Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home3/drjoorab/public_html/wp-content/themes/divi-mavaranet-child/functions.php on line 60
دکتر جورابیان / سونوگرافی / سونوگرافی های لازم در بارداری
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

سونوگرافی های لازم در بارداری

سونوگرافی های لازم در بارداری

اینکه چه تعداد سونوگرافی در بارداری انجام دهیم یکی از سوالاتی است که اغلب افراد می پرسند. همه سونوگرافی که برای بارداری ضروری است برای اطلاع از سلامت مادر و جنین ، تعیین جنسیت جنین و .. می باشد. با این سونوگرافی ها مادر کمتر دچار نگرانی درباره وضعیت جنین می شود. گاهی استفاده از سونوگرافی جنبه سرگرمی دارد فراهم کردن آلبومی از عکس های جنین در قبل از تولد تا زمان تولد و نشان دادن آن به فرزند خود در زمانی که بزرگ شود. ولی باید در این میان مراقب بود تا در مواقع ضروری از سونوگرافی استفاده شود وگرنه صدماتی به جنین وارد می کند. مرکز سونوگرافی در اهواز یکی از مراکزی است که سونوگرافی های ضروری در دوران بارداری را انجام می دهد.

تعداد سونوگرافی در دوران بارداری

به طور کلی 4 نوع سونوگرافی در دوران بارداری انجام می شود که به شرح ذیل می باشد:

  1. برای تعیین بارداری در داخل رحم یا خارج از رحم که در اوایل بارداری سونوگرافی انجام می شود.
  2. سونوگرافی در هفته 12 بارداری برای بررسی رشد اندام های جنین انجام می شود. در این روش اندام هایی مانند پشت گردن، بینی، معده، مثانه، شکل گیری سر نوزاد، تقارن اعضای دیگر مانند دست و پا مشاهده می شود. از دیگر مسائلی که در این روش قابل مشاهده می باشد قد جنین، صدای تپش قلب جنین می باشد که برای تشخیص سن حاملگی استفاده می شود. در این تشخیص اگر چیز غیر عادی نظیر اینکه اندازه گردن جنین بیش از 3 میلیمتر باشد پزشک از آزمایشی به نام آمینوسنتز برای بررسی پرزهای جنین در مایع آمنیون استفاده می کند تا به ارزیابی غیر طبیعی بودن کروموزوم بپردازد.
  3. در هفته 22 بارداری جنین تقریبا به رشد اندام ها مخصوصا اندام های داخلی ادامه می دهد. با روش تصویربرداری می توان اندام های داخلی نظیر قلب و سر را مشاهده کرد. در این زمان می توان پی به جنسیت جنین برد و با این سونوگرافی قابل تشخیص می باشد.
  4. در هفته 32 بارداری بدن جنین به رشد کامل رسیده است. برای بررسی رشد مغز جنین از سونوگرافی استفاده می شود. در این زمان بدن جنین به دلیل اینکه کامل شده در هم جمع می شود و جایی برای تحرک در رحم مادر ندارد.

شرایط انجام سونوگرافی بیش از 4 مرتبه

در صورتی که مادر یا جنین دارای مشکل خاصی باشند از سونوگرافی دیگری برای تشخیص اختلال غیر از موارد مذکور می توان استفاده کرد. این اختلالات شامل مواردی به شرح ذیل می باشد:

  1. فشار خون بالای مادر
  2. بیماری هایی نظیر دیابت
  3. کوچک بودن اندازه جنین
  4. امکان چند قلویی بودن جنین

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر مرتضی جورابیان مدیر رادیولوژی و سونوگرافی اهواز

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 17 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان