دکتر جورابیان / سونوگرافی / نحوه ی تشخیص جنسیت جنین از سونوگرافی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

نحوه ی تشخیص جنسیت جنین از سونوگرافی

نحوه ی تشخیص جنسیت جنین از سونوگرافی

همواره والدین اشتیاق بسیار زیادی برای آگاهی از جنسیت فرزند خود قبل از تولد دارند و حتی ممکن است برای رسیدن به هدفشان راه های مختلفی را امتحان کنند اما باید این واقعیت را قبول کرد که روش های محدودی برای تشخیص دقیق جنسیت جنین وجود دارد.
امروزه سونوگرافی یکی از روش های دقیق تشخیص جنسیت در سراسر جهان محسوب می شود، البته باید در نظر داشت که همین روش اگر در زمان بندی مناسب، توسط تجهیزات دقیق و پزشک باتجربه انجام نشود، احتمال خطا در تعیین جنسیت را افزایش می دهد.

چه زمانی برای تشخیص جنسیت جنین با سونوگرافی مناسب است؟

درحقیقت، جنسیت جنین از همان زمان لقاح مشخص می شود ولی زمانی که برای تشخیص جنسیت از طریق سونوگرافی درنظر گرفته می شود از 12 هفتگی (سه ماهگی ) به بعد است و هنگامی که سن بارداری مادر 14 هفته می شود، پزشک تحت شرایط مطلوب به طور قطع شما را از جنسیت فرزندتان آگاه می کند.
اغلب این سوال و یا نگرانی در بین مادران باردار به وجود می آید که آیا انجام سونوگرافی برای جنین مضر است یا خیر؟! در واقع تحقیقات بسیاری در زمینه فرآیند سونوگرافی و امواجی که در این دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد انجام شده است ولی تا کنون گزارشی که نشان دهنده ی تاثیرات منفی این عمل بر سلامتی مادر و جنین باشد منتشر نشده است.
مادران باردار حتما باید توجه داشته باشند که زمان و تعداد دفعات سونوگرافی، توسط دکتر متخصص تعیین می شود و این عمل به هیچ وجه نباید به صورت خودسرانه و بنا به تشخیص مادر باشد. سونوگرافی های سه بعدی و چهار بعدی از انواع دیگر سونوگرافی با تکنولوژی پیشرفته ترهستند که در مواقع لزوم و برای بررسی دقیق تر اندام های جنین توسط پزشک توصیه می شوند.

راه تعیین جنسیت در سه ماهگی چیست؟

حال سوالی که پیش می آید این است که سونوگرافیست چگونه قادر به تشخیص جنسیت جنین می باشد؟ از طریق چه نشانه هایی تفاوت جنین دختر و پسر در سونوگرافی مشخص می شود؟
درست هنگامی که مادر در نهایت کنجکاوی به سر می برد تا هرچه زودتر متوجه دختر یا پسر بودن فرزند خود شود، سونوگرافیست در تلاش است تا از طریق بررسی دقیق عضو جنسی جنین، مادر را نسبت به این موضوع آگاه کند. دربرخی موارد حالت قرار گیری جنین در رحم مادر به گونه ای است که دکتر را در تشخیص ناتوان می کند و اندام جنسی در معرض دید قرار نمی گیرد.
به هنگام انجام سونوگرافی به جهت تشخیص جنسیت به برآمدگی که در بین پاهای جنین وجود دارد توجه می شود، شکل تغییرات و نوع آلت جنسی جنین در این ناحیه مشخص می کند که جنین دختر است یا پسر؟ اقدامات صورت می گیرد.

تفاوت های جنین دختر و پسر در سونوگرافی

نتیجه سونوگرافی درجنین دختر

آنچه جنین دختر را از جنین پسر متمایز می کند تفاوت در اندام جنسی آنهاست. یک جنین زمانی دختر تشخیص داده می شود که فاقد آلت جنسی مردانه باشد و در برآمدگی بین دو پا خطوط موازی وجود داشته باشد، بنابراین اولین نشانه ای که در جنین دختر رویت می شود داشتن یک اندام جنسی بصورت لبیا است.
جنسیت جنین دختر کمی دیرتر از جنین پسر آشکار می شود و می توان هفته ی سیزدهم بارداری را زمان نسبتا مناسبی برای مشخص شدن تقریبی جنین دختر دانست زیرا در این سن بارداری اگر در ناحیه ی جنسی جنین خطوط موازی با ستون فقرات وجود داشته باشد و همچنین جنین به پهلوی راست باشد، جنین دختر اعلام می شود.

نتیجه سونوگرافی درجنین پسر

در ماه سوم بارداری، درناحیه ی برآمدگی بین پا برای جنین پسر، برجستگی کوچکی به شکل آلت جنسی مردانه و کیسه ی بیضه در حال رشد است. درنزدیکی این ناحیه برآمدگی بند ناف نیز قرار دارد با این تفاوت که بند ناف نسبت به اندام جنسی مردانه غالبا بزرگ تر و بلند تر است. از این رو اگر پزشکی ناشیانه عمل سونوگرافی را انجام دهد ممکن است بند ناف را با آلت تناسلی اشتباه بگیرد.
یکی دیگر از نشانه هایی که به پزشک در تشخیص جنسیت کمک می کند زاویه ی برآمدگی بین دو پا است، در بیشتر موارد زمانی که جنین درحالت پهلوی چپ قرار بگیرد و همچنین اندازه ی این زاویه بالاتر از سی درجه باشد، نوع جنین پسر تعیین می شود اما مسلما این موضوع نیز می تواند استثنا داشته باشد.

روش تعیین جنسیت با سونوگرافی در شش هفتگی !!

در هفته ی ششم بارداری با بررسی محل جفت از طریق سونوگرافی، جنسیت جنین پیش بینی می شود. این نوع تشخیص که به روش رمزی رایج است از طرف بیشتر پزشکان منع می شود.

بزرگترین خطردر سونوگرافی چیست؟!

گاهی اوقات سن بارداری که توسط سونوگرافی مشخص می شود نادرست است که این اتفاق اغلب در اوایل بارداری که جنین خیلی کوچک است رخ می دهد. همان گونه که ممکن است سن بارداری اشتباه تخمین زده شود در تعیین جنسیت توسط سونوگرافی نیز احتمال خطا وجود دارد. از این رو عمل غربالگری دوران بارداری برای به حداقل رساندن چنین خطاهایی توسط پزشک توصیه می شود.

تشخیص بسیاری از سونوگرافی ها امروزه با مجهزترین دستگاه ممکن شده است. سونوگرافی دکترمرتضی جورابیان در اهواز همگام با علم روز دنیا خدمات شایانی را به شما عزیزان ارائه می دهد. شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 25 70 33 33 -061 و اینستاگرام حاصل نمائید .

عوامل موثر در تعیین جنسیت اشتباه

برخی عوامل وجود دارند که می توانند پزشک را در زمان سونوگرافی دچار تشخیص نادرست یا ناتوان کنند، مثلا ممکن است جنین به گونه ای در رحم مادر قرار بگیرد که ناحیه ی تناسلی آن دیده نشود و یا مادر به قدری دچار اضافه وزن باشد که شرایط برای تشخیص دشوار شود.

سعی کنید برای انجام سونوگرافی به مراکزی مراجع کنید که دارای دستگاه ها و تجهیزات به روز و جدیدتری هستند چرا که دستگاه های فاقد کیفیت و فرسوده ، احتمال اشتباه در نتیجه سونوگرافی را افزایش می دهند.
در نهایت زمانی بهترین و دقیق ترین نتیجه را از سونوگرافی خواهید گرفت که در کنار رعایت تمام نکات، مناسب ترین زمان را برای رفتن به سونوگرافی جهت تعیین جنسیت انتخاب کنید. چرا که در مراجعه زود هنگام بخاطر کوچکی و عدم مشخص بود اندام جنسی و در مراجعه دیر هنگام بدلیل بزرگ شدن جنین و کم شدن فضای رحم، تشخیص با خطا همراه خواهد بود.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مرتضی جورابیان در اهواز.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان