دکتر جورابیان / سونوگرافی / سونوگرافی در اهواز
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

سونوگرافی در اهواز

سونوگرافی برای تشخیص بسیاری از بیماری ها و همچنین در دوران بارداری خانم ها بسیار حائز اهمیت است. دکتر جورابیان سونوگرافی در اهواز با جدیدترین دستگاه ها انجام می دهند و مطالب زیر را برای آگاهی بیشتر شما عزیزان ارائه کرده است.

سونوگرافی چیست ؟

تصویر برداری با امواج اولتراسوند یا همان سونوگرافی شامل در معرض قرار دادن قسمتی از بدن با امواج صوتی با فرکانس بالا به منظور ایجاد تصاویر داخل بدن است.
امواج اولتراسوند به صورت Real-time گرفته می شود. لذا قادرند ساختمان و حرکت ارگان های داخلی بدن و همچنین جریان خون داخل عروق را نشان بدهند.
جهت انجام سونوگرافی در اهواز شخص بعد از مراجعه به مراکز تصویر برداری که زیرنظر  متخصص رادیولوژی و سونوگرافی دکتر جورابیان، پس از انجام مراحل پذیرش و ثبت نام و آمادگی های لازم، به محل انجام سونوگرافی هدایت می شود. بعد از دراز کشیدن بر روی تخت، با به کار بردن ژل بر روی پوست، یک وسیله (پروپ سونوگرافی) که با دست شخص انجام دهنده سونوگرافی، نگه داشته می شود و فشار موضعی بر روی محل مورد نظر، تصاویر ضروری تهیه می شود. این تصاویر به وسیله متخصص رادیولوژی و سونوگرافی تفسیر شده و گزارش لازم جهت ارائه به پزشک ارجاع دهنده به بیمار تحویل داده می شود.

برای آشنایی با بهترین مرکز سونوگرافی در اهواز می توانید اطلاعات مفیدی از مقاله لینک شده کسب کنید.

کاربرد سونوگرافی

امکان انجام سونوگرافی از قسمت های مختلف بدن وجود دارد. شکم، لگن، رحم، پستان، بیضه ها، تیروئید، عروق داخل بدن حتی سطح پوست و زیر پوست. همچنین از سونوگرافی می توان برای اقدامات مداخله ای از قبیل نمونه برداری بافتی (بیوپسی) و خارج کردن مایعات غیرطبیعی تجمع یافته در بدن استفاده کرد. گرچه برای به دست آوردن یک سونوگرافی خوب، داشتن یک دستگاه خوب و دقیق لازم است. ولی مسلما کافی نیست از میان روش های مختلف تصویر برداری، سونوگرافی بیش از بقیه به مهارت پزشک انجام دهنده آن وابسته است. دکتر مرتضی جورابیان با تجربه و مهارت بالایی که دارند یکی از دقیق ترین سونوگرافی ها را در اهواز برای بیماران انجام می دهند.
در سونوگرافی، متخصص رادیولوژی و سونوگرافی باید آن قدر مهارت داشته باشد که بتواند ضایعه احتمالی را کشف کرده، آن را در زاویه مناسب ببیند و روی مانیتور دستگاه نشان دهد.
تصویری که همراه با گزارش سونوگرافی به بیمار ارائه می شود، در واقع تصویر یا تصاویر منتخبی از صدها تصویری است که متخصص تصویر برداری در حین انجام سونوگرافی بر روی مانیتور دستگاه مشاهده کرده است.

مکانیسم سونوگرافی چیست

در سونوگرافی امواجی که استفاده می شود از جنس امواج صوتی یعنی می توان گفت همان صدا هستند و خطری برای سلامت بدن ندارد. همان طور که گفته شد این ها امواج صوتی هستند جنس آن ها همانند صدا است. اما به دلیل بالا بودن فرکانس یا بسامد آن ها از طریق گوش انسان شنیده نمی شود. با این حال ویژگی های صوت و صدا را دارند یعنی زمانی که با موانع برخورد می کنند منعکس می شوند. سونوگرافی هیچگونه دردی را برای فرد به وجود نمی آورد و در زمان انجام دادن بیمار احساس ناراحتی نمی کند.

نحوه انجام سونوگرافی در اهواز

دکتر جورابیان جهت انجام سونوگرافی در اهواز از یک وسیله یا ابزار خاصی که روی اندام فرد قرار می دهد. امواج صوتی با فرکانس بالا که نمی توان با گوش آن ها را شنید به داخل بدن می تاباند. این امواج پس از برخورد به بافت های گوناگون بدن بازتابیده شده و امواجی که بازتاب شده است را به وسیله همان ابزار دوباره دریافت می شود. داخل بدن انسان از بافت های گوناگونی تشکیل شده است که قدرت آن ها در بازتابش امواج صوتی متغیر می باشد. برخی از آن ها امواج صوتی را بهتر و برخی کمتر منعکس می کنند. امواجی از بدن به وسیله یک کامپیوتر بررسی و ارزیابی می شوند به شکل یک تصویر دریافت می شوند.

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی بیشتر جهت مشاهده بافت های نرم اندام استفاده می شود. پس سونوگرافی ابزار مناسبی جهت تشخیص مشکلات استخوان نیست. اما با آن می توان برخی از مشکلات عضلات، رباط ها، تاندون ها و بیشتر بافت های دیگر را ارزیابی کند. سونوگرافی امکان دارد به شکل دو بعدی و یا سه بعدی مشاهده شود. همچنین می توان تصویر سونوگرافی اندام را در زمان حرکت و فعالیت مشاهده کرد. سونوگرافی قلب را اکاردیوگرافی هم نیز می گویند.

نوع منحصر به فردی از سونوگرافی به نام سونوگرافی داپلر وجود دارد. این روش تصویر برداری بر طبق پدیده داپلر عمل می کند. منظور از انجام آن ارزیابی میزان و سرعت جریان خون در وریدها و شریان های بدن است. در ارتوپدی از سونوگرافی داپلر بیشتر استفاده می کنند که جهت بررسی احتمال لخته شدن خون در وریدهای عمقی ساق DVT مورد استفاده قرار می گیرد. دکتر جورابیان در انجان این سونوگرافی در اهواز مهارت و تجربه بالایی دارند.

سونوگرافی دکتر جورابیان در تمامی انواع سونوگرافی ها توانسته است موفقیت های چشمگیری را از آن خود کند . این مرکز سونوگرافی توانسته است با پیشرفت علم هماره با متدهای خاص و منحصربه فردی تمام انواع سونوگرافی ها را به بهترین شکل انجام دهد . همواره شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی با شماره   25 70 33 33 -061 تماس حاصل نمائید .
 

تاریخچه سونوگرافی

در سال ۱۷۹۴ میلادی یک دانشمند ایتالیایی، پرواز خفاش ها را در شب و توانایی آنها را برای جلوگیری از برخورد با مانع مورد دقت قرار داد. او دریافت که این جانوران به جای نور با صدا هدایت می شوند. به عبارت دیگر این موجودات با گوش خود می بینند، اما صداهایی که گوش انسان آنها را درک نمی کند. او آنها را اولتراسوند (فراصوت) نامید. اما در واقع مبدا تاریخی استفاده از سونوگرافی به سانحه کشتی تایتانیک در سال ۱۹۱۲ باز می گردد.

در آن زمان فرانسوی ها که از امواج اولتراسوند برای یافتن زیر دریایی های شدمن استفاده می کردند، آن را برای یافتن لاشه کشتی غرق شده تایتانیک به کار گرفتند. بعد ها در مرکز تحقیقات نیروی دریایی آمریکا با استفاده از سونوگرافی به تشخیص سنگ های کیسه صفرا پرداختند. به تدریج این روش جایگاه خود را در بین روش های تشخیص پزشکی پیدا کرد. به طوری که امروزه به صورت بسیار گسترده در بررسی انواع بیماری ها در بسیاری از اعضای داخلی بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

سونوگرافی

مزیت های سونوگرافی در اهواز

هر چند استفاده از اشعه ایکس در تصویر برداری از بدن انسان در حدی نیست که عارضه ای ایجاد کند. اما استفاده از آن در بررسی زنان باردار، بررسی وضعیت جنین در شکم مادر و بررسی های مکرر در برخی بیماری ها و دیگر موارد می تواند عوارض جبران ناپذیری از جمله ناهنجاری های مادرزادی جنین، افزایش میزان سقط جنین در ماه های نخست بارداری، عقب ماندگی، رشد،ک وری جنین و انواع سرطان های خون در کودکان را به همراه داشته باشد. دکتر جورابیان با جدیدترین دستگاه ها و با دقت بسیار بالا سونوگرافی را در اهواز برای بیماران و مادران باردار انجام می دهند.

مزیت سونوگرافی نسبت به اشعه ایکس

با ورود روش سونوگرافی به دنیای تصویر برداری پزشکی و کاربرد امواج صوتی به جای اشعه ایکس از بروز این مشکلات تا حدود زیادی جلوگیری به عمل آمد و توانایی های تشخیص بسیاری را در اختیار متخصصین رادیولوژی قرار داد. ولی ذکر این نکته ضروری است که همچنان در موارد زیادی، انجام رادیولوژی با اشعه ایکس بر سونوگرافی ارجح است. بدیهی است که دکتر جورابیان سونوگرافی در اهواز  را با تکیه بر دانش پزشکی خود و بر پایه مطالب علمی روش تصویر برداری مناسب را برای شما انتخاب خواهد کرد. باید بدانیم که روش های تصویربرداری مکمل یکدیگرند و پزشک شما با به کار گیری و در خواست چند روش تصویر برداری مسیری را انتخاب می کند، که باعث تشخیص زودرس شده و در عین حال کمترین عوارض را برای شما داشته باشد.
باید توجه داشته باشید که همیشه گران ترین روش تصویر برداری، مناسب ترین و دقیق ترین روش تصویربرداری برای ارزیابی و تشخیص بیماری شما نیست. بلکه عوامل متعددی در انتخاب نوع تصویر برداری موثر هستند.
بنابراین انتخاب روش مناسب تشخیص را به پزشک خود بسپارید و با آمادگی کامل و رعایت موارد مربوط به انجام آن اقدام کنید. توصیه می کنیم قبل از انجام سونوگرافی در اهواز حتما با دکتر جورابیان مشورت کنید.

محدودیت های سونوگرافی

به طور کلی امواج اولتراسوند به وسیله هوا یا گاز قطع می شوند. بنابراین سونوگرافی یک وسیله ایده آل برای بررسی قسمت هایی از بدن که در داخل آنها هوا و گاز وجود دارد (مثل معده و روده ها) نیست. با کمک آن موارد برای بررسی معده و روده ها از سایر روش های تصویر برداری نظیر انجام گرافی با ماده حاجب، سی تی اسکن و یا MRI استفاده می شود. در موارد خاصی نیز جهت بررسی دقیق بسته به صلاح دید متخصص بالینی نیاز به انجام آندوسکوپی و یا کونولوسکوپی است.
بنابراین قبل از انجام سونوگرافی در اهواز درباره مشکل خود از دکتر جورابیان یا متخصص سونوگرافیست خود مشورت بگیرید. هنگامی که شما با مشکل معده یا روده به پزشک مراجعه می کنید، برای شما سونوگرافی شکم و لگن در خواست می شود. در واقع هدف این است که از سلامتی سایر قسمت ها از جمله کبد، کیسه صفرا و مجاری صفراوی، طحال، کلیه ها و …اطمینان حاصل شود. تا اقدامات بعدی تشخیصی برروی یافتن علت مشکل گوارشی متمرکز شود.

با تشکر مدیریت سایت مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر مرتضی جورابیان

سونوگرافی در اهواز

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. دیانا

  بهترین زمان انجام سونوگرافی چه وقتی است؟

  پاسخ
  • drjoorabian

   بهترین زمان برای تشخیص حاملگی بعد از هفته ۶ از اولین روز اخر ین دوره قاعدگی است که معمولا جنین و ضربان قلب در اکثر موارد ( بجز موارد استثنا ) دیده میشود

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =

تماس سریع با دکتر جورابیان