپسی، حذف سنگ کلیه و حذف فیبروئید رحم است.
رادیولوژی سر و گردن: زیرمجموعه رادیولوژی می باشد که به تصویربرداری تشخیصی و تشخیص بیماری سر و گردن می پردازد. این پروسه شامل اشعه ایکس، CT (CT یا CAT)، سونوگرافی و MRI می باشد.
رادیولوژی اسکلتی وعضلانی: به تصویربرداری تشخیصی و تشخیص عضلات و اسکلت مربوط می شود، این پروسه شامل اشعه ایکس، CT (CT یا CAT)، سونوگرافی و MRI می باشد.
نورولوژیست: این رادیولوژی به تصویربرداری تشخیصی و تشخیص مغز و سیستم عصبی، سر، گردن و ستون فقرات مرتبط می شود. این پروسه شامل اشعه ایکس، CT یا CAT)، سونوگرافی و MRI می باشد.
رادیولوژی اطفال: زیرمجموعه رادیولوژی اختصاص داده شده به تصویربرداری تشخیصی و تشخیص بیماری کودکان است. این پروسه شامل اشعه ایکس، CT (توموگرافی کامپیوتری یا CAT)، سونوگرافی، MRI و روش هایی مانند فلوروسکوپی، بیوپسی و تخلیه مایع یا مجموعه آبسه ها می باشد.
رادیولوژی مداخله: زیرمجموعه رادیولوژی اختصاص داده شده به تصویربرداری، تشخیص و درمان بیماران با استفاده از تکنیک های مداخله حداقل تهاجمی. این پروسه شامل تصویربرداری و درمان رگ های خونی (مانند آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی و قرار دادن استنت)، روش های بیوپسی، قرار دادن خط و لوله، حذف فیبروئید رحم، تخلیه مایع و آبسه است. این عارضه ممکن است با هدایت تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس، فلوروسکوپی، CT (CT یا CAT)، سونوگرافی یا MRI انجام شود.
رادیولوژی هسته ای: به تصویربرداری، تشخیص و درمان بیماران با استفاده از دوزهای ردیابی مواد رادیواکتیو می پردازد. این پروسه شامل تصویربرداری از قلب، سیستم اسکلتی و اکثر اندام های بدن (مثلا تیروئید و غدد پاراتیروئید، کبد، طحال، کلیه ها، ریه ها و غیره) است. همچنین شامل درمان های مختلفی در بدن مانند غده تیروئید و سرطان تیروئید می شود. روش های تصویربرداری شامل تصویربرداری با گاما، PET و PET / CT می باشد.
رادیولوژی انکولوژی: درمان سرطان با استفاده از اشعه است. اشعه ممکن است از منبع بیرونی اشعه ایکس تحویل داده شود یا ممکن است به بدن منتقل یا تزریق شود.

رادیولوژی قفسه سینه

رادیولوژی یا اشعه ایکس از قفسه سینه با دوز بسیار کمی از تابش یونیزه برای تولید تصاویر داخل سینه استفاده می شود. این پروسه را برای ارزیابی ریه ها، دیواره قلب و قفسه سینه استفاده می نمایند و می تواند برای تشخیص ضعف تنفس، سرفه های مداوم، تب، درد در قفسه سینه یا سینه آسیب دیده استفاده شود. همچنین ممکن است برای کمک به تشخیص و نظارت بر درمان انواع بیماری های ریه مانند پنومونی و انواع سرطان  نیز استفاده کنند. از آنجا که اشعه ایکس یا رادیولوژی قفسه سینه سریع و آسان است، در نتیجه برای تشخیص و درمان اضطراری  بیماری بسیارمفید می باشد. این تست نیاز به هیچ  گونه کمک و یا آماده سازی خاصی ندارد. در صورتی که متقاضی حامله باشد، به دکتر و تکنسین خود  باید قبل از اعمال این آزمایش اطلاع دهد.
به منظور راحتی در این پروسه بهتر است از داشتن هر نوع زیور آلاتی خودداری نمایید و قبل از انجام این آزمایش آن را در آورده باشید و در خانه قرار دهید. به منظور سهولت در تسریع این پروسه از متقاضی خواسته می شود که لباس راحتی را برتن نمایید.

اشعه ایکس قفسه سینه تصاویری از قلب، ریه، راه های هوایی، رگ های خونی و استخوان های ستون فقرات و قفسه سینه را تولید می کند. اشعه ایکس (رادیوگرافی) یک آزمایش پزشکی غیرمخرب است که به پزشکان کمک می کند تا وضعیت های اورژانسی را تشخیص و درمان کنند. تصويربرداری با اشعه ایکس شامل قرار گرفتن بخشی از بدن در یک دوز کوچکی از اشعه یونیزاسیون برای تولید تصاویر داخل بدن است، همچنین قدیمی  ترین نوع آزمایش از قفسه سینه می باشد که اغلب از فرم های تصویربرداری پزشکی استفاده می شود.
برخی روش های معمول استفاده از رادیولوژی قفسه سینه کدام است؟
 cx-ray سینه برای ارزیابی ریه ها، دیواره قلب و قفسه سینه انجام می شود.
پزشکان از معاینات با این روش رادیولوژی برای کمک به تشخیص و یا نظارت بر درمان موارد زیر استفاده می کنند.
– ذات الریه
– نارسایی قلبی و سایر مشکلات قلبی
– آمفیزم (نوعی وضعیت غیر نرمال ریوی است)
– سرطان ریه
– داشتن مجموعه ای از مایعات یا هوا در اطراف ریه ها
پس برای انجام این پروسه بهتر است به یک مرکز سونوگرافی مجهز و نوین مراجعه شود.

نحوه ای انجام رادیولوژی قفسه سینه

این روش نیاز به هیچ گونه آماده سازی خاصی ندارد و تنها از متقاضی خواسته می شود که لباس خود را تغییر دهد.
زنان همیشه باید در صورت امکان احتمال حاملگی حتما به پزشک اطلاع دهند. باید بگوییم که بسیاری از آزمایشات تصویربرداری در دوران بارداری انجام نمی شود و پزشک آن را تجویز نمی نماید زیرا جنین در معرض تابش انواع اشعه های خطر زا قرار می دهد.

مشاوره آنلاین

رادیولوژی لگن

یکی از راه های تشخیصی مشکلات این ناحیه انجام رادیولوژی لگن می باشد، که به پزشک کمک می کند تا از این ناحیه تصویر برداری کند و اندام های داخلی این بخش را مشاهده کند.
مفصل لگن تشکیل شده از سه استخوان ایلیوم، ایسکیوم و پوبیس می باشد. انجام این سونوگرافی برای خانم های باردار و کودکان به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود مگر اینکه عدم انجام رادیولوژی خطرات زیادی را به همراه داشته باشد.
از جمله دلایل انجام رادیولوژی آسیب دیدگی ناحیه لگن در اثر تصادف یا سقوط از ارتفاع می باشد که به پزشک کمک می کند تا بتواند بیماری های مختلف را تشخیص دهد مانند:
– آرتروز
– در رفتگی ران
– شکستگی لگن
– تومور ها
– سفت بود ستون فقرات
– التهاب ساکروایلیت

سونوگرافی لگن

نحوه انجام رادیولوژی لگن

1- در ابتدا ناحیه مورد نظری که نیاز به رادیولوژی دارد باید مشخص شود و با توجه به آن از بیمار خواسته می شود تا لباس های خود را تعویض کند.
2- بعد از پوشیدن لباس های بیمارستان بیمار نباید هیچ نوع وسایل فلزی از قبل جواهرات، عینک و … را به همراه خود داشته باشد.
3- بعضی از بیماران هستند که در قسمتی از بدن خود پلاتین دارند این موضوع منجر به عدم عبور اشعه ایکس می شود.
4- اگر هدف از انجام رادیولوژی معاینه روده باشد بیمار حتما می بایست به صورت ناشتا رادیولوژی را انجام دهد.
5- در بعضی از مواقع به منظور تصویر برداری از ماده حاجب استفاده می شود که به بدن تزریق می شود.
6- برای تصویر برداری تکنسین از بیمار می خواهد تا دراز بکشد یا بنشیند تا بتواند وضعیت های مختلف را تصویر برداری کند.
7- دوربین های بزرگی روی بدن بیمار حرکت می کند تا بتواند تصویر برداری را از ناحیه مورد نظر انجام دهد.
8- در زمان انجام رادیولوژيی حتما بیمار باید در جای خود ثابت باشد همچنین نفس خود را در زمان انجام تصویر برداری حبس کند تا تصویر برداری به درستی انجام شود.
9- بعد از اتمام رادیولوژی تصاویر برروی رایانه بررسی می شوند و در صورت درست بودن تصویر برداری به پزشک تحویل داده می شود.

ویژگی های بهترین مرکز رادیولوژی

از جمله ویژگی های یک مرکز رادیولوژی خوب عبارتند از:
– نوبت دهی سریع و آسان به افراد
– از محیطی آرام، زیبا و دلنشین برخوردار باشد.
– کادر مجهز و با سابقه
– مجهز بودن مرکز به دستگاه های جدید و پیشرفته
– سابقه مرکز پزشکی و همچنین پزشکان مرکز
– بیمار محور باشند یعنی سلامتی مراجعه کننده ها در مقابل اهداف شخصی و مالی از اولویت بالاتری برخوردار باشد.
– برای زمان مراجعه کننده ها ارزش قائل باشند و با برنامه ریزی صحیح از اتلاف وقت جلوگیری کنند.
– از میزان رضایت مندی بالایی برخوردار باشد.
– پرسنل مرکز برخورد مناسبی را با مراجعه کننده ها داشته باشند.
– هزینه منصفانه ای را از مراجعین دریافت کنند.

خدمات رادیولوژی و سونوگرافی دکتر مرتضی جورابیان

از جمله خدمات رادیولوژی و سونوگرافی دکتر مرتضی جورابیان عبارتند از:
• اکوکاردیوگرافی جنین
• تشخیص و درمان چسبندگی رحم
• انجام سونوگرافی NT
• درمان چسبندگی جفت
• انجام سونوگرافی 3 بعدی و 4 بعدی
• سونوگرافی کالر داپلر
• انجام سونوگرافی ترانس رکتال و ترانس واژینال
• سونوگرافی شکم و لگن
رادیوگرافی IVP
• سیتی اسکن مغز
• رادیولوژی قفسه سینه

راه های ارتباط با سونوگرافی دکتر جورابیان

آدرس: اهواز، کیانپارس، خیابان شهریور شرقی، جنب فروشگاه لطیفی اسپرت، مجتمع پزشکی آریان

شماره های تماس

۰۹۳۳۲۲۳۴۴۳۴ (پذیرش صبح)

۰۶۱۳۳۳۶۲۸۰۲(پذیرش عصر)

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 8 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان