دکتر جورابیان / رادیولوژی / هر آنچه که باید درباره VCUG بدانید !
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

هر آنچه که باید درباره VCUG بدانید !

یکی از بررسی های رادیولوژیکی که برای تشخیص بیماری های مختلف استفاده می شود VCUG است.این اقدام با اشعه ایکس انجام می گیرد و می تواند عملکرد و همچنین شکل دستگاه کلیه و مجاری ادراری را در زمان ادرار کردن بیمار متوجه شود .همچنین علاوه بر تشخیص علت بیماری برخی اوقات پس از اینکه التهاب و عفونت بیمار  کمتر می  شود و دوره استفاده از آنتی بیوتیک ها به پایان می رسد.آزمایشاتی رادیولوژیکی انجام می گیرد که با اهداف بررسی رفلاکس،انسداد یکی از قسمت های مجاری ادراری و عملکرد کلیه ها انجام می گیرد.

 

VCUG چیست؟

VCUG (Voiding Cysto Urethro Graphy)  یا سیستواورتروگرام، نوعی تصویربرداری است که توسط اشعه ایکس، ماده حاجب و فلوروسکوپی برای بررسی سیستم مجاری ادرار کودکان استفاده می شود.

 

فلوروسکوپی چیست؟

با استفاده از فلوروسکوپی می توان اعضای داخلی بدن که دائما در حال حرکت است را دید. مثلا می توان مثانه را به هنگام خالی و پر شدن مشاهده نمود.

 

آمادگی های لازم برای VCUG به چه صورتی است؟

 1. در صورت استقاده از داروهای خاص، باید به پزشک اطلاع داد.
 2. پزشک را در جریان بیماری ها و سوابق پزشکی قرار داد.
 3. در صورت حساسیت به ماده حاجب، پزشک خود را در جریان قرار داد.
 4. از پوشیدنن لباس های زیپ دار و گیره دار اجتناب کرد، چرا که اشیای فلزی روی تصویرهایی که با اشعه ایکس انجام می شوند تاثیر می گذارد.
 5. هنگام انجام سیستواورتروگرام باید جواهرات و عینک درآورده شوند.
 6. ممکن است از داروها و مسکن خاصی هنگام انجام این تصویربرداری استفاده شود.

 


وسایل استفاده شده در این تکنولوژی چیست؟

وسایلی که در این تصویربرداری استفاد ه می شود شامل موارد زیر است :

 • تیوب اشعه ایکس
 • تلویزیون برای دیدن تصویر
 • تخت رادیوگرافی

 

VCUG چگونه انجام می شود؟

1.برای انجام VCUG در ابتدا مثانه بیمار با ماده حاجب پر می شود.ابزاری به نام کاتتر و یا سوند به داخل پیشاب راه وارد می شود سوندهای استفاده شده در مراکز سونوگرافی و رادیولوژی استریل هستند و باید توسط متخصص رادیولوژی قرار بگیرد.در صورتی که کودکان و یا بزرگسالان داروی خاصی را به دلیل بیماری های زمینه ایی مصرف می کنند داروهاباید با نظر پزشک مصرف شود.

2.با گرفتن عکس می توان متوجه شد که ظرفیت مثانه چقدر است ،مثانه در هنگام انقباض به چه شکلی قرار دارد،مقدار ادرار موجود در مثانه چه اندازه است و در عکس ها همچنین تخلیه‌ی ادرار از طریق پیشاب‌راه و خود پیشاب‌راه و برگشت غیر طبیعی ادرار از مثانه به کلیه((VUR دیده می شود .

 

VCUG چه مزایایی دارد؟

 • این تصویربرداری می تواند اطلاعات دقیق و کاملی به پزشک ارائه دهد و حدالامکان از روش های پرتهاجمی مانند جراحی جلوگیری نماید.
 • این آزمون می تواند جهت تشخیص و درمان مشکلاتی که برای دستگاه ادراری ایجاد می شود، استفاده شود و برای پیشگیری در از بین رفتن کلیه، تصاویر دقیق و جزئی تری را نشان دهد.
 • عوارض این آزمون کم است.
 • سیستواورتروگرام  از روش های کم هزینه، بی درد به نسبت دیگر روش ها است.

 

 

تصویربرداری سیستواورتروگرام چقدرطول می کشد؟

1.مدت زمان انجام VCUG به مدت بیست تا سی دقیقه بوده که پیشاب راه و مثانه در مانیتور دیده می شود بعد از اینکه مثانه پر می شود بیمار دفع ادرار می کند که در این مدت زمان عکس ها از این نواحی گرفته می شود و سوند از بیمار جدا می شود .

2.÷بعد از اتمام این آزمایش ممکن  است فرد احساس سوزش ادرار داشته باشد که بهتر است برای جلوگیری از این عارضه مصرف مایعات را بیشتر کنید .سوزش ادرار نباید طولانی مدت باشد و بعد از گذشت یک روز برطرف خواهد شد.

 

سیستواورتروگرام  چه محدودیت هایی دارد؟

 • یکی از محدودیت هایی که VCUG دارد این است که نمی تواند مشکلاتی همچون مسدود شدن جریان ادرار از کلیه ها را ارزیابی کند.
 • اگر عفونت فعال در بدن و ادرار وجود داشته باشد که درمان نشده باشد، نباید این آزمایش را انجام داد.
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 2 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان