دکتر جورابیان / سونوگرافی / همه چیز درباره سونوگرافی NT
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

همه چیز درباره سونوگرافی NT

بارداری و تولد فرزند سالم، آرزوی هر پدر و مادری است. سونوگرافی روشی است که می توان از آن برای دیدن تصویر جنین استفاده کرد. اما با سونوگرافی معمولی نمی توان متوجه این قضیه شد که آیا جنین سالم بوده و مشکلاتی از قبیل سندرم داون و عقب ماندگی ندارد. به همین دلیل امروزه نوعی سونوگرافی وجود دارد که می تواند به تشخیص این مشکلات کمک کند و بسیاری از نگرانی های زوجین را قبل از به دنیا آمدن فرزندشان، برطرف نماید. نام این نوع سونوگرافی، سونوگرافی NT است که ما در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

سونوگرافی NT چیست؟

در حال حاضر سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول بارداری یا همان سونوگرافی NT جز پروتکل کشوری مراقبت های دوران بارداری محسوب می شود و تقریبا از همه زنان باردار به عمل می آید. در اواخر سه ماه اول بارداری، سونوگرافی NT انجام می شود. هدف از انجام سونوگرافی NT تعیین میزان احتمال وجود ناهنجاری های کروموزومی از جمله سندرم داون ،تریزومی ۱۳ و تریزومی ۱۸ است.

اما شاید این سوال در ذهمن شما ایجاد شود که چه افرادی کاندید مناسبی برای انجام سونوگرافی NT می باشند؟

در جواب این سوال باید گفت که

 • خانم های باردار با سن بالای ۳۵ سال باید این سونوگرافی را انجام دهند.
 • خانم هایی که در زایمان های قبلی خود، فرزندی با ناهنجاری مادرزادی به دنیا آورده اند.
 • خانم ها و آقایانی که در اقوام درجه یک خود، افرادی با ناهنجاری های مادرزادی و یا ژنتیکی دارند.

سونوگرافی NT چه زمانی باید انجام گیرد؟

 1. زمان مطلوب انجام سونوگرافی باید از ابتدای هفته یازدهم تا سیزده هفته و شش روز باشد.
 2. معمولا بهترین زمان انجام آن هفته دوازدهم است.
 3. بعد از هفته 14 حاملگی، مایع اضافی پشت گردن جنین توسط سیستم لنفاوی جذب خواهد شد، در نتیجه نتایج حاصل از این شیوه دقیق نشان داده نمی شود.
سونوگرافی NT

مراحل سونوگرافی NT

در این سونوگرافی علاوه بر اندازه گیری NT، طول سری دمی جنین و تعداد ضربان قلب جنین هم اندازه گیری شده و در گزارش قید می شود. از جمله مراحل انجام سونوگرافی به شرح زیر می باشد:

 1. علاوه بر انجام سونوگرافی NT، دو تست آزمایشگاهی دیگر هم در آزمایشگاه چک می شود و در واقع تست های تشخیصی غربالگری ۳ ماهه اول بارداری که به غربالگری سه گانه معروف است.
 2. بعد از انجام این مراحل (NT و دو تست آزمایشگاهی)، اطلاعات شخصی بیمار و نتایج NT وآزمایشات وارد یک نرم افزار محاسبات خاصی را انجام داده و در نهایت احتمال خطر ابتلای جنین به ناهنجاری های کروموزمی را تعیین می کند.
 3. با انجام این تست های آزمایشگاهی و NT، میزان تشخیص ناهنجاری های کروموزمی تا ۹۵% افزایش پیدا می کند. به طور کلی ضخامت NT، زیر ۲ میلی متر طبیعی در نظر گرفته می شود و بالاتر از آن غیر طبیعی بوده و نیاز به بررسی های بیشتر و دقیق تر دارد.
 4. هر چند ضخامت NT افزایش یافته با ناهنجاری های کروموزومی و مرگ جنین ارتباط دارد، ولی اکثریت این جنین ها سالم می مانند و به طور نرمال تکامل پیدا می کنند.
 5. بنابراین بعد از تشخیص NT افزایش یافته، هدف اصلی ما باید تشخیص هر چه دقیق تر و سریع تر این موضوع باشد که آن جنین هایی را که احتمالا دچار مشکلات و ناهنجاری ها هستند را از جنین هایی که احتمالا طبیعی می باشند افتراق دهیم.

محاسبه احتمال سندرم داون به وسیله سونوگرافی NT

 • در همه جنین ها امکان دارد سندرم داون وجود داشته باشد. احتمال این مشکل با بالاتر رفتن سن مادر بیشتر می شود. در بعضی از کشورها آزمایش خون همراه با سونوگرافی NT صورت می گیرد تا اطلاعات قطعی به مادر داده شود.
 • اگر احتمال وجود سندرم داون در مادر به درصد زیادی باشد چه کاری باید انجام داد
 • اکثر مادرهایی که احتمال سندرم داون در آن ها زیاد باشد، جنینی بدون سندرم داون به دنیا می آورند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سونوگرافی، رادیولوژی و مزایای این آزمایش ها می توانید از صحبت های دکتر مرتضی جورابیان در صفحه اینستاگرام یا کانال آپارات دیدن کنید.

در صورت احتمال سندرم داون در جنین، چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

آزمایشاتی که نشان دهنده احتمال زیاد وجود سندرم داون در مادر باشد موجب ایجاد نگرانی های بسیار زیادی می شود. اگر احتمال سندرم داون زیاد باشد پزشک مادر را به تیم پزشکی معرفی می کند تا آزمایشات لازم را انجام دهد و مشکل را بررسی و ارزیابی کند. روشی که به صورت قطعی بتواند سندرم داون را تشخیص دهد انجام آزمایشات نمونه برداری از پرزهای جفتی و آمنیوسنتز می باشد. البته سقط جنین با آزمایش نمونه برداری از پرزهای جفتی وجود دارد به همین دلیل تصمیم گرفتن برای انجام آزمایش کاری بس سخت می باشد.

مزیت های آزمایش های تشخیص سندرم داون

یکی از مزیت هایی که انجام آزمایش دارد این می باشد که خون به همراه سونوگرافی NT انجام آن در اولین ماه حاملگی می باشد. بدین ترتیب به مادر زمان کافی برای اینکه بتواند درباره این مرحله تصمیم بگیرد داده می شود. می توان در اولین ماه حاملگی آزمایش نمونه برداری از پرزهای جفتی را انجام داد یا در هفته 15 حاملگی آزمایش آمنیوسنتز انجام داد.

سونوگرافی NT تا چه اندازه می تواند نتیجه قطعی داشته باشد؟

 • سونوگرافی NT در 77% از موارد می تواند تشخیص درستی داشته باشد و نتیجه را به بهترین شکل ارائه دهد. در واقع بعضی اوقات سونوگرافی NT احتمال سندرم داون را زیاد نشان می دهد در حالی که احتمال آن بسیار کم می باشد.
 • احتمال اینکه در سونوگرافی خطائی رخ دهد به میزان 5 درصد می باشد.
 • زمانی که سونوگرافی NT همراه با آزمایش خون صورت می گیرد دقت به اندازه 90 درصد بیشتر می شود اما اگر در این ترکیب هم خطائی رخ دهد به میزان 5 درصد می باشد. 

علل سونوگرافی NT

سونوگرافی nt را باید تمام مادران بارداری انجام دهند تا در صورت وجود هر نوع بیماری آن را شناسایی کنند. اغلب اوقات این سونوگرافی برای بررسی سندرم داون صورت می گیرد.

پزشک بعد از انجام سونوگرافی برای دقت بیشتر در مورد این بیماری از آزمایشات دیگری مانند: نمونه برداری از پرزهای جفتی یا گرفتن مایع آمنیوسنتز همراه با آزمایش خون را نیز انجام می دهد. پزشک تاکید می کند که مادران  باردار بخاطره ترس از این بیماری به صورت خود سرانه این سونوگرافی را تکرار نکنند، زیرا باعث سقط جنین می شود.

سوالات متداول

چکیده مطلب

مادران باردار با انجام سونوگرافی nt در هفته ی 11 تا 14 همراه با آزمایش خون و ناهنجاری های ژنتیکی، در واقع غربالگری سه ماهه اول بارداری را انجام می دهند. انجام تمام این موارد باعث می شود که صحت این آزمایش به 100 درصد برسد و هیچ گونه خطایی در آن ایجاد نشود.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. سجاد

  با سلام و خسته نباشید خدمتتون.
  ممنون میشم اگه توضیحی برای گذارش زیر بدید.
  ایا این اندازه ی Nuchal fold طبیعیه؟
  US, CT AND MRI REPORT Radiological Report of: Fetal Ultrasound Status of the fetus: single viable active XX fetus of ( 24) weeks gestational age according to the FI, with expected dateofdelivery 16 /09/2018 that shows no gross congenital anomalies, however one thing drew my attention is the nuchal foid thickness is 8 mm ( normally less than 6 mm) but no other sign are seen to uggest Trisomy 21 impression might be incidental nonrelated finding) fetal heart Rate 137 BPM and Presentation: cephalic /vertex high presentation Riometry ietal weighl 589 g Head Cireumference (HC) 23w Bi parietal diameter (BPD)- 24w Abdominal circumference (AC) -23 w Femur length (FL) 24w Trans-ventriculardiameter- less than 1 cm Liquor volume 10 em ( relatively low but not oligohydramnios) Umbilical Doppler study normal wave with S/D ratio 2.7 RI-0.6 PI-0.9 Placental Location: posterior calcifications: No focal lesion: no Distance from the cervical OS -away thickness 2 em shape normal

  پاسخ
  • drjoorabian

   سلام
   Nuchal fold
   بالای 6 مم غیر طبیعی است ولی ارزش ان بعد از ۲۲ هفته حاملگی کم میشه
   در بقیه قسمت های جنین یافته تایید کننده سندرم داون وجود نداشته
   ولی چون بالای ۶ است و ۸ گزارش شده
   باید بررسی بیشتری انجام بشه
   بهتره طول استخوان بینی و ضخامت پوست روی بینی جنین هم بررسی بشه
   و تست ازمایشگاهی غربالگری ۳ ماهه دوم انجام بشه بعد براساس ان متخصص زنان تصمیم بگیره که اقدام دیگری لازم هست یا نه

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 9 =

Call Now Buttonتماس سریع با دکتر جورابیان