دکتر جورابیان / سونوگرافی / سونوگرافی لگن در آقایان
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

سونوگرافی لگن در آقایان

ممکن است مردان دارای علائم مختلفی باشند و به تجویز متخصصین باید سونوگرافی لگن را انجام دهند.در این سونوگرافی مثانه ،پروستات و ضمائم آن و عروق داخل لگن بررسی می شود همچنین معاینه جهت وجود توده و یا ضایعه فضاگیر داخل لگن انجام می گیرد. مهمترین جز داخل لگنی در آقایان پروستات است وپروستات غده ای به اندازه یک گردوی کوچک در زیر مثانه و جلوی مقعد است. شایع ترین مشکل پروستات بزرگ شدن آن است، این مسئله با افزایش سن طبیعی است ولی گاهی مشکلاتی را ایجاد می کند. حجم طبیعی پروستات حداکثر تا ۳۰سی سی است، در سونوگرافی لگن که با مثانه پر انجام می شود حجم پروستات قابل اندازه گیری همچنین روش دقیق تر بررسی پروستات انجام سونوگرافی از راه مقعد است.

سونوگرافی لگن در آقایان

در آقایان که اضافه وزن بیش از حد و چربی زیر شکمی فراوانی دارند گاهی اندازه گیری دقیق حجم پروستات امکان پذیر نیست و در این موارد معمولا توصیه به انجام سونوگرافی مقعدی می شود. نکته ایی که همه شما باید بدانید این است که با سونوگرافی از روی شکم می توان حجم پروستات را ارزیابی کرد ولی برای تشخیص سرطان پروستات این روش دقیق نیست و در صورت هر گونه مشکل پروستات انجام سونوگرافی از راه مقعد ترجیح داده می شود.

در مواردی که آقایان مشکوک به سرطان پروستات باشند سونوگرافی مقعد به این گونه که پروب از راه مقعد وارد بدن می شود و امواج تصاویری از پروستات را بر روی مانیتور نشان می دهند و تمامی بی نظمی ها، برآمدگی ها و یا تومورها دیده می شود و در صورت دیده شدن توده از آن نمونه برداری شده و برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه ارسال می شود.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 12 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان