دکتر جورابیان / اخبار / VCUG چیست و چه کاربردی دارد ؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

VCUG چیست و چه کاربردی دارد ؟

سیستروتروگرام (VCUG) روش تصویربرداری از دستگاه ادراری فرد است که از مقدار کمی اشعه استفاده می کند. کودک ممکن است هنگام ادرار کردن احساس درد داشته باشد. برای علت یابی و تشخیص این مشکل از سیستروتوروگرام (VCUG) استفاده می شود. این آزمایشی از اشعه X و محیط کنتراست استفاده می کند تا فرآیند ادرار کردن کودک را نشان دهد. آیا کودک شما هنگام ادرار کردن احساس درد دارد؟ علت آن چیست و چگونه درمان می شود؟ یکی از روش های تشخیص علت این مشکل سیستروتروگرام (VCUG) است، ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص این موضوع صحبت کنیم.

عکس-VCUG

نحوه گرفتن عکس vcug

بعد از پر شدن مثانه کودک با مایع به نام ماده کنتراست، دستگاه پرتوی ایکس پرتوهای اشعه را از طریق شکم و لگن ارسال می کند و تصاویر روی مانیتور یا کامپیوتر ضبط می شوند. این تصاویر به پزشکان کمک می کند تا در بخش هایی از سیستم ادراری از جمله مثانه، مجرای ادراری (لوله اتصال مثانه با قسمت بیرونی بدن) و مجرای ادرار (لوله هایی که کلیه ها را به مثانه وصل می کنند) مشکلات را مشاهده کرد.
تصاویر اشعه ایکس سیاه و سفید است قطعات متراکم بدن مانند استخوان ها که مانع عبور پرتوی اشعه ایکس از بدن می شود. تصویر اشعه ایکس سفید رنگ و مواد کنتراست نیز سفید به نظر می رسد. هنگامی که اندام دستگاه ادراری پر باشد قابل مشاهده هستند، بافت های نرم بدن مانند پوست و عضلات اجازه می دهد تا پرتوهای اشعه ایکس از روی آنها عبور کرده و تاریک تر به نظر برسد، همچنین باید به این نکته اشاره کرد که هوا در معده و روده سیاه می باشند.

یک تکنسین یا رادیولوژیست پرتونگاری با استفاده از تکنیکی بنام فلوروسکوپی اشعه ایکس را می گیرد، در حالی که مواد کنتراست مثانه فرزند شما را پر می کند، سپس در حالی که فرزند شما مثانه را خالی می کند تکنسین یا رادیولوژیست یک فیلم با اشعه ایکس روی صفحه نمایش مایعی را که از طریق دستگاه ادراری در حال حرکت است تماشا می کند در نهایت یکسری فیلم های اشعه ایکس ضبط می شود.

تشخیص بسیاری از سونوگرافی ها امروزه با مجهزترین دستگاه ممکن شده است. سونوگرافی دکترمرتضی جورابیان در اهواز همگام با علم روز دنیا خدمات شایانی را به شما عزیزان ارائه می دهد. شما می توانید جهت تعیین وقت قبلی با شماره تلفن 25 70 33 33 -061 تماس حاصل نمائید .

آماده کردن کودک برای سیستروتروگرام (VCUG)

• نوشیدن مقدار زیادی آب به کودک کمک می کند تا مثانه آماده شود.
• 24 ساعت پس از انجام آزمایش از حمام صابون یا حباب در حمام کودک خود استفاده نکنید.

مراقبت های بعد از سیستروتروگرام (VCUG)

• ادرار فرزند شما ممکن است صورتی رنگ باشد و ممکن است برای اولین روزها بعد از آزمایش دچار درد شود.
• به کودک برای رفع هرگونه علائمی که بعد از انجام آزمایش وجود دارد باید حتما مقدار زیادی آب بنوشانید.

در صورتی که اتفاقات زیر رخ داد فوراً با پزشک فرزند خود تماس بگیرید

  • درصورتی که درجه حرارت بیش از 38 درجه سانتیگراد (101 درجه فارنهایت) تب دارد.
  • فرزند شما چهار ساعت پس از بیرون آمدن از سوند ادرار نکرده است.
  • کودک شما 24 ساعت پس از انجام عمل عمل ادرار ، سوزش دارد.
  • فرزند شما هنوز ادرار رنگ صورتی دارد.
  • ادرار فرزند شما قرمز روشن است.

کاربرد VCUG

این روش تصویربرداری می تواند مشکلات موجود در ساختار یا عملکرد سیستم ادراری را بررسی کند. همچنین اندازه و شکل مثانه را ارزیابی کرده و به دنبال ناهنجاری هایی مانند انسداد در مسیر ادرار باشد.

همچنین می تواند نشان دهد که آیا ادرار در جهت درست حرکت می کند یا خیر. به طور معمول، ادرار از طریق کلیه ها به مثانه از مجرای ادراری جریان می یابد. وقتی ادرار به سمت کلیه ها بالا می رود، آن را ریفلاکس (vesicoureteral) می نامند. VCUG می تواند رفلاکس VU را تشخیص دهد. گاهی اوقات رفلاکس فقط هنگام ادرار کردن اتفاق می افتد، به همین دلیل VCUG شامل گرفتن عکس های اشعه ایکس در هنگام تخلیه مثانه است.

از آنجا که رفلاکس VU می تواند باعث عفونت دستگاه ادراری شود، این آزمایش گاهی اوقات بعد از اینکه کودک مبتلا به عفونت ادراری شده باشد توصیه می شود. اگر چه همه کودکانی که مبتلا به این بیماری هستند الزاما مبتلا به ریفلاکس نیستند، تشخیص مهم است زیرا ممکن است بسته به شدت ریفلاکس روش درمانی متفاوت باشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + بیست =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان